A bėn ta pėrdor farėn e zezė pa pasur ndonjė sėmundje?
21.12.2009 20:35:28

Pyetja:

Es selamu alejkum ue rahmetullah!
A bėn tė pėrdor farėn e zezė (nigella sativa) pa pasur ndonjė sėmundje?
Kur dhe si e ka pėrdorur Pejgamberi alejhi selam, nė ēfarė sasie, sa herė nė ditė?
Nė formė shurupi apo tabletė?


Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Fara e Zezė (Nigella Sativa ose Habetu Sevda`ė) ėshtė njė bimė qė pėrmban vaj acidik tė pangopur, vaj me eter, vitamina dhe njė sėrė substancash tė tjera tė domosdoshme pėr organizmin. Tashmė ėshtė vėrtetuar se vaji acidik i pangopur qė pėrmban Fara e Zezė ndikon pozitivisht mbi metabolizmin e trupit, rrit imunitetin dhe ndalon alergjinė. Mjekėt dhe studiuesit tė cilėt janė marrė me studimin e efekteve tė kėsaj fare theksojnė se krahas ndikimit tė kėsaj fare pėr shėrimin e sėmundjeve tė ndryshme ajo ėshtė e shėndetshme tė pėrdoret edhe nė jetėn e pėrditshme, pasi ndihmon metabolizmin e trupit, rrit imunitetin, ndihmon nė rinovimin e qelizave, e stabilizon kolesterolin nė gjak, etj. Prandaj mund tė themi se pėrdorimi i kėsaj fare ėshtė mjaft i shėndetshėm edhe nėse nuk vuajmė nga ndonjė sėmundje e caktuar.
Ndėrsa nė lidhje me mėnyrėn se si ėshtė pėrdorur kjo farė nė kohėn e tė Dėrguarit, lavdėrimi dhe paqja qofshin mbi tė, nuk kemi hasur nė ndonjė hadith apo citat nga sahabėt pėr kėtė. Por dijetari Ibėn Kajim Elxhevzije nė librin "Mjekėsia e tė Dėrguarit Muhamed", f. 332-337, pėrshkruan me hollėsi mėnyrat e pėrdorimit tė kėsaj fare dhe efektet e saj, prandaj ju kėshillojmė tė lexoni kėtė libėr.


 

Alaudin Abazi
23.11.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010