Ku qėndron problemi?
21.12.2009 20:12:38

Pyetja:

Ju pėrshėndes juve dhe faleminderit qe na keni mundėsuar t'i shprehim problemet qė na shqetėsojnė, neve si krijesė dhe mua si student. Doja t'ju tregoja se nuk mundem tė koncentrohem nė asgjė, qoftė libėr apo diēka tjetėr. Nuk mund tė vendos ende pėr diēka mė me rėndėsi. Ku qėndron problemi? Faleminderit!

Pėrgjigja:

Falenderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshim mbi tė dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, shokėt dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Caktimi i qėllimeve nė jetė ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr njeriun qė dėshiron tė ketė sukses nė punėn e tij, prandaj tė kėshilloj qė tė mundohesh nė veten tėnde tė mendosh shumė pėr qėllimet e tua nė jetė. Ēfarė ėshtė qėllimi yt nga fakulteti apo shkolla tė cilin e ke filluar, a ke qėllim nga ajo vetėm mbushjen e zbrazėtirės apo me tė vėrtet ke zgjedhur atė pėr shkak se ke objektiva tė caktura qė ia ke vendosur vetes tėnde dhe ti duhet t'i realizosh ato. Prandaj unė tė porosis me kėto kėshilla:

-Duhet tė dish se nė kėtė jetė nuk arrihet (realizohet) diēka e madhe pa vullnet.

-Se njeriu nuk shkatėrrohet kur humb diēka, por kur tėrhiqet.  

-Pastaj ai qė fiton ėshtė ai qė  ėshtė mė i qėndrueshėm  dhe qė ka durim dhe se arma mė e sukseshme qė posedon njeriu ėshtė koha dhe durimi.

Gjithashtu, ėshtė e rėndėsishme tė dimė edhe se shejtani ėshtė  pėrbetuar  para Allahut se do tė mundohet me tė gjitha mundėsitė qė i ka nė dispozicion t`i devijojė njerėzit: "Ai (shejtani) tha: "Pasha madhėrinė Tėnde! Kam pėr t'i shmangur prej rrugės sė drejtė qė tė gjithė, pėrveē atyre qė janė tė sinqertė nga robėrit e Tu!" (Sad, 82-83)

E njė nga metodologjitė mė tė sukseshme tė tij ėshtė parregullsia nė planifikimin e jetės, ai ka dėshirė qė ti mos tė kesh rregull nė organizimin e programit tė jetės, kėshtu qė ti mos tė kesh orar se kur fle, kur ha ushqim, kur mėson e kėshtu me rradhė. Kėshtu qė, ai vazhdon tė tė bėjė kurthe ēdo herė  ty dhe ti vazhdon tė biesh nė to. Prandaj duhet  gjithmonė qė t'i kundėrvihesh atij duke e aktivizuar veten sa herė qė vėren se ke pesimizim dhe nuk ke vullnet. Nė njė hadith tė vėrtet qė e transmeton Imam Muslimi nė koleksionin e tij tregohet se derisa muslimanėt sė bashku me Profetin (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ishin duke u kthyer nga njė betejė, u ndalėn nė njė vend pėr tė kaluar natėn, mirėpo nga lodhja dhe raskapitja (pėr shkak tė betejės dhe rrugės) Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) u frikėsua se mos po u kalon koha e namazit tė sabahut, atėherė Bilali (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) e merr pėrsipėr dhe thotė se unė nuk do tė fle dhe do ta pres sabahun. Pasi i zė gjumi tė gjithėve nga lodhja e zė gjumi edhe Bilalin dhe kur zgjohet, dielli kishte lindur. Ngrihet dhe e thėrret ezanin, ngrihen tė gjithė, marrin abdes edhe Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) urdhėron tė largohen nga ai vend pėr shkak se ai vend ėshtė ku shejtani ka qenė prezent dhe i ka bėrė kurthet e tij qė mos tė arrijnė tė zgjohen e tė falin namazin.

Nga ky hadith  pėrveē shumė ēėshtjeve tė tjera tė rėndėsishme qė mund tė nxjerim, e qė nuk ėshtė vendi tė sqarohen kėtu, ėshtė edhe ajo se njeriu duhet tė largohet nga pėrditshmėria rutinore me tė cilat mėsohet, por duhet tė bėjė riaktivizime nė jetėn e tij dhe ndryshime pėr tė mirė me ēka edhe i shkatėrron kurthet qė ia vendosė shejtani nė rrugė.

Prandaj ne fund ju kėshillojmė qė tė largoheni nga pesimizmi dhe mendimet qė e dobėsojnė aktivitetin tuaj, ki parasysh se jeni nė kohėn mė tė frytshme tė jetės, periudha e rinisė, koha tė cilėn ēdo njeri e vajton pasi tė pėrshėndetet me tė dhe ju gjithashtu do ta vajtoni, por le tė jetė ky vajtim jo pse u ka kaluar pa e shfrytėzuar fare, por se ju e shfrytėzuat atė dhe do tė dėshironit ende tė ishit nė kėtė fazė qė tė vazhdonit edhe mė shumė nė aktivitete.

Lusim Allahun e Lartėsuar qė t'ju japė vullnet nė jetė dhe suksese!

Alaudin Abazi

19.01.2006


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010