Mallrat kamatare
22.12.2009 13:29:45

Mė herėt, gjatė pėrkufizimit tė kamatės, kemi sqaruar se kamatė quhet shtesa e cila merret gjatė shkėmbimit tė njė malli me njė tjetėr, por duhet ta dimė se jo ēdo shtesė nė shitblerje ėshtė kamatė. Me fjalė tė tjera, mallrat nė tė cilat ndalohet shtesa (kamata) janė vetėm disa dhe kėto i quajmė mallra kamatare, pasi nė kėto mallra ndodh kamata. Kėshtu qė nėse dy mallrat qė shkėmbehen nuk janė nga mallrat kamatarė ose njėri ėshtė dhe tjetri jo, atėherė lejohet qė ato tė ndėrrohen (tregtohen) me shtesė dhe nė kėtė nuk ka asnjė tė keqe, p.sh. tė shitet njė makinė me dy makina, ose njė kilogram mollė me dy kilogramė mollė, ose njė libėr me dy libra dhe kėshtu me radhė.

Mallrat qė ndalohet kamata gjatė shitblerjes nė citatet sheriatike janė:

  1. Ari (floriri)
  2. Argjendi
  3. Gruri
  4. Elbi
  5. Hurmat
  6. Kripa

Kėto gjashtė lloje mallrash janė ato nė tė cilat ndodh kamata dhe kėto lloje janė tė pėrmendura nė hadithet e Muhamedit salallahu alejhi ue selem. Ne do tė pėrmendim disa hadithe tė Profetit, lavdėrimi dhe paqja qofshin mbi tė, qė kanė tė bėjnė me kėto mallra duke sqaruar domethėnien e tyre:

- Ubadetu bin Samiti, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmeton se i Dėrguari i Allahut salallahu alejhi ue selem ka thėnė: "Ari me ar, argjendi me argjend, gruri me grurė, elbi me elb, hurmat me hurma dhe kripa me kripė (shkėmbehen mes vete) nė tė njėjtėn sasi, nė tė njėjtėn peshė, dorė mė dorė. Nėse ndryshojnė kėto lloje, atėherė shisni si tė doni me kusht qė tė jetė dorė mė dorė.”
1

Komenti i kėtij hadithi ėshtė se nėse shitet njė nga kėto lloje me tė njėjtin lloj, pra tė shitet ari me ar, argjendi me argjend, gruri me grurė, elbi me elb, hurmat me hurma, kripa me kripė, atėherė nė kėto raste ėshtė e ndaluara kamata
.

 

A) Mallrat kamatare

 

 

 
 

II- Kategoria e ushqimeve

1. Gruri
2. Elbi
3. Hurmat
4. Kripa

I- Kategoria e monedhave

1. Ari
2. Argjendi

 

 

 

 

 

 

Alaudin Abazi
11.10.2009


 

1 Shėnon Muslimi.


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010