Argumentet e Allahut te bleta
22.12.2009 12:36:18

Allahu i Lartėsuar thotė: "Zoti yt e frymėzoi bletėn, (duke thėnė): “Ndėrto shtėpi nė male dhe nė drurė dhe nė atė (kosheret) qė kanė ngritur njerėzit! Ushqehu me gjithfarė lloje frutash dhe ec rrugės sė Zotit tėnd pėrulshėm!” Nga barku i tyre del lėng ngjyrash tė ndryshme, nė tė cilin ka ilaē e shėrim pėr njerėzit. Vėrtet qė kjo ėshtė shenjė pėr ata qė pėrsiatin." (Nahl, 68-69)
Nė ēdo fjalė prej kėtyre fjalėve hyjnore ka njė mrekulli qė meriton pėrsiatje.

Te fjala “Zoti e frymėzoi“ qėndron mrekullia. Ėshtė vėrtetuar se bleta nuk mėson qė tė prodhojė mjaltė, por ekziston njė instinkt tė cilin e ka vėnė Allahu te bleta, qė i tregon se si tė veprojė. Ekziston njė program i pėrpiktė sipas tė cilit ecėn bleta dhe nuk i ėshtė shmangur qė miliona vite.

Te fjala “ndėrto“ gjithashtu kemi njė mrekulli tjetėr. Bleta ndėrton nga malet, drutė apo kosheret shtėpi nė tė cilėn banon. Edhe nėse udhėton nė distanca tė gjata, ajo kthehet nė shtėpi dhe nuk e humb rrugėn. A thua kush e mėsoi, udhėzoi dhe e frymėzoi atė? A nuk ėshtė Allahu i Madhėrishėm?

Shkencėrisht ėshtė vėrtetuar se lloji mė i mirė i mjaltit nga aspekti mjekėsor ėshtė mjalti i malit, mė pas ai i cili nxirret nga drunjtė dhe nė fund ai i cili nxirret nga kosheret qė ndėrtojnė njerėzit. Kjo radhitje i pėrputhet radhitjes kuranore:

1- “Ndėrto shtėpi nė male“
2- “dhe nė drurė“
3- “dhe nė atė (kosheret)“

Allahu i Lartėsuar bletės i ka nėnshtruar rrugė tė caktuara pėrmes tė cilave ndan mijėra kilometra pėr tė prodhuar pak mjaltė. Allahu i Madhėrishėm thotė ”dhe ec rrugės sė Zotit tėnd pėrulshėm!”

A thua kush i nėnshtroi asaj kėto rrugė dhe e orientoi tė ecė nė to dhe ndan mijėra kilometra brenda njė dite? Kush i dha atė motor, qė nuk mund ta prodhojnė tė gjitha teknologjitė e shekullit 21?

Nė fund, ėshtė e njohur pėr tė gjithė ēfarė ilaēi ofron mjalti pėr shėrimin e shumė sėmundjeve ”Nga barku i tyre del lėng ngjyrash tė ndryshme, nė tė cilin ka ilaē e shėrim pėr njerėzit. ”

Mjalti prodhohet nė barkun e bletėve. Ky ėshtė njė fakt shkencor i zbuluar vonė qė nuk ka qenė i njohur nė kohėn e zbritjes sė Kuranit.

Kohėt e fundit ėshtė vėrtetuar se ēdo lloj prej llojeve tė mjaltit ka pėrdorime tė ndryshme nga lloji tjetėr, gjithashtu pėrbėrje tjetėr, mirėpo tė gjitha karakterizohen me mundėsinė e shėrimit.

Sot ekzistojnė spitale tė veēanta, mjekė e doktorė qė mbėshteten te mjalti si formė bazike nė shėrimin e qindra sėmundjeve. Kjo pajtohet plotėsisht me fjalėn e Allahut tė Lartėsuar ” nė tė cilin ka ilaē e shėrim pėr njerėzit. ”

A thua vallė nuk na thėrrasin kėto fakte tė pėrsiatim e meditojmė mbi argumentet e Allahut tek bleta? "Vėrtet qė kjo ėshtė shenjė pėr ata qė pėrsiatin."

 

Pėrktheu: Almedin Ejupi
6.9.2009
1- The Sky is Falling, http://science.nasa.gov/
2- http://science.nasa.gov/headlines/y2005/22dec_lunartaurid.htm
3- http://science.nasa.gov/headlines/y2006/15mar_moonquakes.htm
4- http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap990326.html
5- http://science.nasa.gov/headlines/y2007/23jan_ltps.htm


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010