Si e shpjegoni kėtė ėndėrr qė kam parė?
21.12.2009 20:37:00

Pyetja:

Si e shpjegoni kėtė ėndėrr qė kam parė?
Jam martuar me personin qė e kam dashur, mė kanė kėnduar dasmorėt, por nganjėherė e ngatėrronin emrin tim nė kėngė, por pėrsėri ia qėllonin, pastaj kam hyrė dhėndėr...
Njėherė e kam ėndėrruar babanė e tij tė vdekur qė mė fliste mua, edhe pse nuk e kam njohur fare...
Tani jam ndarė krejt prej tij nė realitet, por po vuaj shumė. Nuk e di, e lus Allahun ēdo ditė tė ma largojė nga zemra, pasi mė duket gjė e kotė tė mendoj pėr tė, por kot. Ndihem shumė e ngarkuar psiqikisht, mė vjen tė qaj ngado qė shkoj, nuk jam e qetė. Nuk e di ē'po ndodh me mua.


Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Motėr e nderuar, fillimisht ju pėrshėndesim me selame, pastaj ju themi se nuk bėjmė komentimin e ėndrrave. Para njė kohe ishte njė rubrikė e posaēme nė faqe, nė tė cilėn lexuesit dėrgonin ėndrrat dhe pastaj ato komentoheshin, por tani kėtė rubrikė e kemi mbyllur. Sido qė tė jetė, nė kėtė pėrgjigje ndihemi tė obliguar qė tė cekim njė gjė qė e kemi bėrė disa herė, por fatkeqėsisht si shkak i rrethanave nė tė cilat jetojmė e bėjnė qė shumė muslimanė tė rinj dhe muslimane tė reja ta konsiderojnė tė thjeshtė, e qė nė realitet ėshtė shumė e madhe. Dhe si shkak i neglizhencės sė tyre nė kėtė ēėshtje po lindin shumė probleme, qė pastaj pėr zgjidhjen e tyre po kėrkohet ndihmė.

Muslimani, respektivisht muslimania, duhet ta kuptojė se tė gjitha format e kontaktit mes dy gjinive, qė nuk nėnkupton fejesė ose martesė, janė tė ndaluara. Nuk themi se mashkulli nuk lejohet tė takohet me femrėn tė cilėn dėshiron ta marrė pėr grua dhe anasjelltas, por kjo duhet tė bėhet duke pasur parasysh konditat sheriatike dhe kufijtė e paraparė. Nė anėn tjetėr, ēdo lidhje e vazhdueshme me biseda, shoqėrime, vizita tė ndėrsjella (qoftė edhe me dije tė familjeve), mirėpo qė bėhet para fejesės dhe jashtė martese, ėshtė e ndaluar rreptėsisht nė Islam.

Nė pėrgjithėsi rreth raporteve dhe kontakteve me femra tė huaja pėr mashkullin dhe anasjelltas kemi folur disa herė nė pyetje tė ndryshme, prandaj ju rekomandojmė tė lexoni pėrgjigjet me numėr 337, 159, 151, 144, 47, etj.

Prandaj, motėr e nderuar, ju duhet tė kuptoni se me veprimet qė keni bėrė keni hidhėruar Allahun e Lartėsuar dhe duhet tė pendoheni dhe tė ndieni keqardhje pėr ato vepra. Pastaj dijeni se ato kujtime janė cytje nga shejtani, i cili mundohet t'ju destabilizojė nė rrugėn e pendimit, tė cilės i keni hyrė. Mundohuni tė hapni faqe tė re nė jetėn tuaj dhe shoqėrohuni me shoqe besimtare, nga tė cilat do tė pėrfitoni moral, sjellje, dituri dhe ta pastroni veten e tė bėheni besimtare e pėrkushtuar nė rrugėn e Allahut tė Plotfuqishėm.
 


Alaudin Abazi
8.3.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010