Zgjimi i pėrmallimit pėr Allahun
22.12.2009 12:30:00

Falėnderimi i takon Zotit tė botėve, paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi mė tė nderuarin e tė Dėrguarve, Muhamedin, mbi familjen e tij dhe mbi shokėt e tij.

Me kalimin e ditėve dhe netėve imani vjetrohet nė zemėr, ndryshken shtyllat e dashurisė, kėshtu qė paraqitet nevoja pėr ripėrtėritjen dhe gjallėrimin e imanit nė ditėt dhe ēastet e pritjes sė muajit Ramazan. Robi i Allahut duhet tė pėrpiqet me vullnet dhe dėshirė duke vepruar vetėm e vetėm qė tė jetė sa mė afėr Allahut.

Nė hadithin kudsij Allahu thotė: “Unė jam te mendimi i mirė i robit Tim, Unė jam me tė gjersa ai mė pėrmend Mua; nėse mė pėrmend nė vete, e pėrmend nė Veten Time, nėse mė pėrmend nė ndonjė tubim, e pėrmend nė tubim mė tė mirė se ai, nėse mė afrohet njė pėllėmbė, i afrohem njė llėrė, nėse mė afrohet njė llėrė, i afrohem njė pash, nėse mė vjen duke ecur, i vij duke nxituar.” (Transmeton Buhariu)

Fillimi i mbarė duhet tė jetė iniciativė nga robi dhe mė pas pėrgjigjja nga Allahu i Lartėsuar: “Lutmuni Mua, se do t’ju pėrgjigjem!” (Gafir, 60)

“Prandaj, mė kujtoni Mua (me namaz e lutje) qė Unė t’ju kujtoj (me shpėrblime).”
(Bekare, 152)

Patjetėr duhet tė aktivohet dėshira pėr t’iu afruar Allahut, duke e kujtuar Atė me veprime dhe duke e pėrjetuar kėnaqėsinė e ėmbėlsisė sė adhurimit (ibadetit).

“Unė nxitova te Ti, o Zoti im, pėr tė fituar kėnaqėsinė Tėnde,”
(Taha, 84)

Patjetėr duhet nxituar drejt Allahut duke kėrkuar ripėrtėritjen e vlerave tė imanit dhe duke e kėnaqur vetėm Atė. Nė kėtė mėnyrė eliminohet ndryshku i padijes, dyshimeve, epsheve, gjynaheve...

Tė nderuar besimtarė!

Faktorėt e ripėrtėritjes sė dashurisė nė Allahun e Lartėsuar janė:

- Njohja dhe tė kuptuarit e emrave tė Allahut dhe cilėsive tė Tij

Kjo ndikon pozitivisht nė zemrėn e njeriut duke ngritur nivelin energjisė dhe forcės, qė nėpėrmjet ibadeteve tė arrijė kėnaqėsinė e Allahut.

Mendo pėr ngjarjen e Ebu Dahdait, kur zbriti fjala e Allahut: “Kush do t’i japė Allahut njė hua tė bukur, qė Ai t’ia kthejė shpėrblimin shumėfish?” (Bekare, 245)

Ebu Dahdai thotė: “Allahu prej nesh kėrkon hua?” I pėrgjigjet i Dėrguari i Allahut: “Po.” Pastaj tha: “Ma jep dorėn, o i Dėrguar i Allahut.” Pasi e zgjati dorėn i tha: vėrtetė unė i jap hua Zotit tim, kopshtin me gjashtėqind trupa hurmash tė rrethuar me mur.” Dhe me shpejtėsi e urdhėron gruan, familjen duke i thėnė: “Largohuni nga kopshti, se unė ia dhashė hua Zotit tim.”

O besimtarė!
Shikoni! Mėsoni! Kuptoni se si sahabėt e Muhamedit, paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė, i kanė kuptuar fjalėt e Allahut.

Nė ēast vendosnin nė favor tė vetin, vetėm qė tė fitonin faljen, kėnaqėsinė e Allahut. Zemrat e tyre nuk hamendeshin. Ata me ndihmėn e Allahut i kishin pastruar zemrat nga ndryshku i dyshimeve dhe epsheve.

- Leximi dhe marrja e leksioneve nga mirėsitė, dhuratat, favoret e panumėrta tė Allahut. Zemrat janė tė pėrgatitura pėr tė dashur atė qė i ka bėrė mirė.

Ajetet qė ia kujtojnė njeriut dhuntitė dhe tė mirat e pakufishme janė tė shumta. Atėherė aq sa tė kesh njohuri pėr tė mirat e Allahut, aq mė tepėr tė shtohet lakmia dhe dėshira pėr ta falėnderuar Atė pėr mirėsitė e Tij.

Pėrkujto mirėsitė e Allahut, qė po tė vinė nga tė gjitha anėt; shėndeti nė trup, ushqimi, veshmbathja, ajri, uji e gjithė dynjaja nė shėrbim.

Dy sy pėr tė parė, gjuha, buzėt, duart, kėmbėt... Mendon qė ėshtė e lehtė tė ecėsh me kėmb, pyete ata qė nuk i ka. Ke nevojė pėr mbėshtetje apo pėr tė mbajtur me dorė, pyete ate qė nuk e ka dorėn.

Gjumin nuk e peshon dhe nuk ia di rėndėsinė, pyete atė qė nuk mund tė flejė pėr shkak tė dhimbjeve apo sėmundjes. Ushqimin e merr dhe e fut nė stomak, mendoje kėtė dhe falėndero.

Mendo pėr sytė dhe nuk je i verbėr. Mendo pėr lėkurėn qė ke nė trup dhe sėmundje lėkure nuk ke. Mendo pėr mendjen qė ke, a pajton tė mbetesh i ēmendur?!

A e ndėrron tė shikuarit me njė kodėr ar?! A e shet tė dėgjuarit pėr njė kilogram ar?! A e shet gjuhėn, dorėn dhe tė mbetesh pa tė pėr njė pallat tė mirė?!

O njeri, mendo pėr tė gjitha kėto! Mendo pėr veten tėnde, pėr familjen, pėr shtėpinė, pėr punėn, pėr shėndetin, pėr shokėt dhe dynjanė!

- Rrekja, pėrpjekja, nxitimi, angazhimi duke garuar nė ēdo gjė qė ka urdhėruar Allahu i Lartėsuar

“Nxitoni drejt faljes sė gjynaheve nga Zoti juaj dhe xhenetit,” (Aliimran, 133)

“Prandaj rrekuni me njėri-tjetrin, duke kėrkuar falje prej Zotit tuaj dhe njė kopsht...” (Hadid, 21)

“Pėr kėtė, le tė pėrpiqen ata qė pėrpiqen.” (Mutafifin, 26)

I nderuar!

Mėso! Nėse je prej tyre qė dėshirojnė zgjimin, epėrsinė, mallėngjimin pėr tė ecur drejt Allahut tė Lartėsuar, atėherė mobilizohu edhe para Ramazanit pėr ta rritur prodhimin e adhurimit. Ky gjallėrim ėshtė njė lloj lėnde djegėse imanore dhe katalizator qė ia mundėson adhuruesit shijimin dhe pėrjetimin e adhurimit dhe lutjes.

Ajo qė ėshtė mė pėrmalluese dhe kurora pėrfundimtare e tė mirave tė Allahut nė xhenet ėshtė shikimi i Allahut nė xhenet. Ke mundėsi ta lexosh fjalėn e Muhamedit, paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė, duke menduar nė vete. “Vallė cili ėshtė pėrmallimi im pėr ta parė Allahun? A do ta pėrjetoj kėtė?”

I Dėrguari i Allahut thotė: “Kur do tė hynė banorėt e xhenetit nė xhenet, Ai u thotė atyre: "A dėshironi ndonjė gjė edhe mė tepėr (qė t’ua plotėsoj, shtoj)?” Do tė thonė: “A nuk i ke zbardhur fytyrat tona? A nuk na ke futur nė xhenet e na ke shpėtuar prej xhehenemi?” Kėshtu zbulohet (e heq mbulesėn), atėherė nuk u dhurohet atyre asgjė mė tė dashur sesa shikimi nė Zotin e tyre.” (Transmeton Muslimi)

“Ata qė bėjnė vepra tė mira, do tė kenė shpėrblim tė mirė, madje edhe mė tepėr!” (Junus, 26)

Sferat dhe fushat e mallit janė tė llojllojta: malli pėr ta takuar Allahun, pėr xhenetin e Tij, Mėshirėn e Tij, shikimi nė Fytyrėn e Tij, takimi me Muhamedin, paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė, nė Firdevsin e lartė.

Kini kujdes mos t’ju mashtrojė hajduti sidomos nė Ramazan, duke ua grabitur kohėn, si: pasuria, gruaja, fėmijėt, qė tė mos mundesh ta realizosh mallin.

Kujdes, bėhu i vendosur, ec rrugės pėr tek Allahu dhe motoja jote tė jetė nė Ramazan: “Unė nxitova te Ti, o Zoti im, pėr tė fituar kėnaqėsinė Tėnde.” (Taha, 84)Pėrgatiti: Ulvi Fejzullahu
9.8.200
9


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010