Mrekullia e pėrhapjes sė Islamit
22.12.2009 13:21:37

Do tė flasim rreth njė mrekullie profetike, pėrmes sė cilės Profeti, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qoftė mbi tė, na lajmėron rreth pėrhapjes sė shpejtė tė Islamit dhe se kjo fe do t’i pėrfshijė tė gjitha pjesėt e rruzullit tokėsor. Lidhur me kėtė do tė njihemi pėrmes statistikave bashkėkohore rreth numrit tė muslimanėve nė tė gjitha shtetet e botės.

Islami ndėrmjet sė kaluarės dhe sė tashmes

Islami para katėrmbėdhjetė shekujsh ka filluar me njė njeri tė vetėm e ai ėshtė i Dėrguari ynė, paqja e Zotit qoftė mbi tė, kurse numri i muslimanėve sot ka arritur nė mė shumė se njė miliard e katėrqind milionė. Ku qėndron fshehtėsia e kėsaj pėrhapjeje mahnitėse? Ē'thonė statistikat botėrore rreth numrit tė muslimanėve sot nė botė?
Sot nė botė ekzistojnė mė tepėr se 4200 fe
1. Statistikat flasin se feja islame konsiderohet feja qė pėrhapet mė shpejt se tė gjitha fetė e tjera nė botė. Nė vitin 1999, numri i muslimanėve nė botė ka arritur nė njė miliard e dyqind milionė muslimanė2.
Islami sot pėrhapet nė tė gjitha kontinentet e botės. Nė vitin 1997, nė gjashtė kontinentet e botės, numri i muslimanėve ka arritur
3:
-nė Azi 780 milionė
-nė Afrikė 308 milionė
-nė Evropė 32 milionė
-nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės 7 milionė
-nė Australi 385 mijė.

Rritja e pėrqindjes sė muslimanėve nė botė

Nė vitin 1900, numri i muslimanėve nė botė ka qenė mė pak se gjysma e numrit tė tė krishterėve, ndėrsa nė vitin 2025 numri i muslimanėve do tė jetė mė i madh se sa ai i krishterėve pėr shkak tė rritjes sė madhe tė fesė islame
4.
Nė vitin 1900, pėrqindja e muslimanėve nė botė ka arritur nė 12.4%, ndėrsa ajo e tė krishterėve nė 26.9%.
Nė vitin 1980 pėrqindja e muslimanėve nė botė ka arritur nė 16.5%, ndėrsa ajo e krishterėve nė 30%.
Nė vitin 2000 pėrqindja e muslimanėve nė botė ka arritur nė 19.2%, kurse ajo e krishterėve nė 29.9%.
Ndėrsa nė vitin 2025 pėrqindja e muslimanėve nė botė do tė arrijė nė 30%, kurse ajo e krishterėve nė 25%.
Prej kėtu mund tė konstatojmė se Islami ēdo vit rritet me njė pėrqindje rreth 2.9%, dhe se kjo konsiderohet pėrqindja mė e lartė e rritjes nė botė
5.

Ēfarė ka thėnė i Dėrguari i Allahut rreth kėsaj ēėshtjeje?

Ekziston mrekulli profetike mahnitėse pėrmes sė cilės i Dėrguari i Allahut, paqja e Zotit qoftė mbi tė, ka folur dhe ka shpjeguar se Islami do tė pėrhapet nė tė gjitha pjesėt e globit. I Dėrguari thotė: "Kjo ēėshtje – Islami- do tė arrijė aty ku ka arritur dita dhe nata."

Me kėtė nėnkuptohet se ēdo vend nė tė cilin arrin dita dhe nata do tė arrijė edhe Islami dhe kjo vėrtet ka ndodhur ngase nė tė gjitha vendet e botės sot ka muslimanė.

Kur kujtojmė se kėtė thėnie e ka thėnė i Dėrguari i Allahut nė periudhėn e dobėsisė sė muslimanėve dhe numrit tė paktė tė tyre, nė rrethana nė tė cilat askush nuk ka parashikuar se Islami do tė pėrhapet nė tė gjitha pjesėt e botės, atėherė arrijmė tė kuptojmė madhėshtinė e mrekullisė.

Ky hadith ėshtė thėnė pėr t’i qetėsuar besimtarėt pėr shkak tė dobėsisė dhe numrit tė tyre tė vogėl. Sikur Muhamedi, paqja e Zotit qoftė mbi tė, tė mos ishte i dėrguar nga ana e Allahut tė Madhėrishėm, nuk do tė merrte guximin t’i lajmėronte shokėt e vet se Islami do tė pėrhapet nė tė gjitha pjesėt e tokės, pėrndryshe si do tė garantonte?

Mirėpo Allahu, i Cili e di tė fshehtėn, e lajmėroi pėr kėtė tė vėrtetė pėr t’i lajmėruar shokėt e tij para njė mijė e katėrqind vjetėsh, qė tė jetė pėrgėzim i fitores pėr ta si dhe tė jetė argument pėr profetėsinė e tij nė kėtė shekull!

Prej aspekteve tė mrekullisė ėshtė edhe fakti se i Dėrguari i Allahut ka bėrė krahasim ndėrmjet pėrhapjes sė Islamit dhe ndėrmjet ditės dhe natės dhe ky ėshtė krahasim i pėrpiktė dhe i drejtė. Ashtu si dita dhe nata arrin ēdo pikė tė rruzullit tokėsor ashtu edhe Islami ka arritur nė ēdo pikė tė sipėrfaqes sė tokės. Kjo nuk mund tė imagjinohej nė atė kohė.

Duke pasur parasysh edhe faktin se askush nuk i dinte kufijtė e ditės dhe natės dhe askush nuk e dinte se toka ėshtė rruzull dhe askush nuk ka parashikuar se Islami do tė pėrhapet nė tė gjitha shtetet e botės, pėr kėtė shkak mund tė themi se ky hadith paraqet mrekullinė shkencore tė Profetit, paqja e Zotit qoftė mbi tė.

Ē'thotė Kurani lidhur me kėtė ēėshtje?

Allahu i Lartėsuar thotė: "Ata dėshirojnė tė fikin dritėn e Allahut me gojėn e tyre, por Allahu e pėrsos dritėn e Vet, edhe nėse (kėtė gjė) e urrejnė jobesimtarėt. Allahu ėshtė Ai qė e ka ēuar tė Dėrguarin e Vet me udhėrrėfimin dhe fenė e sė Vėrtetės, pėr ta ngritur atė mė lart se tė gjitha fetė, edhe nėse nuk e pėlqejnė idhujtarėt." (Saf, 8-9)

Medito rreth fjalės sė Allahut "pėr ta ngritur atė mė lart se tė gjitha fetė", a nuk argumenton se Islami do tė jetė feja e parė nė botė? Dhe kjo do tė ndodhė shpejt me lejen e Allahut tė Lartėsuar.

Statistikat flasin se nė vitin 2025 Islami do tė jetė feja e parė pėr nga numri nė nivel botėror. Nė kėtė qė themi nuk ka ekzagjerim, pasi janė numra realė. Kėto shifra vijnė nga shkencėtarė jomyslimanė, tė cilėt i kanė bėrė kėto statistika


 

Pėrktheu: Almedin Ejupi
20.10.2009

 

[1] www.adherents.com

[2] CAIR (Council on American-Islamic relations) 1999.

[3] Britannica Yearbook, 1997.

[4] Muslim Population Statistics, www.muslim-canada.org.

[5] Sato Tsugitaka, Muslim Societies, Routledge,UK, 2004.


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010