400 kėshilla islame (15)
22.12.2009 13:27:45

Kėshilla rreth pushtetit - lidershipit

 
259. Ki kujdes nga pozita dhe pushteti, sepse nė shumicėn e rasteve ajo ėshtė njė humbje e madhe!
260. Nėse ngarkohesh me ndonjė post, atėherė ji i drejtė ndaj njerėzve! 
261. Merr pranė vetes njė vėlla i cili tė kėshillon dhe konsultohu me njerėz pėr ēdo gjė!
262. Ruaju nga padrejtėsia ndaj tė tjerėve, ngase Ditėn e Kiametit ajo do tė jetė errėsirė!
263. Ruaju nga ryshfeti1!
264. Kur tė zgjedhėsh dikė pėr zėvendės apo mėkėmbės, zgjidh mė tė mirin dhe mė tė dobishmin!
265. Lidershipin respektoje nė ēdo gjė tė ligjshme dhe lutu pėr ta nė tė mirė dhe qė tė udhėheqin mirė!
266. Mos e lejo veten qė tė hysh te udhėheqėsit e padrejtė (zullumqarėt), pėrveē nėse ke ndonjė nevojė tė domosdoshme!
267. Mos i ofro ndihmė nė programin e tij udhėheqėsit qė thėrret nė gjėra tė kota  e as tė padrejtit nė padrejtėsinė e tij!
268. Mos syno kėnaqėsinė e njerėzve duke hidhėruar Allahun, Krijuesin e gjithėsisė! 
269. Bėhu i drejtė dhe i qėndrueshėm dhe mos u frikėso nga kritikat e as mos kėrko falėnderim nga tė tjerėt!
270. Largohu nga dėshmia e rrejshme dhe mos e mbulo tė vėrtetėn!

Autori: Ahmed Izzuddin El-Bejanunij
Pėrktheu: Mr Fehim Dragusha
13.9.2009


1 Si marrja e mitos ashtu edhe dhėnia e saj janė tė ndaluara. Pėr kėtė arsye autori porosit tė ruhemi nga ryshfeti, duke mos precizuar njėrėn anė, sepse qė tė dyja anėt janė tė ndaluara. Allahu na ruajttė nga kjo sėmundje shoqėrore, e cila po merr pėrmasa ēdo ditė e mė shumė! (Sh. p.)


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010