I Dėrguari i Allahut dhe gjenetika
22.12.2009 12:37:05

Gjithnjė nė hadithet e tė Dėrguarit, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qoftė mbi tė, gjejmė sinjale shkencore tė mrekullueshme nė fusha tė ndryshme, ndėr to ėshtė edhe gjenetika.

Nė njė lajm tė ri shkencor, shkencėtarėt thonė se njė rast i rrallė ka ndodhur nė Gjermani e ai ėshtė lindja e binjakėve, ku njėri prej tyre ėshtė i zi kurse tjetri i bardhė. Tė dy bashkėshortėt u befasuan nė kryeqytetin gjerman, Berlin, kur bashkėshortja ganeze lindi binjakė, njėri i bardhė dhe tjetri i zi. Rrjeti ganez peacefmonline ka theksuar se ky ėshtė njė rast rrallė, i cili ndodh njė nė njė milion lindje. Tė dy foshnjat kanė lindur nga prindi gjerman dhe nėna ganeze.

Doktoresha e nėnės nga sektori obstetrik gjinekologjik nė spitalin e Lichtenberg, Brigitte Weber, thotė: "Nuk mund ta besonim atė qė kemi parė. Tė gjithė tė pranishmit nė spital erdhėn pėr t'i parė binjakėt, kurse nėna herė shikonte njėrin e herė tjetrin. Dr. Weber thotė: "Ėshtė e ēuditshme tė lindin binjakė me ngjyra plotėsisht tė ndryshme. Ky ėshtė rasti i parė nė spitalin tonė. Kurse nėna thotė se ajo ka kaluar njė kohė para se tė mėsonte se ē'kishte ndodhur duke shtuar se po imagjinoj veten tė ulur nė njė vend tė caktuar pėr lojėra kur nėnat tė mė pėrshkruajnė me ēmenduri kur t'u them atyre se kėta dy binjakė tė vegjėl janė tė mitė."

Pa dyshim se kush e mediton kėtė lajm do tė shohė njė fenomen tė ēuditshėm. Me gjithė zhvillimin e madh mjekėsor qė po pėrjeton ky shekull, shkencėtarėt akoma mbesin tė paaftė para shpjegimit tė njė fenomeni tė tillė dhe e konsiderojnė si ēėshtje tė ēuditshme. Sikur tė mos ekzistonin ligje tė shkencės sė gjenetikės, pėrmes tė cilave shkencėtarėt mund ta shpjegojnė kėtė dukuri, ēėshtja do t'i ngjante njė mrekullie.

Ekzistojnė shumė fenomene tė ēuditshme pėrreth nesh. Ashtu siē kemi parė njė foshnje tė lindur me ngjyrė tė zezė duke pasur parasysh se prindėrit e saj ishin me ngjyrė tė bardhė, edhe e kundėrta mund tė ndodhė ndonjėherė. Sa herė kemi parė fėmijė qė lindin e nuk iu pėrngjajnė asnjėrit prind. Kur shkencėtarėt zbuluan ligjet e gjenetikės, ėshtė sqaruar realiteti i ēėshtjes.

Gjithashtu, ėshtė sqaruar se ēdo qelizė prej qelizave tė njeriut pėrmban njė numėr tė madh gjenesh qė bashkėveprojnė, ndryshojnė dhe mbarten nga njė brez nė tjetrin. Pėr rrjedhim, mund tė shohim dy prindėr me ngjyrė tė bardhė, mirėpo ndonjė i afėrm i tyre mund tė jetė me ngjyrė tė zezė, ėshtė e mundshme qė ata tė lindin njė foshnje tė zezė (mundėsia ėshtė e vogėl, mirėpo mund tė ndodhė). Fakti qė na intereson kėtu ėshtė se rast i ngjashėm ka ndodhur edhe nė kohėn e tė Dėrguarit, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qoftė mbi tė. A thua si e trajtoi Profeti i mėshirės atė rast? Si i korrigjonte besimet e gabuara? Si i ndriēonte mendjet dhe jepte sinjale rreth shkencės sė gjenetikės.

Transmetohet nga Buhariu dhe Muslimi se njė njeri erdhi tek i Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qoftė mbi tė, dhe i tha: "O i Dėrguar i Allahut! Bashkėshortja ime lindi foshnje tė zezė.
Tha Pejgamberi, lavdėrimi dhe paqja e Zotit qoftė mbi tė: “A posedon deve? Tha:“Po”.
Tha Muhamedi, paqja e Zotit qoftė mbi tė:“Ēfarė ngjyre kanė ato?”
Tha: “Tė kuqe.”
Tha Pejgamberi, paqja e Allahut qoftė mbi tė:“A ke ngjyrė dheu (kafeje)”.
Tha: “Po, ka si kjo ngjyrė. E si mund tė ndodhė kjo", pyeti i Dėrguari i Allahut? Burri i tha: “Ka mundėsi ta ketė kapur ndonjė gjen." I Dėrguari i tha: “Me siguri edhe kėtė e ka kapur ndonjė gjen”!

Tė dashurit e mi! Shikoni se si i Dėrguari i Allahut, nuk habitej nga kjo ēėshtje dhe e largoi dyshimin nga burri. Logjika e atėhershme obligonte se ēdo femėr e cila lind fėmijė qė dallon nga vėllezėrit dhe prindėrit e tij, tė akuzohej pėr amoralitet dhe kjo gjė shkaktonte shumė probleme dhe ērregullime.

Sikur i Dėrguari i Allahut, paqja e Zotit qoftė mbi tė, tė donte reputacion, afėrsinė e njerėzve dhe kėtė botė, do tė pajtohej me mendimin e tij, mirėpo ai sinjalizoi mundėsinė e ndodhjes sė kėsaj ēėshtjeje dhe i solli shembull devenė se si deveja e kuqe mund tė lindė njė deve me ngjyrė kafeje.

Kėto lajme shkencore nuk duhet tė na kalojnė pa kujtuar njė ajet ose hadith. Kėshtu duhet tė jetė gjendja e besimtarit, gjendje pėrkujtimi dhe meditimi tė vazhdueshėm. Pėrkujtimi nuk ėshtė thjesht vetėm ta lavdėrojmė, falėnderojmė ose madhėrojmė Allahun e Lartėsuar, por ekziston edhe njė pėrkujtim i llojit tjetėr. Sa herė qė shohim njė ndodhi, fenomen ose lajm shkencor, gjithnjė duhet tė kujtojmė Fuqinė e Allahut tė Lartėsuar dhe urtėsinė e Tij. Kėshtu ėshtė gjendja e besimtarit. Ne duhet ta falėnderojmė Allahun e Madhėrishėm kur shohim kėto dukuri, ashtu siē na ka mėsuar Allahu i Gjithėdijshėm kur thotė: "Dhe thuaj: “Falėnderimi qoftė pėr Allahun, Ai do t’jua tregojė shenjat e Tij e ju do t’i njihni ato!” E Zoti yt, nuk ėshtė i pakujdesshėm ndaj veprave qė bėni ju." (Neml, 93).


 

Pėrktheu: Almedin Ejupi
13.9.2009
1- The Sky is Falling, http://science.nasa.gov/
2- http://science.nasa.gov/headlines/y2005/22dec_lunartaurid.htm
3- http://science.nasa.gov/headlines/y2006/15mar_moonquakes.htm
4- http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap990326.html
5- http://science.nasa.gov/headlines/y2007/23jan_ltps.htm


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010