A kam tė drejtė martese me kėtė person?
21.12.2009 20:22:59

Pyetja:

Selam alejkum redaksi e nderuar! Kam njė pyetje qė dua t'jua parashtroj juve sepse shumė po mė bren. S'e di a ėshtė pyetje a ėshtė hall pėr mua.
Jam vajzė 23-vjeēare. Ka 6 vjet qė jam nė lidhje me njė djalė, qė tė dy falim 5 kohė namaz. Para 4 vitesh na kanė larguar prej shkollės pėr shkak tė lidhje sonė, familja nuk na ka lejuar tė bashkohemi pėr shkak se unė jam nga Llapi e ai ėshtė nga ana e Drenicės. Ky ka qenė shkaku qė familja nuk na kanė lejuar tė bashkohemi dhe tani, kohėt e fundit, kam kuptuar se tė parėt e mi e kanė pasur mbiemrin Havolli e tani edhe ai djali i ka dajat Havolli. Unė mė shumė e shoh tė kuptueshme tė bashkohem me atė sesa tė marr njė tė devijuar siē do familja ime. Allahu ju shpėrbleftė pėr punėn qė po bėni.
 

Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Motėr e nderuar, do tė jemi tė drejtpėrdrejtė me ju dhe ju themi se formulimi i pyetjes suaj nuk kėrkon pėrgjigje rreth njė veprimi ose mosveprimi, por ju kėrkoni qė ne tė shprehim pėrkrahje pėr pozicionin tuaj. Kjo aludon se sa thellė ka shkuar lidhja juaj me personin qė pėrmendni. Sido qė tė jetė, ne shumė herė e kemi pėrmendur problemin e lidhjeve mes meshkujve e femrave para martese ose fejese. Fatkeqėsisht shumė tė rinj, madje edhe ata qė pretendojnė se pasojnė urdhrat e Allahut tė Madhėruar, janė shpėrfillės nė kėtė dhe i konsiderojnė lidhjet e kėtilla si normale e tė natyrshme. Pastaj kur ballafaqohen me frytin e shpėrfilljes dhe tė mėkatit, drejtohen pėr tė kėrkuar zgjidhje. Pa u zgjeruar mė shumė nė kėtė pikė, ju kėshillojmė t'i lexoni disa nga pėrgjigjet tė cilat shtjellojnė kėtė problematikė. Lexoni pėrgjigjet me numėr:337, 159, 151, 144, 47, etj.

Ndėrsa nė lidhje me mėnyrėn se si do t'i qaseni problemit tuaj, ju themi se sheriatikisht nuk keni ndonjė ndalesė qė do ta pengonte bashkimin tuaj, por duhet tė hulumtoni metodat tė cilat do ta zbusin situatėn dhe refuzimin e familjes. Pėr ne nuk janė tė qarta arsyet e refuzimit tė familjes, por mendojmė se nėse ju zgjidhni forma tė drejta, ėshtė e mundur qė ata tė pranojnė. Mundohuni tė gjeni dikė nga familja juaj apo ndonjė mik tė familjes qė do tė mund tė flasė dhe tė ndėrmjetėsojė pėr problemin tuaj.

Lusim Allahun e Lartėsuar qė t`ju forcojė nė fenė e Tij dhe tė gjeni mė tė mirėn nė kėtė botė dhe nė botėn tjetėr. Amin!
 


Alaudin Abazi
10.5.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010