Shtatė tė vėrteta shkencore dėshmojnė pėr vėrtetėsinė e tė Dėrguarit tė Allahut, paqja e Zotit qoftė mbi tė
22.12.2009 13:22:49

Gjatė kėtij punimi do tė shohim disa tė vėrteta shkencore qė janė pėrmendur nė hadithet e tė Dėrguarit, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qoftė mbi tė, dhe se si shkenca bashkėkohore ka konfirmuar vėrtetėsinė e tyre.

Pa dyshim se ēastet mė tė bukura nė tė cilat kalon besimtari janė kur sheh njė mrekulli qė shfaqet nė fjalėt e zotėrisė sė njerėzimit, Muhamedit, paqja e Zotit qoftė mbi tė. Meqenėse jetojmė nė shekullin e shkencės dhe zbulimeve shkencore shfaqet nevoja pėr hulumtim nė hadithet e tė Dėrguarit tė Zotit pėr tė kuptuar sinjalet shkencore qė argumentojnė vėrtetėsinė e kėtij tė Dėrguari analfabet. Ky shkrim mund tė kontribuojė nė pėrmirėsimin e pikėpamjes sė Perėndimit ndaj profetit tė mėshirės, paqja e Zotit qoftė mbi tė.

E vėrteta e parė

Thotė i Dėrguari, paqja e Zotit qoftė mbi tė: "Kjo ēėshtje (Islami) do tė arrijė aty ku ka arritur dita dhe nata." Islami do tė pėrhapet nė ēdo vend ku arrin nata dhe dita, do tė thotė nė tė gjithė rruzullin tokėsor. Dhe vėrtet, statistikat perėndimore flasin se Islami sot ėshtė prezent nė ēdo vend tė botės. Statistikat na lajmėrojnė se nė vitin 2025 Islami do tė jetė feja e parė pėr nga numri nė nivel botėror. Nė kėtė nuk ka ekzagjerim por janė shifra reale qė nuk dyshohet nė to. Kėto numra vijnė nga shkencėtarėt jomuslimanė qė i kanė bėrė kėto statistika.

E vėrteta e dytė

Mrekullia shkencore nė fjalėt e tė Dėrguarit tė Allahut: "Toka mė ėshtė bėrė pastrim dhe xhami." (Muslimi). Nė njė hulumtim tė ri shkencėtarėt kanė zbuluar ekzistimin e antibiotikėve nė dheun e Tokės. Kėto antibiotikė mund tė pastrojnė dhe mėnjanojnė llojet mė tė forta tė baktereve, gjė qė konstaton faktin se dheu ėshtė element pastrues. Ndėrsa nė njė studim tjetėr tė ri shkencėtarėt deklarojnė se disa lloje tė tokės mund tė mėnjanojnė bakteret mė rezistuese.

Pėr kėtė shkak ata sot mendojnė pėr krijimin e njė antibiotiku nga dheu qė do ti mėnjanonte bakteret mė tė forta. Pas provave tė gjata nė laboratorė ata kanė konstatuar se dheu mund tė mėnjanojė njė koloni tė plotė bakteresh gjatė njėzet e katėr orėve. Ndėrsa e njėjta koloni ėshtė vėnė nė njė vend jo me dhe e ėshtė shumuar dyzet e pesė herė mė tepėr.

E vėrteta e tretė

I Dėrguari i Allahut ka folur me njė pėrpikėri tė jashtėzakonshme rreth njė fakti shkencor qė shkencėtarėt e kanė vėrejtur vetėm para disa vitesh. Ai thotė: "Nuk do tė bėhet kiameti derisa toka e arabėve tė kthehet nė kullota dhe lumenj." (Muslimi)

Shkencėrisht ėshtė vėrtetuar se Gadishulli Arabik ka qenė plot kullota e lumenj dhe akoma deri mė sot ekzistojnė gjurmėt e burimeve tė lumenjve. Pėr kėtė dėshmojnė incizimet satelitore qė paraqesin qartė njė sėrė lumenjsh tė nėndheshėm (nėntokėsor) nė Gadishullin arabik. Ndėrsa shkencėtarėt perėndimorė deklarojnė sipas agjencisė amerikane hapėsinore NASA se "incizimet e shkretėtirave tė kapura nga radari paraqesin se ky vend ka qenė i mbuluar me siujdhesa dhe lumenj dhe ambienti ka qenė i ngjashėm me atė qė e shohim sot nė Evropė dhe se do tė rikthehet njė ditė ashtu siē ka qenė"

E vėrteta e katėrt

Nė hadithin e kalimit mbi urėn e Siratit, ky hadith konsiderohet prej haditheve nė tė cilat manifestohet mrekullia shkencore. Ky hadith ėshtė fjala e tė Dėrguarit, paqja e Zotit qoftė mbi tė: "A nuk e ke parė vetėtimėn se si e shpėrndan dritėn dhe sa hap e mbyll sytė, ajo kthehet" (Muslimi), pėr faktin se ėshtė vėrtetuar pėrputhshmėria e plotė ndėrmjet fjalėve tė Profetit dhe ndėrmjet asaj qė kanė zbuluar shkencėtarėt kohėt e fundit, proceset e ndėrlikuara dhe detajet qė ndodhin gjatė shkėlqimit dhe shpėrndarjes sė dritės sė vetėtimės. Shkencėtarėt kanė vėrejtur se ēdo shkėlqim i vetėtimės ndodh me zbritjen e rrezeve nga vetėtima nga retė nė drejtim tė Tokės dhe kthehet! Nė kėtė hadith sinjalizohet se i Dėrguari, paqja e Zotit qoftė mbi tė, ka folur pėr etapat e vetėtimės me njė hollėsi tė jashtėzakonshme, madje e ka caktuar edhe kohėn e saj. Ndoshta habitemi kur mėsojmė se koha e duhur pėr shkrepjen e vetėtimės ėshtė po ajo kohė sa pėr tė hapur e mbyllur sytė! Kėtė e ka lajmėruar i Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe paqja e Zotit qoftė mbi tė.

E vėrteta e pestė

Shkencėtarėt kanė zbuluar se balli (pjesa e sipėrme e fytyrės sė njeriut midis syve dhe flokėve) komandohet me marrjen e vendimeve tė drejta dhe si rezultat i kėsaj sa mė efektiv, mė aktiv dhe mė i shėndoshė tė jetė ky vend, vendimet do tė jenė mė tė drejta, tė qėlluara dhe tė sakta. Kėsisoj, vėrejmė nė lutjen e tė Dėrguarit tė Allahut, paqja e Zotit qoftė mbi tė, thotė: "Balli im ėshtė nė duart e Tua." (Ahmedi)

Ky ėshtė dorėzim i profetit ndaj Zotit tė Lartėsuar, ēdo ēėshtje e tij i takon Allahut dhe se Allahu gjykon si do Ai dhe ia cakton atij atė qė do. Fakti tjetėr qė ėshtė zbuluar kohėt e fundit ėshtė se vendi i ballit luan rol tė rėndėsishėm nė proceset e larta pėr njeriun si, tė perceptuarit, tė orientuarit, zgjidhja e problemeve dhe kreativiteti. Pėr kėtė shkak, kėtė vend ia ka dorėzuar Allahut tė Lartėsuar nė lutjen e tij: "Balli im ėshtė nė duart Tua". Nė kėtė qėndron njė sinjal shkencor pėr rėndėsinė e kėtij vendi.

E vėrteta e gjashtė

I Dėrguari i Allahut, paqja e Zotit qoftė mbi tė, thotė: "Prej shenjave tė kiametit ėshtė tė shfaqet vdekja e papritur." (Taberani)

Nė kėtė hadith shfaqet njė mrekulli shkencore te argumentet mjekėsore, qė nuk pranon polemikė. Kjo mrekulli dėshmon pėr kėtė Profet tė madh se ai ėshtė i Dėrguar nga ana e Allahut dhe se ai nuk flet nga hamendja. Statistikat e hollėsishme tė Kombeve tė Bashkuara konfirmojnė se dukuria e vdekjes sė papritur ėshtė shfaqur vonė dhe se ajo ėshtė nė rritje tė vazhdueshme pėrkundėr faktit se po aplikohen procedurat parandaluese.

E vėrteta e shtatė

Shumica e shkencėtarėve deklarojnė se pleqėria konsiderohet metoda mė e mirė pėr pėrfundimin natyror pėr njeriun dhe se ēdo orvatje pėr shtyrjen e jetės pėrtej kufijve tė caktuar do tė ketė pasoja tė shumta, mė e pakta prej tyre goditja me kancer. Profesori Lee Silver, nga universiteti amerikan Princeton thotė: "Ēdo orvatje pėr arritjen e pėrjetshmėrisė ėshtė e kundėrta e natyrės".

Shkencėtarėt kanė dalė me njė rezultat, me gjithė shpenzimet e miliardave pėr shėrimin e etapės sė pleqėrisė dhe zgjatjen e jetės, provat nuk kanė sjellė dobi. Pėr kėtė ka sinjalizuar i Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe paqja e Zotit qoftė mbi tė, i cili ka thėnė: "O robėr tė Allahut, shėrohuni! Vėrtet Allahu nuk ka lėnė ndonjė sėmundje e qė nuk ia la asaj edhe ilaēin, pėrveē njė sėmundjeje e ajo ėshtė pleqėria." (Ahmedi)

Kėsisoj, shkenca vjen me fakte tė reja tė panjohura mė parė dhe ato dėshmojnė pėr vėrtetėsinė e kėtij Profeti dhe vėrtetėsinė e mesazhit islam. Lutja jonė e fundit ėshtė falėnderimi i takon Allahut!

. 

Pėrktheu: Almedin Ejupi
15.11.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010