Ēfarė medhhebi kanė pasur kėta dijetarė?
21.12.2009 20:36:41

Pyetja:

Ēfarė medhhebi kanė pasur kėta dijetarė: Imam Neveviu, Ibn Kajim El Xhevzi dhe Muhamed Sa'id Ramadan El Buti?


Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Imam Nevevi nė medhheb ka qenė shafi, por nė librat e tij sikurse "El Mexhmu", "Sherh Sahih Muslim", etj., vėrehet se ai pėrzgjedh mendime edhe jashtė medhhebit tė tij, kėshtu qė ky dijetarė numėrohet nga studiuesit dhe hulumtuesit qė nuk janė kufizuar nė mendimet e tyre vetėm brenda medhhebit qė i atriuboheshin.

Ibėn Kajim el Xhevzije i atribuohet dijetarėve tė medhhebit hanbeli, por edhe ky sikurse Imam Neveviu nuk ėshtė ndalur vetėm brenda mendimeve tė medhhebit qė i pėrkiste. Ndėrsa Muhamed Seid el Buti i pėrket medhhebit shafi.
 

Alaudin Abazi
8.2.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.com



Tė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010