Mos po e marr veten mėsysh?
21.12.2009 20:12:55

Pyetja:

Sa herė qė bėj diēka tė mirė dhe mė pėlqen, e kam tė vėshtirė qė ta mbaj dhe e tregoj, por nuk e bėj pėr ta lėnduar dikė qė nuk e ka pas suksesin tim, apo pėr t'i thėnė dikuj se nuk vlen, por e them sepse e ndiej atė gėzim dhe ēfarė arrij me atė, duket sikur marr mėsysh dhe e kam vėshtir ta pėrsėris atė. Por, tani e kam kuptuar dhe po mundohem ta ruaj gjuhėn dhe kur po bėj plan tė bėj kėtė apo atė, mė duket se po i merr era ato, thjesht s'po mundem t'i realizoj pėr atė kohė qė unė po i mendoj dhe po i planifikoj. A ėshte problemi se mos e marr mėsysh veten, sepse mė duket se kjo mė ndodh pasi edhe nė familjen tonė ėshtė ky problem, sepse kur planifikojmė diēka dhe tregojme, duket sikur prishet apo shumė vėshtirė realizohet, apo ėshtė si pasojė e mėkateve tona?

Pėrgjigja:

Falenderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshim mbi tė dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, shokėt dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

     Nga jeta dhe veprimtaria e tė parėve tanė tė mirė (selefu salih) dimė se gjithmonė ata donin dhe pėrpiqeshin qė veprat e tyre tė ishin tė fshehta, ndėrmjet tyre dhe Allahut tė Lartėsuar, me qėllim qė kėto vepra t'u sillnin dobi nė botėn tjetėr.

     Ƌshtė e njohur se nga ato dėshirat  e fshehta qė zėnė vend nė zemrėn e njeriut ėshtė edhe vetėlavdėrimi i tyre apo i veprave tė tyre tek tė tjerėt. Ky veprim ėshtė shkaku  mė i madh  qė tė shpie drejt syefaqėsisė, e cila ėshtė e kundėrta e sinqeritetit, njė nga kushtet kryesore tė pranimit tė veprės.

     Nėse njeriu mundohet tė forcojė sinqeritetin nė zemrėn e tij dhe mė pas ndodhin gjėra me tė cilat pėrhapin mirėsinė tek njerėzit dhe si rezultat i kėsaj njerėzit e pasojnė atė, kėtu nuk pėrbėn ndonjė problem.

     Ndėrsa, pėrsa i pėrket prishjes sė disa planeve, pėr shkak tė lajmėrimit tė njerėzve pėr to, ka ardhur nė  jė transmetim se Profeti (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!)  ka thėnė: "Mos njoftoni askėnd  pėr gjendjen tuaj, derisa tė pėrfundojė (ajo qė kishit planifikuar), pasi aty ku ndodhet mirėsia ndodhet dhe hasedi (smira, marrja mėsysh)" Transmeton Bejhakiu dhe Taberaniu.

     Pėrveē kėsaj, duhet ēdokush qė punon ndonjė punė tė mirė, tė thotė sikurse na ka lajmėruar Allahu i Madhėruar nė Kuran: "Dhe do tė ishte mė mirė pėr ty tė thoshe kur hyre nė kopshtin tėnd: "Ēfarė do Allahu (bėhet). Nuk ka fuqi dhe ndryshim pa ndihmėn e Tij (Mashallahu la kuuete ila bilah)ā€¦" (Kehf, 39)

Allahu e di mė mirė.

Husein es Serraxh

01.04.2005


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010