Si e trajton Kurani fenomenin e vetėvrasjes?
22.12.2009 13:21:13

Nuk mund tė besoja qė numri i rasteve tė vetėvrasjeve nė botė arrin nė mė tepėr se tetėqind mijė ēdo vit! Para kėsaj shifre marramendėse patjetėr ėshtė dashur tė bėhen njė sėrė studimesh e hulumtimesh rreth kėsaj dukurie tė rrezikshme. Nė kėtė studim do tė vėrejmė se si e trajtoi Kurani kėtė fenomen para se ta trajtojė shkenca bashkėkohore.

Ēdo dyzet sekonda vetėvritet njė individ nė ndonjė vend tė botės! Ēdo vit qindra mijėra persona tė tjerė vdesin nė botė duke vrarė veten. Ēdo vit vdesin 873 mijė njerėz nga aktet e vetėvrasjeve tė ndryshme.
Vėrtet ėshtė njė dukuri qė kėrkon njė ndalesė tė gjatė dhe meditim rreth shkaqeve, motiveve dhe mėnyrave tė trajtimit.

Nė kėtė shkrim do tė shohim shkaqet reale tė mundshme qė qėndrojnė pas vetėvrasjes. Kėto shkaqe janė rezultat i hulumtimeve qė kanė kushtuar miliona dollarė, synimi i tė cilave ka qenė gjetja e ilaēit efektiv pėr vetėvrasjen. Me gjithė shpenzimet e shumta vjetore pėr trajtimin e kėsaj dukurie, numri i tė vetėvrarėve ēdo vit nuk ndryshon, madje ndonjėherė edhe rritet.

Gjithashtu do tė shtrojmė pyetjen: A thua Kurani, libri i Allahut, qė ėshtė libėr tė cilin e ka zbritur Allahu sqarues pėr ēdo gjė, nuk e ka marrė nė konsideratė kėtė dukuri dhe nuk e ka pėrmendur mėnyrėn e trajtimit tė saj? Do tė bėjmė krahasimin ndėrmjet ilaēit kuranor dhe atij shkencor pėr tė parė pėrputhshmėrinė mahnitėse, madje pėr tė parė se si Kurani i tejkalon shkencėtarėt dhe hulumtimet e tyre shkencore.

Fakte rreth vetėvrasjes

- Sipas statistikave tė Kombeve tė Bashkuara, vėrejmė se 450 milionė njerėz vuajnė nga ērregullimet psikologjike dhe nervore. Mė tepėr se 90% e rasteve tė vetėvrasjeve i kanė shkaqet te ērregullimet psikologjike, saktėsisht brengat dhe pikėllimet, gjegjėsisht humbja e shpresės qė ekzistonte tek ata mė parė.
- Vetėvrasja konsiderohet shkaku i tetė i rasteve tė vdekjes nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.
- Burrat afėrisht katėr herė mė tepėr u ekspozohen vetėvrasjes sesa gratė. Ndėrsa orvatjet e vetėvrasjeve tek gratė janė mė tė shumta.
- 60 % e rasteve tė vetėvrasjeve kryhen me pėrdorimin e armėve tė zjarrit, si pistoleta.
- Studimet sinjalizojnė se mundėsia e vetėvrasjes te individi rritet me shtyrjen e moshės. Kėsisoj vėrejmė se njė numėr i konsiderueshėm nė mesin e atyre qė vetėvriten janė burra dhe mosha e tyre i kalon 65 vjet.

Faktorėt qė ndikojnė nė vetėvrasje

- Elementi i brengės mbizotėron nė ndjenjat e atyre qė tentojnė tė bėjnė vetėvrasje.
- Gjithashtu ndjenja e dėshpėrimit luan rol tė madh nė pėrgatitjen pėr vetėvrasje.
- Pėrsėritja e orvatjeve tė vetėvrasjeve apo tė menduarit pėr vetėvrasje janė shkaqe tė fuqishme pėr kryerjen e vetėvrasjes mė pas.
- Varėsia ndaj alkoolit dhe drogės mund tė jenė prej shkaqeve qė ēojnė nė vetėvrasje.
- Bindja ideologjike rreth vetėvrasjes luan njė rol thelbėsor nė pranimin e konceptit tė vetėvrasjes. Injoranca e njeriut se vetėvrasja ėshtė akt i ndaluar e bėn qė ta anashkalojė kėtė akt. Dikush tjetėr mund ta konsiderojė vetėvrasjen si vendim fisnik pėr t’u mbrojtur nga gabimet ose humbjet e mėdha qė nuk mund t’i pėrballojė mendja.
- Humbja e diēkaje tė shtrenjtė ose njė humbje e madhe mund tė ēojė nė njė lloj reagimi qė mund tė pėrfundojė me vetėvrasje.
- Faktorėt psikologjikė si izolimi, veēimi apo armiqėsia mund tė ēojnė nė mendimin pėr vetėvrasje.

Faktorėt parandalues sipas tė dhėnave tė shkencės bashkėkohore

Shkencėtarėt, tė cilėt kanė studiuar mijėra raste tė personave tė vetėvrarė, vėrtetojnė domosdoshmėrinė e kujdesit ndaj atyre qė kanė ērregullime psikologjike sepse ato mund t’i ēojnė drejt vetėvrasjes. Pra, ėshtė i domosdoshėm kujdesi nga aspekti mjekėsor dhe sigurimi i gjendjes psikologjike sė shėndoshė pėr ta.

Natyrisht se ata shkencėtarė e trajtojnė sėmundjen vetėm se pas ndodhjes sė saj. Mjeku pret shfaqjen e sėmundjes e mė pas bėn studimin, analizėn dhe gjetjen e ilaēit tė pėrshtatshėm pėr tė. Ata shkencėtarė nuk kanė arritur akoma tė gjejnė njė ilaē qė do t’i lehtėsonte apo zvogėlonte rastet e vetėvrasjes, sepse statistikat botėrore tregojnė se pėrqindja e vetėvrasjeve pothuajse ėshtė e konstante dhe mund tė lėkundet drejt njė mesatareje qė mund tė arrijė me njė milion tė vetėvrarė ēdo vit.

Shifra tė frikshme!

Nė mėnyrė qė tė mos mendojė dikush se po ekzagjerojmė me kėto numra, po paraqesim njė statistikė shumė tė saktė tė bėrė nė vitin 2002 nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės , rezultati i sė cilės ka qenė:
Numri i tė vetėvrarėve ka qenė mbi 31 mijė; 25 mijė burra dhe 6 mijė gra.
Mė tepėr se pesė mijė prej tyre kanė qenė mbi 65 vjeē.
Numri i tė rinjve nė mesin e tyre (15-24 vjet) ka qenė katėr mijė tė vetėvrarė.

Duke u bazuar mbi kėto shifra mund tė konstatojmė se nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės njė person vetėvritet ēdo 15 minuta!
Nė kėtė statistikė thuhet se 17 mijė njerėz e kanė vrarė veten me armė zjarri (me pistoletėn e tyre), ndėrsa mė shumė se 6 mijė kanė preferuar varjen.
Mė shumė se 700 prej tyre janė hedhur nga katet e larta. Mė shumė se 300 janė zhytur nė ujė dhe janė vrarė duke u fundosur.

Gjithashtu mund tė themi mesatarisht se ēdo vit vriten 100 mijė persona nė aksidente tė ndryshme automobilistike e tė ngjashme me to. Le tė meditojmė pak pėr numrin shumė tė mė lartė. Medito pėr kėtė pėrqindje shumė tė lartė tė atyre qė tentojnė tė vetėvriten.

Kurse fakti qė tė bėn tė habitesh nė kėtė raport ėshtė se 5 milionė amerikanė kanė bėrė pėrpjekje pėr ta vrarė veten!
Me gjithė mjetet e pėrparuara qė kontribuojnė nė rrugėn e trajtimit tė kėsaj sėmundjeje, sėrish pėrqindja e vetėvrasjes ėshtė rritur 60% gjatė gjysmės sė shekullit tė kaluar!

Nė tė kaluarėn ka mbizotėruar bindja se vetėm persona tė caktuar anojnė drejt vetėvrasjes, mirėpo faktet shkencore konfirmojnė se te ēdo njeri ekziston mundėsia e guximit pėr vetėvrasje sikur tė plotėsoheshin kushtet e pėrshtatshme. Ka ekzistuar mė parė bindja se biseda rreth vetėvrasjes me personin qė synon vetėvrasjen do ta bėjė mė tė guximshėm pėr atė akt, mirėpo studimet kanė shfaqur tė kundėrtėn, respektivisht biseda rreth pasojave tė vetėvrasjes dhe rezultateve tė rrezikshme, dhimbjeve tė tij mund tė parandalojnė aktin e vetėvrasjes.

Parashtrohet pyetja: Ē’mund tė thuhet pėr librin e Allahut tė Lartėsuar?

Vėrejmė se Kurani Fisnik nuk e ka neglizhuar kėtė dukuri, por i ka dhėnė rėndėsi shumė tė madhe duke folur me qartėsi dhe thjeshtėsi rreth saj, madje na ka urdhėruar qė ta ruajmė veten e mos ta vrasim atė. Kurani thotė: "...dhe mos e vritni veten." (Nisa, 29). Ky ėshtė urdhri hyjnor qė nuk duhet kundėrshtuar.

Mirėpo a mjafton vetėm ky imperativ pėr ta trajtuar kėtė dukuri? Jo, pėr faktin se studimet bashkėkohore vėrtetojnė pėr domosdoshmėrinė e pėrhapjes sė shpresės tek ata tė dėshpėruar qė synojnė vetėvrasjen, pėr domosdoshmėrinė e bashkėveprimit me ta me mėshirė. Pėr kėtė arsye, gjejmė qindra qendra tė specializuara pėr shėrimin dhe shpėtimin e atyre qė anojnė drejt vetėvrasjes apo orvaten ta bėjnė atė.

Kėsisoj, Allahu i Lartėsuar e pason kėtė urdhėr me njė lajm pėrgėzues pėr ēdo besimtar. Ai thotė: "Vėrtet, Allahu ėshtė i Mėshirshėm me ju." (Nisa, 29). Thirrje e mbushur me mėshirė, optimizėm dhe shpresė. Por, pėrse kjo thirrje?
Kur mėsojmė se shkaku i shumicės sė rasteve tė vetėvrasjes ėshtė humbja e shpresės nga ēdo gjė, atėherė arrijmė tė kuptojmė rėndėsinė e bisedės pėr mėshirėn, veēanėrisht nė kėtė vend.

A mjafton biseda rreth mėshirės dhe shpresės? Jo, sepse disa njerėz nuk iu pėrgjigjėn thirrjes sė mėshirės, por duhet frikėsimi i tyre nga pasojat e vetėvrasjes. Shkencėtarėt nė hulumtimet e tyre vėrtetojnė se pėr pengimin e vetėvrasjes patjetėr duhet t’u bėhet me dije personave qė anojnė drejt vetėvrasjes pėr rrezikun e aktit tė tyre, pėr pasojat e tij dhe se ai ėshtė veprim i dhimbshėm dhe do tė pėrfundojė me pasoja tragjike.

Kjo ėshtė njė metodologji efektive nė pengimin e tyre nga vetėvrasja. Kėtė e ka bėrė Kurani. Allahu i Lartėsuar menjėherė nė ajetin vijues thotė: "Kėdo prej jush qė e bėn kėtė pėrdhunisht dhe padrejtėsisht, Ne, pa dyshim, do ta hedhim nė zjarr. Kjo ėshtė shumė e lehtė pėr Allahun." (Nisa, 30). Medito kėtė dėnim hyjnor "do ta hedhim nė zjarr", pa dyshim se me tė drejtė ėshtė rezultat i frikshėm pėr kėdo qė bėn orvatje pėr ta vrarė veten.

Nga kėtu mėsojmė se Kurani Fisnik nuk e ka neglizhuar kėtė dukuri, por e ka trajtuar me trajtim ideal. Kėsisoj, vėrejmė pėrqindjen mė tė ulėt tė vetėvrasjeve nė botėn islame. Dhe kjo pėr shkak tė mėsimeve tė Kuranit Fisnik. Pėrderisa Perėndimi vuan nga mosekzistimi i mėsimeve dhe parimeve qė do ta pengonin nga marrja e guximit pėr vetėvrasje, pėrqindja e vetėvrasjes tek ata ėshtė e lartė.

Ndėrmjet mitit, shkencės dhe Kuranit

Nė kohėn e zbritjes sė Kuranit kanė qenė tė pėrhapura njė sėrė bindjesh te popujt. Prej kėtyre bindjeve ka qenė edhe ajo se nuk duhet tė flitet rreth vetėvrasjes sepse kjo e nxit personin drejt saj. Po tė ishte Kurani fjalė e Muhamedit, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qoftė mbi tė, tė cilėn ai e paska mbledhur nga mitet qė mbizotėronin nė kohėn e tij, siē pretendojnė disa, do tė ishte e udhės pėr tė qė tė mos fliste rreth vetėvrasjes, nė pajtim me legjendėn qė ndalon bisedėn rreth kėsaj dukurie.

Sikur tė ishte Kurani fjalė e njerėzve siē pretendojnė, si ėshtė e mundur tė mėsohet se ilaēi efektiv pėr vetėvrasjen ėshtė dhėnia e njė doze mėshire dhe shprese pėr personin dhe nė tė njėjtėn kohė njė dozė frike nga pasojat e kėtij akti? Si mėsoi njerėzimi pėr ilaēin e vetėvrasjes para se ta zbulojnė atė shkencėtarėt para katėrmbėdhjetė shekujsh?

Ekzistimi i kėtyre fakteve shkencore ėshtė argument i vėrtetė pėr kėdo qė ka dyshim se Kurani ėshtė libėr nga ana e Allahut tė Lartėsuar, i Cili thotė: "Thuaj: “Atė e ka shpallur Ai qė di fshehtėsitė e qiejve dhe tė Tokės. Ai fal shumė dhe ėshtė Mėshirues.” (Furkan, 6)

Le tė lexojmė tekstin hyjnor tė plotė dhe tė meditojmė, pasi ėshtė plot mėshirė: "Allahu dėshiron qė t’ju sqarojė, t’ju udhėzojė nė rrugėn e tė dėrguarve tė mėparshėm dhe t’jua pranojė pendimet tuaja. Allahu ėshtė i Gjithėdijshėm dhe i Urtė. Allahu dėshiron qė t’jua pranojė pendimet tuaja, por ata qė jepen pas epsheve, dėshirojnė qė tė largoheni krejtėsisht nga udha
e drejtė. Allahu dėshiron qė t’jua lehtėsojė (barrėt), pasi njeriu ėshtė krijuar si njė qenie e pafuqishme. "O besimtarė, mos e pėrvetėsoni pasurinė e njėri-tjetrit nė mėnyrė tė palejueshme, pėrveē rastit kur ajo ėshtė tregti me pėlqim tė dyanshėm dhe mos e vritni veten (dhe njėri-tjetrin)! Vėrtet, Allahu ėshtė i Mėshirshėm me ju. Kėdo prej jush qė e bėn kėtė pėrdhunisht dhe padrejtėsisht, Ne, pa dyshim, do ta hedhim nė zjarr. Kjo ėshtė shumė e lehtė pėr Allahun. Nė qoftė se ju u shmangeni gjynaheve tė mėdha, qė ju janė ndaluar, Ne do t’jua falim gabimet tuaja tė vogla dhe do t’ju shpiem nė njė vend tė nderuar." (Nisa, 26-31)

Nė pėrfundim tė kėtij hulumtimi nuk posedojmė diēka tjetėr vetėm se tė lutemi me lutjen e tė Dėrguarit tė Allahut, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qoftė mbi tė, me tė cilėn ai ėshtė lutur shpesh: "O Allah! Na ruaj prej dėnimit Tėnd, ditėn kur do tė ringjallen robėrit e Tu!"

 

Abdudaim el Kehil
Pėrktheu: Almedin Ejupi
11.10.2009


Referencat:
1- Anderson RN, Smith BL. Deaths: leading causes for 2001. National Vital Statistics Report 2003.
2- Njė sėrė artikujsh nė webfaqen e vetėvrasjes http://suicide.com/index.html
3- http://www.cdc.gov/mmwr/preview/mmwrhtml/00049117.htm
4- http://www.cdc.gov/ncipc/cmprfact.htm
5- http://www.cdc.gov/ncipc/factsheets/suicide-overview.htm
6- http://www.suicidology.org/displaycommon.cfm?an=1&subarticlenbr=44
7- http://www.suicidology.org/displaycommon.cfm?an=1&subarticlenbr=21


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010