Kam njė pyetje rreth kėshillės
21.12.2009 20:33:03

Pyetja:

Kam njė pyetje rreth kėshillės. Nėse janė tė pranishme shumė motra dhe i jepet njėrės kėshillė, a ėshtė gabim kjo kėshillė e dhėnė pa qėllim nėnēmimi? Allahu ju shpėrbleftė, ue selamu alejkum!Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Fatkeqėsisht shumė njerėz i pėrziejnė gjėrat nė lidhje me kėshillėn. Ata nuk bėjnė dallim mes kėshillės dhe kritikės ose mes kėshillės e pėrgojimit, madje disa e pėrziejnė kėshillimin edhe me shpifjen ndaj tė tjerėve. Ibėn Kajimi nė librin "Shpirti" i cek kėto dallime, prandaj ėshtė shumė e qėlluar tė kthehemi aty. Ai ndėr tė tjera thotė: "Kėshilla (nasihati) ėshtė mirėsjellje ndaj personit qė e kėshillojmė duke shfaqur mėshirė dhe dhembshuri ndaj tij". Me kėtė pėrkufizim kuptojmė se kėshilla ėshtė reflektim i shpirtbutėsisė, dhembshurisė dhe humanizmit qė kemi ndaj njerėzve qė kėshillojmė. Pra ajo prej fillimi deri nė fund ėshtė mirėsi e sinqertė, nė tė cilėn nuk ka vend pėr diēka tjetėr. Prandaj njeriu i cili dėshiron ta kėshillojė dikė pėr ndonjė vepėr, atėherė duhet tė hulumtojė mėnyrėn mė tė mirė dhe mė tė pranueshme pėr ta bėrė kėtė, pasi ai kėtė e bėn pėr shkak se e do atė person dhe i do tė mirėn atij, pėr dallim nga kritika apo qortimi. Kėto tė fundit, edhe nėse mund tė pretendohet se synohet evitimi i ndonjė mangėsie, nuk reflektojnė mėshirė dhe zemėrbutėsi ndaj personave qė u drejtohemi. Kritika dhe qortimi manifestojnė pakėnaqėsi pėr gabimet e tė tjerėve, pastaj ato pėrdoren edhe si masė ndėshkimore pėr tė mos pėrsėritur gabimin, por shumė shpesh pėrdoren edhe pėr tė nėnēmuar dhe zhvlerėsuar personalitetin e tė tjerėve. Ndėrsa kėshilla duhet tė jetė shumė larg kėtyre gjėrave.

Pas kėtij sqarimi tė nevojshėm, themi se nga gjėrat e rėndėsishme gjatė kėshillės ėshtė qė kjo tė bėhet nė vetmi dhe jo nė praninė e tė tjerėve. Pa dyshim, nėse kėshilla jepet sy nė sy, pa praninė e tė tjerėve, atėherė do tė jetė mė e pranueshme, aludon pėr sinqeritet dhe largon ēdo keqkuptim.
Kėshilla haptas dhe nė masė ėshtė pėrulje dhe zhvlerėsim i personalitetit tė personit tė cilit i drejtohet kėshilla. Imam Shafiu thotė: "Kush e porosit vėllanė e tij fshehurazi, ai e ka kėshilluar dhe pėrmirėsuar atė. Ndėrsa kush e porosit haptas, ai e ka turpėruar dhe pėrulur atė."

Prandaj, motėr e nderuar, ju porosisim qė tė keni parasysh se njerėzit nuk kanė dėshirė qė tė tjerėt tė dinė pėr dobėsitė e tyre dhe ne duhet ta dimė se nėse dėshirojmė tė jemi tė efektshėm me kėshillat tona, atėherė le ta respektojmė kėtė dhe le tė kėshillojmė duke mos lėnduar dhe le ta bėjmė kėtė me mėnyrat mė tė pranueshme.

Mund tė ekzistojnė disa raste nė tė cilat kėshilla haptas apo nė masė do tė ishte e arsyetuar, por kjo bėhet vetėm nė disa raste specifike, pėr tė cilat nuk do tė flasim tani. Allahu e di mė sė miri!

 

Alaudin Abazi
5.9.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010