Sinqeriteti nė jetėn e muslimanit
19.12.2009 14:42:23

Falėnderimi i takon vetėm Allahut tė Madhėruar, ndėrsa paqja dhe mėshira e Tij qofshin mbi tė dėrguarin Muhamed, familjen e tij, shokėt tij dhe mbi tė gjithė ata qė e pasojnė rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Sinqeriteti nė jetėn e muslimanit ėshtė njė mjet i domosdoshėm pėr tė fituar kėnaqėsinė e Allahut tė Madhėruar.

Allahu i Lartėsuar thotė nė Kuran:

“E duke qenė se ata nuk ishin tė urdhėruar me tjetėr, pos qė ta adhuronin Allahun mė njė adhurim tė sinqertė ndaj Tij, qė tė largohen prej ēdo besimi tė kotė, ta falin namazin, tė japin zekatin, se ajo ėshtė feja e drejtė.” Bejine, 5.

Qė vepra e muslimanit tė jetė e pranuar tek Allahu i Madhėruar, duhet qė ai tė jetė i sinqertė nė kryerjen e obligimeve fetare, ashtu siē na obligon Allahu Fuqiplotė. Besimtari duhet tė jetė i bindur se ēdo vepėr nė tė cilėn zė vend sinqeriteti, ajo nuk refuzohet tek Allahu i Lartėsuar dhe pėr tė do tė shpėrblehet.

Nė njė hadith Pejgamberi (alejhi selam) thotė:

“Sinqeriteti shpie nė mirėsi, kurse mirėsia shpie nė xhenet. Vėrtet, njeriu i cili vazhdimisht ėshtė i sinqertė (nė besim dhe nė tė folur), tek Allahu shkruhet besimtar i vėrtetė. Gėnjeshtra shpie nė prishje (morale), kurse prishja shpie nė xhehenem. Njeriu qė gėnjen vazhdimisht mė nė fund tek Allahu shkruhet si gėnjeshtar i madh.” Mutefekun alejhi.

Kur besimtari i frikėsohet Allahut tė Madhėruar nė ēdo vepėr qė e bėn gjatė jetės sė tij duke e kryer atė sipas parimeve tė Islamit, zemra e tij do tė jetė e pushtuar nga sinqeriteti.

Allahu i Lartėsuar thotė: “O besimtarė, frikėsohuni Allahut dhe jini me ata qė janė tė sinqertė.”

Frika ndaj Allahut arrihet kur robi largohet nga gjėrat me tė cilat nuk ėshtė i kėnaqur Allahu dhe i dėrguari i Tij (alejhi selam).  

Pejgamberi (alejhi selam) nė njė hadith thotė:

“Largohu prej gjithēkaje qė ėshtė e dyshimtė e pėrmbahu asaj qė nuk ėshtė e dyshimtė. Vėrtet, sinqeriteti nė besim ėshtė siguri, kurse gėnjeshtra ėshtė dyshim.” Transmeton Tirmidhiu. 

Qė veprat tona tė jenė  tė pranuara tek Allahu i Lartėsuar duhet qė tė gjithė atė sinqeritet qė e kemi, tė jetė nė pėrputhshmėri me sunetin e Muhamedit (alejhi selam).

Nė librin e dijetarit tė njohur Islam Ibėn Tejmije “Tė qenėt rob i Allahut” pėrmendet Fudejl ibėn Ijad, i cili nė lidhje me ajetin: “…Pėr t’ju provuar se cili prej jush ėshtė mė vepėrmirė…” kishte thėnė: “Ka kuptimin mė i sinqerti dhe mė i sakti.” E pėr kėtė ishte pyetur: O Ebu Ali, ēfarė nėnkupton mė kėto? Ai ishte pėrgjigjur: “Nėse vepra ėshtė e sinqertė, por nuk ėshtė e saktė, nuk ėshtė e pranuar. Nėse vepra ėshtė e saktė, por jo e sinqertė, sėrish nuk ėshtė e pranuar. Dhe nuk ėshtė e pranuar, vetėm nėse ėshtė e sinqertė dhe e saktė,”

Neve na mbetet qė tė punojmė me fjalėn e Allahut dhe tė dėrguarit tė Tij, Muhamedit (alejhi selam), duke u ruajtur kėshtu nga syefaqėsia dhe nga gjėrat e tjera tė dyshimta, tė cilat mund ta zbehin sinqeritetin nė zemrat tona.

Dashtė Allahu i Madhėruar qė kėto pak ajete dhe hadithe qė i morėm nga burimi i pashtershėm i Islamit, tė ndikojnė sado pak nė zbutjen e zemrave tona, duke na shtuar sinqeritet, i cili, pa dyshim, do tė na ndihmojė tė fitojmė kėnaqėsi nė kėtė botė dhe shpėrblim nė botėn tjetėr. Kėtė temė po e pėrfundojmė mė njė thėnie tė dijetarit  tė gjeneratės sė tabiinėve Hasan el Basriut, i cili kishte thėnė:

“Tė gjithė njerėzit janė nė humbje, pėrveē atyre qė punojnė;nga kėta qė punojnė tė gjithė janė nė humbje, pėrveē atyre qė janė tė ditur; nga kėta tė diturit tė gjithė janė tė humbur, pėrveē atyre qė janė tė sinqertė dhe tė sinqertit janė para njė rreziku tė madh.”

Pėrgatiti grupi i studentėve “Ali ibėn Ebi Talib”

02.12.2006


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010