Shkaqet e rritjes sė adhurimit nė zemrėn e njeriut
19.12.2009 14:41:26

Teuhidi ėshtė njė pemė qė mbin nė zemrėn e besimtarit, ai i shtrin degėt dhe e shton rritjen e tij. Bukuria e tij shtohet sa herė qė ai vaditet me bindje qė tė afrojnė pėr tek Allahu i Madhėruar. Kėshtu qė, shtohet dashuria e robit pėr Zotin e tij, njėkohėsisht shtohet tek ai edhe frika, shpresa dhe mbėshtetja e fortė tek Ai. Pra teuhidi me kėto plotėsohet dhe vėrtetohet, vėrtetimi i tij nuk ėshtė me dėshira  dhe as me pretendime larg realitetit.

Vėrtetimi i saj ėshtė me anė tė bindjes dhe besimit, realitetit njerėzor, besnikėrisė, moralit tė lartė dhe punėve tė  mira qė kanė zėnė vend nė zemrėn e njeriut.

Nga shkaqet qė realizojnė rritjen e Adhurimit nė zemrėn e njeriut janė:

1. Kryerja e bindjeve duke shpresuar atė qė gjendet tek Allahu.

2. Lėnia e mėkateve nga frika e dėnimit tė Allahut.

3. Meditimi nė mbretėritė e qiejve dhe tė tokės.

4. Njohja e emrave dhe cilėsive tė Allahut, si dhe atė qė kėrkojnė ato, gjurmėt e tyre dhe argumentat qė ka nė to pėr Madhėrinė dhe Pėrkryeshmėrinė e Allahut.

5. Shtimi i dijes sė dobishme dhe punimi me tė.

6. Leximi i Kuranit me meditim dhe kuptimi i tij dhe i atyre qė ai kėrkon.

7. Afrimi tek Allahu me nafilet pas namazeve farz.

8. Pėrmendja e Allahun nė ēdo gjendje, me gjuhė dhe zemėr.

9. Dhėnia pėrparėsi gjėrave qė do Allahu kur kėrkohet tė zgjedhėsh.

10. Meditimi nė mirėsitė e Allahut, tė dukshme apo tė padukshme, si dhe dėshmimi i bujarisė dhe bamirėsisė sė madhe qė bėn Ai ndaj robėrve tė Tij.

11. Nėnshtrimi i zemrės ndaj Allahut dhe nevoja pėr tė.

12. Vetmimi me Allahun nė momentin e zbritjes sė Tij, nė njė tė tretėn e fundit tė natės, leximi i Kuranit nė kėtė kohė dhe pėrfundimi i kėsaj kohe me kėrkim falje dhe teube.

13. Ulja dhe qėndrimi me njerėzit e mirė, me ata qė janė tė sinqertė dhe qė e duan njėri-tjetrin pėr hir tė Allahut, si dhe pėrfitimi prej fjalėve tė tyre.

14. Largimi nga ēdo gjė qė ėshtė shkak pėr vėnien e pengesės ndėrmjet zemrės dhe Allahut.

15. Lėnia e tė folurit tė tepėrt, ushqimit tė tepėrt, pėrzierjen e tepėrt me njerėzit dhe shikimin.

16. Tė dojė robi pėr vėllain e tij besimtar atė qė e dėshiron pėr veten e tij dhe tė luftojė me vetveten pėr arritjen e kėtij qėllimi.

17. Pastėrtia e zemrės nga mėria e besimtarėve, pastrimi i saj nga smira, mėndjemadhėsia, mashtrimi dhe vetėpėlqimi.

18. Tė kėnaqurit me rregullin e Allahut tė Lartėsuar.

19. Falenderimi nė mirėsi dhe durimi nė fatkeqėsi.

20. Kthimi pėr tek Allahu kur bie nė gjynahe.

21. Shtimi i punėve tė mira, si bamirėsia, morali i mirė, lidhjet farefisnore etj.

22. Pasimi i Profetit (salallahu alejhi ue selam) nė ēdo tė vogėl e tė madhe.

23. Xhihadi nė rrugė tė Allahut.

24. Tė ushqyerit e mirė (me hallall).

25. Urdhėrimi pėr tė mirė dhe ndalimi nga e keqja.  

 

Muhamed bin Ibrahim el Hamd

Pėrktheu: Bledar Haxhiu

21.02.2006


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010