E kam njė hall tė madh e nuk po gjej zgjidhje
21.12.2009 20:13:06

Pyetja:

Selam alejkum!
E kam njė hall tė madh e nuk po gjej zgjidhje. Ka disa vite qė mė kaplon njė lloj mėrzie dhe vetėm mė duhet tė qaj qė tė lirohem. Nuk po arrij assesi tė shėrohem nga kjo sėmundje. Mandej njė lloj mosbesimi nė vetvete dhe njė lloj frike pėr ēdo gjė. Sa herė qė dua tė bėj diēka, mendoj qė do tė dėshtoj akoma pa e bėrė e kjo vėrtet ndodh. Nuk po arrij as tė martohem, se ky lloj vaji po i habit tė gjithė. Cili burrė do mendojė qė jam normale nėse tėrė kohėn jam e mėrzitur dhe nuk qesh kurrė? Mė ndihmoni ju lutem. Allahu ju shpėrbleftė!


Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Motėr e nderuar!
Mėrzia dhe pikėllimi janė ndjenja qė i pėrjetojnė tė gjithė njerėzit dhe nga kjo nuk pėrjashtohet asnjė njeri. Pra, pikėllimi ėshtė pjesė e jetės sė njeriut ashtu si gėzimi, kėnaqėsia, lumturia, etj.

Nga letra juaj nuk arrijmė tė kuptojmė shkaqet qė mund tė kenė ndikuar qė ju tė ndiheni e pikėlluar dhe e mėrzitur gjatė tėrė kohės, por arsye shumė e mundshme ėshtė mėnyra se si ju mendoni dhe i peshoni gjėrat. Prandaj ju kėshillojmė tė jeni mė reale me jetėn tuaj dhe tė mos i paraprini ēdo zhvillimi dhe ngjarjeje me mendime negative dhe pesimiste. Duhet tė jeni mė mendjemprehtė dhe mė e fortė ndaj zhvillimeve me tė cilat ballafaqoheni.

Ekzistojnė dy mėnyra tė tė menduarit rreth gjėrave qė na ndodhin; mendimi negativ dhe mendimi pozitiv ndaj tyre. Njeriu ka mundėsi ta ndryshojė mėnyrėn e tė menduarit rreth gjėrave duke qenė kėmbėngulės nė atė qė ėshtė pozitive dhe e mirė. Pėr besimtaren kjo formė e tė menduarit ėshtė e domosdoshme, pasi ajo e di se ēdo gjė qė ndodh nė jetė ėshtė me dijen dhe me lejen e Allahut tė Lartėsuar. Ēdo vėshtirėsi, problem dhe fatkeqėsi qė na ndodh ėshtė me lejen e tė Gjithėfuqishmit dhe besimtarja duhet tė jetė e kėnaqur me pėrcaktimin e Allahut tė Lartėsuar. Pastaj besimtarja e di se Allahu nuk e ngarkon me vėshtirėsi muslimanin me shumė seē mund tė pėrballojė. Allahu i Lartėsuar thotė: "Allahu nuk e obligon asnjė njeri pėrtej mundėsisė sė tij." (Bekare, 286)

Pėr fund, ju themi qė t'i mbėshteteni Allahut tė Lartėsuar dhe tė dini se suksesi nuk ėshtė nė dorėn e njerėzve, por ėshtė nė dorėn e Atij qė i ka krijuar njerėzit dhe tė gjitha gjėrat e tjera. Kthehuni tek Ai me lutje e sinqeritet, se Ai nuk i refuzon kėrkesat dhe mungesat e nevojtarėve. Allahu e di mė sė miri!


 

Alaudin Abazi
5.9.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010