400 kėshilla islame (13)
22.12.2009 13:27:16

Kėshilla rreth veshjes

 
234. Vendose ēallmėn dhe mbaje kėsulėn, ngase njė gjė e tillė ėshtė mė e pėrshtatshme pėr muslimanin.
235. Mos vish rroba tė gjata, qė i tejkalojnė nyejt (zogjtė) e kėmbėve dhe mos ec si arrogant (mendjemadh)!
236. Vishu ashtu si vishen muslimanėt dhe mos u pėrngjaj mosbesimtarėve dhe tė degjeneruarve!
237. Kur tė vishesh, fillo nga e djathta, kurse kur tė zhvishesh, fillo nga e majta. Kjo kėshillė vlen si nė veshje edhe nė mbathje tė kėpucėve.
238. Mos e lejo bashkėshorten tė vishet me rroba tė shkurtra dhe tė ngushta, e as me pantallona ku mund tė duket aureti - pjesėt e turpshme tė trupit ose mund tė pėrshkruhet trupi i saj.
239. Mos vish mėndafsh (sfillė) e as mos mbaj ar pėr shkak se veshja dhe mbajtja e tyre janė haram – tė ndaluara pėr meshkujt.
240. Mos u pėrngjaj grave dhe mos lejo qė gruaja jote tė imitojė burrat.1
241. Largohu nga veshja e rrobave qė tė dallojnė nė shoqėri; si ato qė janė tė standardit shumė tė lartė, po ashtu edhe to qė janė tė standardit shumė tė ulėt.
242.
 
Kur tė vishesh me rroba tė reja, jepi sadaka – lėmoshė tė vjetrat!243. Lėshoje mjekrėn, ngase Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Mustaqet shkurtojini dhe mjekrat lėshojini.”!2


Autori: Ahmed Izzuddin El-Bejanunij
Pėrktheu: Mr Fehim Dragusha
30.8.2009


1 Pėrngjasimi i njėrės gjini me tjetrėn ėshtė i ndaluar nė Islam dhe i Dėrguari i quan tė mallkuar ata meshkuj qė nė vete fusin gjeste tė femrave, pra feministėt, dhe ato femra qė ecin, vishen dhe marrin atribute tė burrave. Sh. p.

2 Transmetohet nga Ibėn Omeri se Pejgamberi alejhi selam ka thėnė: "Kundėrshtoni mushrikėt, shkurtoni mustaqet dhe lėshoni mjekrat." (Transmeton Buhariu dhe Muslimi) Transmetohet Gjithashtu nga Ebu Umameh se Pejgamberi alejhi selam ka thėnė: "Shkurtoni mustaqet dhe lėshoni mjekrat. (E me kėtė ) Kundėrshtoni Ehlul-Kitabėt - hebrenjtė dhe tė krishterėt." (Transmeton Muslimi dhe katėr Sunenet) Kurse njėri prej dijetarėve tė mėdhenj tė medhhebit hanefi, Ibėn Abidini, thotė: “Meshkujve u ndalohet shkurtimi i mjekrės.” (Shih: Reddul-Muhtar 2/418) Sh. p.


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010