400 kėshilla islame (19)
22.12.2009 13:28:56

Sė fundi

 

355. Bėhu asket nė kėnaqėsitė e dynjasė dhe synues i kėnaqėsive tė ahiretit!

356.
 Nga kjo botė mos merr asgjė mė shumė se ē'tė mjafton pėr nevojat e tua, sepse pėrndryshe do tė marrėsh kalbėsirėn!

357.
Shpejto nė pendim pėr tė gjitha mėkatet qė ke vepruar dhe veprėn e keqe pasoje me tė mirė, e cila e shlyen atė (tė keqen)! Gjithashtu ki kujdes nga zvarritja e pendesės duke e shtyrė pėr mė vonė!

358.
 Gjatė pendimit tėnd; ndieje keqardhjen pėr atė qė ke vepruar (nga veprat e kėqija), bėhu i vendosur se nuk do tė kthehesh mė nė mėkate dhe shpeshtoje istigfarin (kėrko falje sa mė shpesh duke thėnė "Estagfirullah"). Po ashtu nxito nė kompensimin e veprave qė tė kanė kaluar si; namazi, zekati, agjėrimi dhe tė ngjashme me to! Orvatu qė njerėzve t’ua kthesh borxhet dhe tė drejtat e tyre qė ke pasur obligim karshi tyre duke i bartur edhe pasojat e tyre!

359.
 Dedikoje kohėn pėr adhurim aq sa tė kesh mundėsi dhe drejtohu kah Allahu duke i respektuar urdhrat e Tij!

360. Shpeshtoji punėt e mira, e nė veēanti nė kohėn e fesatit dhe qesatit (kur popullin e  kaplon shkatėrrimi dhe prishja e moralit)!

361. Vazhdo nė punė tė mira, se vėrtet puna mė e dashur tek Allahu ėshtė ajo qė kryhet nė vazhdimėsi, edhe nėse ėshtė e paktė!

362. Mos tė brengosin ēėshtjet e kėsaj bote! Varfėria mos tė tė frikėsojė, por kėrko mbrojtje tek Allahu qė tė tė ruajė nga ajo, sepse kėrkimi i mbrojtjes tek Allahu ėshtė veēori e njerėzve tė mirė.

363
. Kėnaqu me atė qė Allahu i Madhėrishėm ka caktuar pėr ty dhe mos shfaq pakėnaqėsi!

364. Largoje syrin nga pasuria e njerėzve, do tė tė duan njerėzit dhe njėherėsh do bėhesh i pasur si dhe largoje syrin nga kjo botė, do tė tė dojė Allahu i Madhėrishėm!

365. Mos shiko nė atė qė ėshtė mė i ulėt (dobėt) se ti nė ēėshtjet fetare, por shiko dhe merr shembull nė atė qė ėshtė mė i mirė dhe mė i ngritur (fetarisht)!1

366. Mos shiko atė qė ėshtė mė i ngritur se ti nė ēėshtjet e kėsaj bote (dynjasė), por merr mėsim nga ai qė ėshtė mė keq se ti!

367. Hulumtoji gjėrat e lejuara - hallall, ngase ky ėshtė obligim pas obligimeve (farzeve) tė caktuara tė Allahut!

368. Asgjė mos ha nga ajo qė ėshtė e vjedhur, pėrndryshe do pėrfshihesh nė atė mėkat!

369. Ushqehu me ushqim hallall, do tė tė pranohen lutjet (duatė)!

370. Bėhu si bleta, e cila ushqehet me gjėra tė mira dhe bėn gjėra (prodhime) tė mira!

371. Nė mes teje dhe tė ndaluarės – haramit, vendos njė perde nga hallalli!

372. Gjuhėn ruaje dhe mos fol pėr atė qė nuk tė takon, pėr shkak se kjo ėshtė cilėsi e fetarisė sė lartė tė muslimanit!

373. Bėhu i besueshėm, sepse ai qė nuk ėshtė i besueshėm, nuk posedon as fe (din)!

374. Frikėsoju shumė Allahut dhe mos u bėj i guximshėm kundėr Tij

375. Shpreso nė faljen e Allahut tė Madhėrishėm dhe nė mėshirėn e Tij dhe ki mendim tė mirė pėr Allahun!

376. Bėhu i durueshėm kur tė godasin sprovat dhe fatkeqėsitė, falėnderues kur Allahu tė begaton me tė mira!

377. Mos u shqetėso prej sprovave qė tė godasin e as mos u mėrzit pėr gjėrat e dynjasė qė tė ikin!

378. Mos mbaj hajmali, sepse njė gjė e tillė ėshtė e shirk (ortakėri Allahut) dhe mos u kuro pėrveēse me anė tė mėnyrave tė ligjshme islame!

379. Shėrohu nga sėmundjet, se me tė vėrtetė Ai qė ka lėshuar sėmundjen, ka krijuar edhe ilaēin!

380. Duaji muslimanėt pėr hir tė Allahut, do tė tė dojė Allahu!

371. Vizitoji tė sėmurit dhe solidarizohu me ta duke ju dhėnė gajret!

382. Lutu pėr shėrimin e tė sėmurėve edhe nė mospraninė e tyre!

383. Mos fli asnjė natė pa e shkruar testamentin dhe tė jesh i drejtė nė pėrmbajtjen e tij!

384. Pėrgatitu pėr vdekjen para se ajo tė arrijė!

385. Pėrkujtoje sa mė shpesh “shkatėrruesin e kėnaqėsive” - vdekjen!

386. Fale namazin e xhenazes, pėrcille kufomėn deri te varri, vizitoji varrezat dhe merr mėsim nga vdekja!

387. Pėrgatit ushqim pėr familjen e tė vdekurit, ngase ata kanė rast qė i bėn tė zėnė!

388. Mos u ul mbi varreza dhe tė tjerėt ndaloji nga ulja mbi to. Po ashtu mos lejo tė thyhen eshtrat e tė vdekurve!

389. Varret mos i zbukuro dhe mbi to asgjė mos ndėrto!

390. Lutu pėr tė vdekurin qė mėshira e Allahut Fuqiplotė ta mbulojė atė; pėrmendja  vetėm anėt pozitive tė tij! Mos i fyej tė vdekurit se vėrtetė ata kanė shkuar nė atė qė kanė pėrgatitur mė parė dhe se fyerja apo sharja e tė vdekurve i lėndon tė gjallėt!

381. Ruaju nga tė vajtuarit (kukatja) dhe nga ky fenomen tėrhiqja vėrejtjen tė tjerėve!

392. Kėshilloje gruan tėnde qė mos tė mbajė zi mė shumė se tri ditė, pėrveē pėr burrin e saj!

393. Mos kalo pranė varreve tė zullumqarėve (tiranėve dhe mosbesimtarėve) dhe vendbanimeve tė tyre duke qenė nė shkujdesje rreth asaj qė ata i ka goditur!

394. Mos lėr pas vete ndonjė gjurmė tė keqe, siē janė veglat muzikore apo ndonjė libėr qė i shpie njerėzit nė humnerė e tė ngjashėm me to!

395. Puno vepra tė mira sa mė shumė, tė cilat do tė mundėsojnė shpėrblimin edhe pas vdekjes tėnde, si p.sh: ndėrtimi i xhamive, pėrhapja e diturisė etj.!2

396. Pajisu me devotshmėri (takvallėk) do bėhesh prej tė dashurve tė Allahut tė Madhėrishėm!

397. Mos u bėj mendjemadh,  e tė bėhesh nga krijesat mė tė kėqija tė Allahut!

398. Lute Allahun e Madhėrishėm qė tė tė shpėrblejė me xhenet dhe kėrko mbrojtjen e Allahut nga zjarri i xhehenemit!

399. Njihu me atė qė punon sipas ligjit (sheriatit) tė Allahut dhe shoqėrohu me tė  nė tė praktikuarit e tė gjitha kėtyre kėshillave!

400. Le tė jetė “La ilahe il-lallah” fjala mė e sinqertė qė e thua dhe fjala e fundit me tė cilėn del nga kjo botė!


 

Autori: Ahmed Izzuddin El-Bejanunij
Pėrktheu: Mr Fehim Dragusha
11.10.2009


1) Nė lidhje mė kėtė do tė citoj thėniet e Ebu Derdas kur pėrshkruan ata tė cilėt jepen pas kėnaqėsive tė kėsaj bote, harrojnė dėmet e mėkateve, pėr arsye se nuk shikojnė nė atė qė ėshtė mė i ngritur pėr nga ana fetare. Ja se ē’thotė Ebu Derdaja: “Tre veta mė bėjnė tė qesh, ndėrsa tre mė bėjnė tė qaj. Mė bėn tė qesh njeriu qė shpreson njė jetė tė gjatė edhe pse vdekja e kėrkon gjithkund, njeriu i cili ėshtė i pakujdesshėm edhe pse e di se nuk do tė lihet nė pakujdesi, njeriu i cili qesh shumė, ndėrsa nuk e di se a ėshtė i kėnaqur Krijuesi e Zoti i tij me tė apo jo. Ndėrsa mė bėjnė tė qaj frika nga fundi, ndalja e punės dhe qėndrimi para Allahut, kur njeriu do tė presė qė t’ia caktojė Allahu vendin nė xhenet apo nė xhehenem. Kalifi Umer Ibn Abdulazizi ka kėrkuar prej Hasanit qė ta kėshillojė. Duke ia plotėsuar dėshirėn, ai ka thėnė:“O sundues i besimtarėve! Ajo qė ka qenė – sikur tė mos ketė qenė fare, a ajo qė do tė vijė – sikur tė jetė tash! Dije, o sundues i tė drejtėve se ėshtė e mrekullueshme shija e asaj qė vjen pas durimit, madje edhe nėse e shijon hidhėsinė e atij durimi! Ndėrsa, shija e pėrfundimit tė bukur ėshtė mė e kėndshmja. Pasoja e kėnaqjes sė lakmive trupore ėshtė gjithsesi e hidhur dhe ajo medoemos do tė arrijė edhe nėse pėr njė moment e shijon kėnaqėsinė e saj. Ndėrkaq rezultati pėrfundimtar i gjithė kėsaj do tė jetė i kobshėm pėr atė qė shkon pas epsheve tė veta. Dije, o sundues i tė besueshmėve, se do tė shpėtojė vetėm ai qė ruhet nga mėkatet dhe qė pėrkujdeset qė ta fitojė shpėtimin nė shtėpinė e amshueshme. Ai do ta meritojė edhe mėshirėn e Allahut dhe do tė hyjė nė xhenet. Vėrtet ėshtė njė shembull qė duhet pasuar, kush ishin kėta njerėz tė cilėt i respektonin tė diturit edhe pse ata posedonin njohuri, mirėpo njohėsit e fesė i respektonin edhe mė shumė dhe nuk ngurronin t’i pyesnin pėr ēėshtjet e kėsaj dhe botės tjetėr. Sot ėshtė vėshtirė tė hasesh nga njė prijės tė pyes apo tė kėshillohet me njohėsit (thirrėsit) islamė. (Sh. P.)
2  Aktiviteti i mėsim-besimit, ligjėrata, libra pėrkthime dhe shkrime, broshura, tema tė ndryshme, kujdesje pėr ndonjė faqe elektronike e tė ngjashme. (Sh. P.)


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010