Mos edhe "klubi kulturor" ėshtė arenė e pėrqendruar nė filozofi tė caktuar tė shpjegimeve islame?
21.12.2009 20:34:13

Pyetja:

Selam alejkum!
Allahu ju shpėrbleftė pėr punėn qė bėni nė rrugėn e Tij, por kam njė sugjerim/vėrejtje. Mos edhe "klubi kulturor" ėshtė arenė e pėrqendruar nė filozofi tė caktuar tė shpjegimeve islame? Sepse shoh qė nuk gjej asnjė shkrim tė vėllait Avni Tafili, i cili po bėn njė punė tė madhe pėr thirrjen e tė rinjve nė Islam kėtu nė Zvicėr, po madje edhe nė Kosovė. Thjesht shpreha njė shqetėsim, jo pse mund tė jem prej atyre motrave qė me padurim pres shkrimet e tij, por diqysh mė duket e padrejtė. Allahu e di mė sė miri.
Selam alejkum!


Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Motėr e nderuar! Ju pėrshėndesim me selam dhe ju urojmė mirėseardhjen nė faqen tonė. Mė pas themi se si gjithmonė do tė jemi tė hapur nė pėrgjigjen e pyetjeve apo tė pikėpyetjeve tė ngritura nga ju.

Faqja www.klubikulturor.com ėshtė njė faqe qė ėshtė aktive prej mė shumė se katėr vitesh dhe pėr tė vlerėsuar se ēfarė metodologjie pėrcjell apo ēfarė filozofie tė shpjegimit tė Islamit ndjek, ėshtė shumė lehtė tė kuptohet. Mjafton tė shfletoni temat e publikuara nė rubrikat e faqes dhe tė shihni metodologjinė e shtjellimit dhe tė sqarimit tė ēėshtjeve dhe tė problematikave islame. Prandaj pėr kėtė nuk do tė zgjerohemi mė shumė, por do t`ju bėjmė me dije se kjo faqe bashkėpunon me njė numėr jo tė vogėl hoxhallarėsh tė diplomuar nė universitetet mė prestigjioze tė botės islame. Numri i kėtyre hoxhallarėve tejkalon njėzetėshin, pastaj kemi me dhjetėra bashkėpunėtorė me tė cilėt kėshillohemi rreth mbarėvajtjes sė faqes dhe gjėrave tė tjera.

Ndėrsa nė lidhje me publikimin e temave, tentojmė qė tė gjitha materialet qė publikohen tė jenė tema ekskluzive, tė shkruara enkas pėr faqen
www.klubikulturor.com, prandaj pėr tė ruajtur origjinalitetin te ne nuk publikohen tema tė huazuara ose tė kopjuara nga faqet e tjera, siē vėrejmė tek shumė uebfaqe islame. Duke u nisur nga ky fakt, tė gjithė tė interesuarit, posaēėrisht hoxhallarėt, janė tė mirėseardhur me shkrimet e tyre qė dėrgojnė nė adresė tė faqes sonė. Kurse pėr lexuesit e tjerė tė faqes, tė cilėt dėshirojnė tė marrin pjesė aktive me ndonjė temė, pėrkthim ose ese, kemi hapur njė rubrikė tė posaēme tė quajtur "Faqja Juaj". Aty publikohen temat tė cilat dėrgohen nga lexuesit dhe tė interesuarit, tė cilėt dėshirojnė t`i publikojnė punimet e tyre nė kėtė faqe.

Motėr e nderuar, tė vlerėsohet apo tė vihet nė pikėpyetje njė grup hoxhallarėsh dhe kontribuuesish tė cilėt japin mund sado modest nė shėrbim tė kėsaj feje dhe tė davetit, vetėm pėr shkak se nė kėtė ekip nuk gjendet emri i njė personi qė ju e njihni ose e preferoni, ėshtė njė paragjykim naiv, tė cilin nuk besojmė qė do ta pėlqente edhe vetė personi tė cilin ju e pėrmendni nė letrėn tuaj. Ne nuk e njohim vėllanė Avni Tafili, por e tėra qė dimė pėr tė janė disa tema qė shohim tė publikuara nė disa faqe, me ē`rast ne ushqejmė mendim tė mirė pėr tė dhe kujtojmė se me ato shkrime ėshtė duke dhėnė njė kontribut mjaft tė mirė, pėr ē'gjė i urojmė tė vazhdojė nė kėtė edhe mė tutje.
Por nuk ėshtė nė rregull dhe ėshtė padrejtėsi qė ju tė gjykoni gjėrat, njerėzit dhe institucionet me kėtė kriter qė keni pėrmendur nė letrėn tuaj.

Nė fund, kėrkojmė mirėkuptim pėr kėtė qė thamė dhe lusim Allahun e Lartėsuar tė na falė ne dhe ju dhe tė na bėjė nga ata qė e kuptojnė tė vėrtetėn me argumente tė qarta e burimore e pastaj e pasojnė atė! Amin!
 

Alaudin Abazi
12.9.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010