Jam njė 16-vjeēar shumė i ndrojtur
21.12.2009 20:13:25

Pyetja:

Jam njė djalė 16-vjeēar dhe shumė i ndrojtur. Si mund tė largohet kjo ndrojtje sepse vėrtet vetėm ai qė ėshtė i ndrojtur e di se sa e vėshtirė ėshtė tė pėrballesh me kėtė gjendje. Ēdo ditė njerėzit nė shkollė dhe kudo tė shikojnė sikur njė tė mjerė por nė realitet vėrtet unė jam shumė i menēur, por veprimet e mia tregojnė tė kundėrtėn. Kam temperaturė dhe ndiej se gjithė botėn e kam mbi kokė edhe nė qoftė se jam vetėm me njė njeri e lėre mė nė ndonjė ndejė ku ka mė shumė njerėz. Shumė herė qaj pėr kėtė gjendje sepse vėrtet ėshtė shumė e rėndė ngase ēdo ditė pėrballesh me kėtė. Unė i fal 5 kohėt e namazit dhe ju lutem nga zemra tė mė jepni njė shpjegim dhe njė ''terapi''. Po them terapi sepse Islami vėrtet ėshtė shėrim pėr gjithēka.


Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Vėlla i nderuar, ju pėrshėndesim me selam dhe ju urojmė mirėseardhjen nė faqen klubikulturor.com. Do tė mundohemi qė t'ju japim pėrgjigje nė lidhje me problemin tuaj, por ju duhet ta keni parasysh se fusha e problemit tuaj nuk ėshtė profesion i yni, qė tė arrijmė ta shtjellojmė nė tė gjitha aspektet e nevojshme. Megjithėkėtė ne do tė flasim nė disa kėndvėshtrime, tė cilat do tė arrijmė t'i pėrmbledhim nė kėta rreshta.

Mendojmė se ēėshtja juaj ėshtė e thjeshtė dhe ju ballafaqoheni me njė problem qė nė psikologji quhet "Social Fobia" dhe nėnkupton "Frikė nga vlerėsimi negativ ne situata shoqėrore". Vetė fjala "fobi" aludon pėr njė frikė tė fortė nga rrethanat, sendet, ndodhitė apo edhe ndjenjat, por nė fakt kjo frikė ėshtė joreale dhe e pasaktė. Me fjalė tė tjera, ėshtė parafytyrim i njė frike mosekzistuese ose mė mirė tė themi tė panevojshme. Frika nė pėrgjithėsi ėshtė ndjenjė e rėndėsishme pėr njeriun dhe luan rol tė veēantė nė jetėn e tij, por ajo mund tė ketė rol negativ nėse ndodh rreth gjėrave nga tė cilat nuk ka nevojė tė frikėsohemi.

Sido qė tė jetė, ju kėshillojmė vėlla i nderuar qė tė kuptoni se ju nuk jeni me personalitet tė dobėt dhe nuk ju mungon diēka tė cilėn tė tjerėt e kanė. Ju duhet ta keni parasysh se tė gjithė njerėzit nė kėtė botė, duke filluar nga mė i menēuri, kanė mangėsi dhe kanė nevojė tė pėrmirėsohen, pasi pėrsosmėria absolute i takon vetėm Allahut, Krijuesit tė njerėzve.

Muhamedi, lavdėrimi dhe paqja qofshin mbi tė, thotė: "Ēdo bir i Ademit (njeri) ėshtė gabimtar dhe gabimtari mė i mirė ėshtė ai qė kėrkon falje pėr gabimet." Shėnon Tirmidhiu me zinxhir tė fortė transmetuesish.
Ndjenja se tė gjithė nė shoqėri ju shikojnė si tė mjerė dhe tė dobėt ėshtė njė ndjenjė e pasaktė, pasi tė gjithė ata janė njėjtė si ju, gabojnė si ju dhe pėrmirėsohen nga tė tjerėt si ju. Pa dyshim se dikush mund tė jetė mė i dalluar se tė tjerėt, por ju assesi mos e nėnvlerėsoni veten se nuk jeni aty ku kanė arritur shokėt tuaj.

Lėreni anash trysninė qė ia bėni vetės duke paramenduar se jeni person i paaftė dhe mos e bėni shumė problematike nėse gaboni para tė tjerėve, pasi ėshtė normale tė gabojmė, tė mos kemi aftėsi tė gjendemi si duhet nė situata tė ndryshme. Madje shumica e njerėzve kur janė nė situata me njerėz shumė, ose nė raporte me ta, manifestojnė sjellje tė pakontrolluara, nuk dinė tė bisedojnė mirė, gabojnė nė vlerėsime, shtangen nėse u drejtohet ndonjė pyetje e papritur, befasohen, etj. Prandaj ju lus qė nė veten tuaj tė zvogėloni komentimin e imtėsive qė ju ndodhin nė sjellje e raport me tė tjerėt.

Lus Allahun e Lartėsuar t'jua lehtėsojė dhe t'ju japė njė zemėr tė qetė dhe tė sigurt nė vetvete dhe ta gjeni mė tė mirėn nė kėtė botė dhe nė botėn tjetėr. Amin!
 


Alaudin Abazi
8.3.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010