Rėndėsia e sinqeritetit dhe pasimit
19.12.2009 14:41:41

Nga ato qė tregojnė pėr rėndėsinė e sinqeritetit dhe pasimit, tė cilat janė kushte nė pranimin e adhurimit mund tė pėrmendim:

1. Allahu ka urdhėruar pėr sinqeritet nė adhurimin e Tij. Ai thotė: "Dhe adhurojeni Atė duke qenė tė sinqertė nė lutje vetėm pėr tė." Araf, 29

2. Allahu ka pėrcaktuar qė vetėm Ai tė ligjėrojė ( tė vendosė ligje), kėshtu qė kjo ėshtė vetėm e drejtė e Tij. Ndaj kush e adhuron Allahun me diēka qė ėshtė jashtė asaj qė Ai ka ligjėruar, nė kėtė rast ky i ka dhėnė vetes kėtė cilėsi qė Allahu ia ka pėrcaktuar vetes (ligjėrimin e ēėshtjeve) Allahu thotė: "Ai u pėrcaktoi juve fe atė qė i pat pėrcaktuar Nuhut dhe atė qė Ne ta shpallėm ty." Shura, 13

Allahu thotė: "Dhe se kjo ėshtė rruga (feja) Ime e drejtė. Pra, pėrmbahuni kėsaj e mos ndiqni rrugė tė tjera e t'ju ndajnė nga rruga e Tij." En'am, 153

3. Allahu ėshtė i pa kėnaqur me ata tė cilėt ligjėrojnė nga mendja e tyre. Allahu thotė: "A mos kanė ata ortakė (zota ose idhuj) qė u pėrcaktuan atyre fé, tė cilėn nuk e urdhėroi Allahu?" Shura, 21

4. Allahu e ka plotėsuar pėr ne fenė dhe Ai ėshtė i kėnaqur me tė. Ai thotė: "Sot pėrsosa pėr ju fenė tuaj, plotėsova ndaj jush dhuntinė Time dhe zgjodha pėr ju Islamin fe." Maide, 3

Shpikja nė fe nė tė vėrtetė ėshtė sikur tė korigjosh Allahun dhe tė dėrguarin e Tij dhe tė akuzosh fenė se ėshtė e mangėt.

5. Nėse do tė lejohej pėr njerėzit qė ta adhuronin Allahun me ē’tė donin dhe si tė donin, atėherė ēdonjėri prej tyre do tė kishte njė rrugė apo mėnyrė tė caktuar tė adhurimit. Kėshtu qė, jeta e njerėzve do tė bėhej si njė skėterr i vėrtetė, si shkak i gjakderdhjeve dhe kundėrshtimeve tė shumta qė do tė ekzistonin, si pasojė e shijeve tė ndryshme qė do tė ishin tek njerėzit. Pra padyshim, njė gjė e tillė do tė ēonte nė kundėrshtime dhe pėrēarje tė paevitueshme.

Ndėrsa ndjekja e Profetit (salallahu alejhi ue selam) dhe lėnia e shpikjeve nė fe ėshtė nga shkaqet mė kryesore dhe mė tė mėdha pėr harmoninė dhe bashkimin.

6. Nėse do tė lejohej pėr njerėzit qė ta adhuronin Allahun me ē’tė donin dhe si tė donin, atėherė do tė dilte si i panevojshėm dėrgimi i profetėve dhe kėtė asnjė i llogjikshėm nuk e thotė.

 

Muhamed bin Ibrahim el Hamd

Pėrktheu: Bledar Haxhiu


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010