400 kėshilla islame (12)
22.12.2009 13:27:02

Kėshilla rreth bashkėshortėsisė (nikahut)

 
190. Ule shikimin tėnd dhe mos shiko pa kontroll, ngase shikimi ėshtė shigjetė helmuese!
191. Kur tė jesh nė rrugė, mos hyr mes dy grave, por merr anėn e djathtė ose tė majtė!
192. Martohu sa mė shpejt, ngase ai qė martohet ka mė shumė mundėsi ta ruajė shikimin dhe nderin e tij!
193. Kur tė vijė koha pėr martesė, zgjidhe gruan besimtare dhe tė devotshme!1
194. Mos u bė nismėtar i divorcit, sepse  shkurorėzimi ėshtė prej gjėrave tė lejuara tė cilėn Allahu e urren mė sė shumti!
195. Tėrheqja vėrejtjen grave, vajzave dhe tė afėrmeve tė tua, qė mos tė kėrkojnė divorc nga burrat e tyre pa pasur ndonjė arsye tė fortė!
196. Mos e mėso gjuhėn tėnde qė t’i drejtohesh gruas me pėrbetim pėr shkurorėzim!2
197. Nė pamundėsi tė martesės, pėrmbaje nderin tėnd, derisa Allahu tė tė begatojė me dhuntitė e Tij dhe forcohu me agjėrim!
198. Nėse ty si prind tė vjen dhe tė kėrkon dorėn e vajzės sate ai qė ju kėnaq me fenė dhe moralin e tij, atėherė martoje me tė vajzėn dhe largoju mehrit tė shtrenjtė!3
199. Shpalle kurorėzimin dhe bėj dasmė me aq sa mundesh!
200. Mos tolero qė fejesėn ose dasmėn ta kremtosh me gjėra tė ndaluara, siē janė pėrdorimi i veglave muzikore, dėfrimi, zbavitja etj.!
201. Bashkėshortes tėnde paguaja hakun e saj tė merituar, mehrin – dhuratėn e martesės, pėrfilli obligimet qė ke ndaj saj dhe sillu me tė me sjellje tė mira!
202. Tregoji bashkėshortes tėnde obligimet martesore, tė cilat duhet t’i kryejė nė mėnyrė tė vazhdueshme!
203. Mos bėj marrėdhėnie intime me gruan tėnde pėrderisa ajo ėshtė nė tė pėrmuajshmet  apo lehonė (me hajz apo nifas)!
204. Mėsojua grave tė tua dispozitat dhe normat e fesė islame dhe mos lejo qė ato tė praktikojnė kotėsitė dhe besėtytnitė!
205. Nėse ke nė bashkėshortėsi njėkohėsisht mė shumė se njė grua, atėherė ji i drejtė nė ndarjen e kohės me to. Ruaju nga padrejtėsia!
206. Kujdesu pėr gruan dhe fėmijėt e tu dhe ki kujdes nga koprracia!
207.
 Ki kujdes qė mos ta humbasėsh askėnd nga ata qė ke nėn pėrkujdesjen tėnde!
208. Vėri fėmijės njė emėr tė mirė!
209. Mos i favorizo meshkujt mbi vajzat!
210. Kur ėshtė fjala pėr dhurata, pėrpiqu qė mes fėmijėve tė krijosh ambient barazie dhe uniteti!
211. Edukoji fėmijėt e tu dhe kur tė arrijnė t’i dallojnė gjėrat[4], angazhoji qė t’i praktikojnė normat bazė tė fesė islame, nė mėnyrė qė tė adaptohen me to. Gjithashtu nė atė moshė fėmijėt ndaji secilin nė shtratin e vet. 
212. Unifikohuni me bashkėshorten pėr metodologjinė qė do tė ndiqni rreth edukimit tė fėmijėve, pėr shkak se mospajtimet e prindėrve ndikojnė negativisht nė edukimin e tyre! 
213. Martoji fėmijėt kur tė arrijnė moshėn e pjekurisė!
214. Ruaju dhe assesi mos u bė shkaktar qė t'i prishėsh marrėdhėniet e dy bashkėshortėve!
215. Gratė e tua urdhėroji pėr t’u mbuluar tėrėsisht sipas normave qė ka paraparė (obliguar) Islami, pėr ta ruajtur nderin e tyre dhe pėr ta mbajtur lumturinė e shoqėrisė dhe tė mjedisit ku jetoni. Pa dyshim qė zbulimi i femrės dhe zhveshja e saj shpie nė shkatėrrimin dhe ērregullimin e shoqėrisė!
216. Urdhėroji gratė tuaja tė mbulohen edhe nga ata qė nuk e kanė tė ndaluar pėr martesė, si djali i xhaxhait, djali i dajės, vėllai juaj etj., sepse sot janė mėsuar gratė qė para personave tė lartshėnuar tė dalin tė zbuluara (pa shami)!
217. Mos prano qė gratė tuaja tė shkojnė te rrobaqepėset jomuslimane pėr tė qepur veshjet e tyre!
218. Tėrhiqja vėrejtjen grave tė tua qė tė mos dalin nga shtėpia me veshje pa mangė ose me mėngė (krahė) tė shkurtėr, madje edhe nėse e kanė veshur nėn mantel, pėr arsye se mund tė ballafaqohen me situata qė kėrkojnė shtrirjen e dorės apo tė krahut si dhe era mund t’i zbulojė ato pa dashje.  
219. Tėrhiqja vėrejtjen grave tė tua qė tė mos mbathin ēorapė tė tejdukshme e as ēorapė me ngjyra, por ēorape me ngjyrė tė zezė e tė mbyllur, qė nuk kanė zbukurime!
220. Mos lejo qė gratė e tua tė mbathin kėpucė tė zbukuruara, tė cilat tėrheqin shikimin e meshkujve!
221. Tėrhiqja grave tė tua vėrejtjen qė tė mos dalin nė tregje e tė shtyhen me burra tė huaj dhe tė zbulohen para shitėsve, pėr arsye se Allahu ka xhelozi ndaj kėtyre gjerave, por edhe besimtari gjithashtu.
222. Ndaloji gratė e tua nga zotimi pėr tė ndezur zjarre e qirinj te varret e evliave (njerėzve tė devotshėm), ngase njė gjė e tillė ėshtė e ndaluar juridikisht nė fenė islame!
223. Mos i lejo gratė e tua qė tė abstenojnė nga disa lloje tė lejuara ushqimi nė shenjė afrimi tek Allahu, sepse edhe kjo gjė ėshtė e ndaluar sipas sheriatit islam!
224. Ndaloji gratė e tua qė tė mos dalin nė pėrcjelljen e xhenazes (tė mos marrin pjesė nė ceremonitė mortore)!
225. Mėsoje gruan tėnde dhe vajzat e tua qė t’i ruajnė sekretet e burrave tė tyre!
226. Tėrhiqja vėrejtjen gruas dhe vajzave tė tua qė tė mos i lėndojnė burrat e tyre me ndonjė fjalė, vepėr apo me ndonjė mosmarrėveshje tjetėr!
227. Kėshilloji gratė e tua qė tė mos shoqėrohen me gra tė pambuluara nga frika e infektimit prej tyre, sepse tė pajtuarit me gjynahe ėshtė mėkat gjithashtu!
228. Mos lejo qė gratė dhe vajzat e tua tė shkojnė nė dasma (ahengje, fejesa, martesa etj.) nė tė cilat kėndohet, kėrcehet, vallėzohet dhe ka muzikė!
229. Ndaloji gratė e tua qė tė mos flasin rrugėve dhe tė qeshin nė vende tė tilla!
230.
 Kėshilloji gratė qė tė mos flasin me mysafiret e tyre te dera e shtėpisė!
231. Tėrhiqja vėrejtjen grave dhe vajzave tė tua qė tė mos flasin me burra tė huaj, vetėm nė raste tė domosdoshme, kur e kėrkon nevoja, dhe nė atė rast tė flasin pas perdes dhe duke mos e thyer zėrin e tyre gjatė bisedės!
232. Grave mėsojua rėndėsinė e qėndrimit tė tyre nė shtėpi, pėr shkak se ato janė krijuar me qėllim qė t’i edukojnė fėmijėt nė shtėpi. Kur tė dalin nga shtėpia, tė mos dalin pa pėlqimin e burrit!
233. Mos lejo qė gratė dhe vajzat e tua tė dalin nė piknikė apo nė vende dėfrimi tė vetmuara, po ashtu tė mos shkojnė nė kinema, pėr shkak se atje do tė mėsojnė vetėm shthurje, turpėri e ērregullime!

 

Autori: Ahmed Izzuddin El-Bejanunij
Pėrktheu: Mr Fehim Dragusha
26.7.2009
 

1 Pejgamberi alejhi selam ka thėnė: “Motivet pėr tė cilat zgjidhet pėr martesė femra janė katėr; pasuria e saj, pėrkatėsia e saj familjare, bukuria e saj dhe feja e saj. Gjeje atė me fe, pėrndryshe t'u thafshin duart!" Transmeton Buhariu, Muslimi dhe tė tjerėt. (Sh.p)
2 Pėrbetimi pėr divorc ka pėr qėllim qė burri pėr ēdo gjė ta kushtėzojė gruan e tij duke i thėnė se o bėje kėtė, o tė shkurorėzoj. Pra, autori porosit qė mos tė bėhet zgjidhja e martesės temė qė pėrflitet kohė pas kohe dhe tė lidhen tė gjitha kėrkesat e burrit me zgjidhjen e martesės, divorcin. (Sh.p.)
3 Martesa kohėve tė fundit ėshtė bėrė njė ndėr problemet mė tė rėndėsishme qė ka nevojė pėr t’u shėruar nga shumė aspekte. Shumė tė rinj mendojnė se bashkėjetesa ėshtė mė e lehtė dhe me mė pak pėrgjegjėsi se martesa, duke mos e ditur se ajo ėshtė e ndaluar nė fenė islame. Ndėrsa nė martesė, e cila bėn ndėrtimin e familjes dhe qetėsimin fizik dhe shpirtėror tė ēiftit, ka tė mira nė kėtė dhe nė botėn e ardhshme. Mehri, apo dhurata qė i jepet femrės nė tė holla, nuk bėn tė jetė sasi shumė e madhe, pasi nė shumė vende islame mehri konsiderohet njė vėshtirėsi e pakapėrcyeshme. Shumė tė rinj vuajnė pėr arsye se mehri qė kėrkon vajza ėshtė tejet i madh dhe si i tillė, martesa nuk realizohet. E tėrė kjo ėshtė jo paralele me mesimet islame, ngase nė fenė islame aq mė pak mehėr qė burri i jep gruas, aq mė e bereqetshme do tė jetė edhe jeta martesore (Sh.p.)
4 Pėrafėrsisht kur mbushin shtatė vjeē.


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010