Nė Rusi kishin dalė dy sy nė qiell
21.12.2009 20:32:33

Pyetja:

Selam alejkum! Njė ditė mė treguan se nė Rusi kishin dalė dy sy nė qiell. Hyra nė youtube dhe shkrova qielli me sy dhe e shikova. Ishte njė gjė nga e cila po tė hynte frika dhe a ka mundėsi tė mė tregoni se a ėshtė e vėrtetė kjo mrekulli natyrore.
Nė pėrgjithėsi nė internet po qarkullojnė disa video me disa pamje vėshtirė pėr t'u besuar si tė vėrteta. Cili ėshtė shpjegimi fetar pėr kėtė, gjithsesi nėse nuk ėshtė thjesht njė krijim fotoshopi?


Pėrgjigjja:

   Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen  e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Videoja pėr tė cilin ju bėni pyetje ėshtė njė incizim i pėrhapur nėpėr internet. Ne nuk kemi mundėsi tė japim ndonjė vlerėsim se a ėshtė e vėrtetė apo jo, por themi se komenti ynė mund tė pėrmblidhet nė atė se nėse ėshtė e vėrtetė, atėherė ne e dimė se Allahu i Lartėsuar ėshtė i Plotfuqishėm pėr ēdo gjė. Nėse ėshtė montazh, atėherė kjo ėshtė vetėm njė nga lojėrat me tė cilat mashtrohen njerėzit.

Sido qė tė jetė, ngjarjet e tilla nuk duhet tė trajtohen si bazike nė nxjerrjen e ndonjė dispozite apo pohimin, respektivisht mohimin e ndonjė gjėje. Na mjafton Libri i Allahut (Kurani) dhe fjalėt e Muhamedit, lavdėrimi dhe paqja qofshin mbi tė, si paralajmėruese dhe pėrkujtuese. Nė kėto dy burime kemi mjaft pėrkujtime dhe tėrheqje vėrejtjeje, ndėrsa gjėrat e tjera, tė cilat nuk janė tė sakta dhe nė tė cilat kemi dyshime, nuk duhet tė merren pėr bazė pėr tė vėrtetuar p.sh hidhėrimin e Allahut, ashtu si do ta komentonte dikush kėtė ndodhi. Allahu e di mė sė miri!

 

Alaudin Abazi
20.6.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010