400 kėshilla islame (17)
22.12.2009 13:28:16

Kėshilla rreth mirėsjelljes dhe miqėsisė

 
282. Sillu mirė ndaj prindėrve dhe ki kujdes nga mosrespektimi i tyre!

283. Farefisin (akrabanė) vizitoje shpesh dhe ruaju qė mos t’i ndėrpresėsh lidhjet me ta!

284. Bėhu i mėshirshėm ndaj jetimit dhe nderoje atė!

285. Sillu mirė ndaj fqinjit! Mos e dėmto atė dhe duro nėse ai tė shkakton ndonjė tė keqe!

286. Njerėzit e mirė vizitoji sa mė shpesh, gjithashtu edhe me vėllezėrit me tė cilėt tė lidh feja e Allahut tė Madhėrishėm shkėmbe vizita!

287. Dashuro vetėm pėr hir tė Allahut dhe urrej po ashtu vetėm pėr hir tė Allahut, ngase kjo ėshtė prej lidhjeve mė tė forta tė besimit!

288. Shoqėrohu me njerėz tė mirė dhe ruaju nga shoqėria e keqe dhe e brishtė!

289. Mos u ul me gjynahqarėt, tė cilėt Allahut i bėjnė mėkat dhe mos i dėgjo as bisedat e tyre!

290. Mbill pemė frytdhėnėse duke i shėrbyer kėshtu vetes dhe tė tjerėve!

291. Nėse ndokujt i ke dhėnė diēka, mos ia kėrko atė pėrsėri!

292. Shpejto qė t’i mbulosh nevojat e muslimanėve dhe fut tek ata gėzim dhe hare!

 

Autori: Ahmed Izzuddin El-Bejanunij
Pėrktheu: Mr Fehim Dragusha
27.9.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010