Sinqeriteti dhe rėndėsia e tij
19.12.2009 14:42:12

Falėnderimi i qoftė Allahut, kurse pėrshėndetjet tona ia dėrgojmė Muhamedit (salallahu alejhi ue selem).

Allahu krijesat e Tij i krijoi vetėm pėr njė qėllim, e ai ėshtė adhurimi i Allahut tė Lartėsuar. Zoti nė Kuran thotė: “Nuk i kam krijuar xhinėt as njerėzit pėr tjetėr vetėm se tė mė adhurojnė.” Dharijat, 56. Gjithashtu pėr adhurim ka vendosur dy kushte kryesore: sinqeritetin dhe pasimin e sunetit tė Pejgamberit (salallahu alejhi ue selem). Nė kėtė temė ne do tė flasim pėr kushtin e parė, pra pėr sinqeritetin.

Allahu subhanehu ue teala thotė: “E duke qenė se ata nuk ishin tė urdhėruar me tjetėr, pėrveē qė tė adhuronin Allahun me njė adhurim tė sinqertė ndaj tij, qė tė largohen prej ēdo besimi tė kotė, tė falin namazin, tė japin zekatin, se ajo ėshtė feja e drejtė.” Bejine, 5.

-Sinqeriteti me tė cilin ėshtė i kėnaqur Allahu dhe me tė cilin t’i pranon punėt pėr hir tė Allahut dhe tė pritet shpėrblimi vetėm prej Tij, e mos tė veprojė asnjė punė me qėllim qė ta shohin apo ta dėgjojnė tė tjerėt, ose tė arrijė me tė pasuri apo pozitė nė shoqėri.

-Muslimani kurrsesi nuk bėn tė harrojė se ēdo punė qė bėhet jo e sinqertė ėshtė e pa pranuar tek Allahu dhe nuk ka prej saj asnjė rezultat, sado qė tė jetė kjo vepėr e madhe. Allahu i Lartėsuar thotė: “Dhe ne i kthehemi ndonjė vepre qė e bėn ata dhe e bėjmė atė hi e pluhur.” Furkan, 23.

Kurse Pejgamberi (salallahu alejhi ue selem) thotė: “ Ēdo punė shpėrblehet sipas qėllimit, e pėr ēdo person ėshtė shpėrblimi sipas asaj qė ka pasur qėllim…” Transmeton Buhariu dhe  Muslimi.

Ndėrsa nė njė hadith tjetėr thotė: “Allahu nuk e pranon asnjė punė, pėrveē asaj qė ėshtė e sinqertė dhe qė shpresohet me tė fytyra e Allahut.” Transmeton Nesaiu. Gjithashtu Pejgamberi (salallahu alejhi ue selem) na ka treguar se zjari i xhehenemit do tė ndizet me tre lloj personash: me lexuesin e Kuranit, me muxhahidin dhe me atė qė ka dhėnė sadaka, ndėrkohė qė kėta i kanė vepruan kėto vepra qė t’u thuhet filani lexues i miri i Kuranit, filani trim, filani dorėlirė, e kėshtu me radhė, e punėt e tyre nuk ishin pėr hir tė Allahut. Sinqeriteti, gjithashtu, ėshtė prej fshehtėsive mes robit dhe Allahut e atė nuk mund ta dijė askush, pra as engjėjt, as pejgamberėt, saqė kėtė gjė nuk e dinė as engjėjt tė cilat i shkruajnė punėt e njerėzve. Pejgamberi (salallahu alejhi ue selem) thotė: “Do tė dalin punėt e bijve tė Ademit para Allahut nė fletushka tė vulosura dhe Allahu thotė: ‘Gjuaji kėto dhe bjeri ato tjerat’, ndėrsa engjėjt do tė thonė: ‘O Allah, ne prej kėtij personi nuk kemi parė pėrveēse punė tė mira’ Allahu thotė: ‘Punėt e tij kanė qenė jo pėr hir Timin, e Unė sot nuk pranoj punė pėrveē asaj qė ėshtė bėrė pėr hir Timin’.” Transmeton Ebu Beker el Bezar.

Personi i sinqertė gjithmonė punon pėr ta arritur kėnaqėsinė e Allahut, e atij nuk i intereson lavdėrimi dhe kėnaqėsia e njerėzve apo hidhėrimi i tyre.

-Sinqeriteti ėshtė  fshehtėsi qė bėhet shkak pėr shpėtimin tėnd nė kėtė botė dhe nė botėn tjetėr, e gjithashtu ėshtė shtyllė kryesore pėr tė pasur punėt vlere, qofshin kėto punė adhurime apo marrėdhėnie mes njerėzve.

-Sinqeriteti nė punė konsiderohet sikurse shpirti pėr trupin, pra nėse nuk ka shpirt trupi nuk ka vlerė e edhe adhurimet nėse nuk shoqėrohen me sinqeritet nuk kanė vlerė. Pra nga e gjithė kjo mund tė konkludojmė nė fund se kjo punė- sinqeriteti- ėshtė vaxhib.

- Ibėn Abasi radijallahu anhu thotė: “Kush punon pėr kėtė botė Allahu do ia japė atė, kurse nė botėn tjetėr nuk ka asnjė shpėrblim.”

- Katade thotė: “Kush e ka qėllim kryesor kėtė botė Allahu do ta shpėrblejė me tė mirat e saj e pėr tė nuk mbetet nė botėn tjetėr asgjė qė t’i jepet. Puna, sado qė tė jetė e vogėl, nėse bėhet pėr hir tė Allahut do tė peshojė nė Ditėn e Gjykimit sa malet, dhe e kundėrta, pra nėse bėhet pa sinqeritet edhe po tė jetė shumė e  madhe ajo nuk do tė peshojė as sa krahėt e mushkonjės.”

Ėshtė e vėrtetė se pastrimi i nijetit ėshtė prej punėve mė tė vėshtira, (e pėr kėtė arsye e ka edhe vlerėn shumė tė madhe) mirėpo njeriu duhet tė luftojė sa mė shumė qė ta largojė kėtė sėmundje nga vetja e tij -pra mossinqeritetin nė punė-, edhe nėse ky shėrim zgjat me vite, ashtu siē transmetohet nga disa dijetarė tė selefėve tė cilėt punuan nė pėrmirėsimin e nijetit me dhjetėra vite, derisa nė fund e arritėn qėllimin e tyre, e si jo, duke e pasur parasysh se Allahu e ndihmon robin e Tij i cili mundohet ta pėrmirėsojė veten e tij apo shoqėrinė nė tė cilėn jeton.

Allahu subhanehu ue teala nė Kuran thotė: “Ata tė cilėt mundohen pėr hir tonin Ne do i udhėzojmė.”

-Ebu Ejub el Ensari thotė: “Pastrimi i qėllimeve nė punė ėshtė mė i vėshtirė se te gjitha punėt.”

-Nevojitet pėr besimtarin qė dėshiron tė cilėsohet me kėtė cilėsi tė lartė qė ta largojė nga zemra e tij dashurinė e epsheve dhe ta mbushė atė me dashurinė e Allahut. Personat e sinqertė edhe kur bėjnė ndonjė punė tė kėsaj bote qė nuk ka kurrfarė lidhje me adhurime si shembulli i gjumit apo ngrėnies dhe pirjes etj. Nėse i bėn me qėllim qė tė forcohet pėr adhurim, do tė shpėrblehet pėr qėllimin dhe punėn e tij, siē thotė Muadhi radiallahu anhu: “Unė pres shpėrblim nga Allahu kur fle, ashtu siē pres shpėrblim prej Tij kur e adhuroj.” (Transmeton Buhariu).

Pra, siē po e shohim, sinqeriteti ka vlerė tė madhe dhe ėshtė ēėshtje me rėndėsi, bile edhe kusht pėr pranimin e adhurimeve, e muslimani gjithmonė duhet tė ketė kujdes nė kėtė ēėshtje kur ta veprojė punėn, e pasi ta pėrfundojė atė nėse njerėzit e lavdėrojnė pėr kėtė punė e ky gėzohet nė veten e tij, inshallah nuk ka problem, por prap duke e ruajtur sinqeritetin.

Nė fund e lusim Allahun subhanehu ue teala tė na bėjė prej tė sinqertėve dhe tė na i pranojė adhurimet dhe  punėt tona tė mira dhe tė na i falė gabimet.

Lulzim Susuri

27.08.2006


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010