Pyetja ime ka tė bėjė me medhhebet
21.12.2009 19:44:14

Pyetja:

Esselamu alejkum ue rahmetullahi ue berekatuhu. Fillimisht lus Allahun e Lartėsuar qė t’ju shpėrblejė pėr misionin tuaj fisnik.
Pyetja ime ėshtė paksa mė e ekzagjeruar. Ka tė bėjė me medhhebet. A ėshtė mėkat tė jepet fetua e gabuar nga ulematė e nderuar qė e quajnė vetėn muxhtehid nė thonjėza, qė ēdo pyetje kur nuk mund t’i jepet haku tė thuhet kjo ka tė bėjė me kėtė apo me atė medhheb. Bie fjala, shpesh pak edhe pėr lavdėrim thuhet se ne hanefitė e kemi mė mirė, se edhe ashtu jemi 75% e umetit...!
Si nėnpyetje tjetėr, prej cilit vit tė hixhretit, ose mė mirė, pas sa vitesh tė ndėrrimit jetė tė Muhamedit alejhi selam kanė filluar tė praktikohen medhhebet? Dhe sa ėshtė e drejtė thėnia se nėse nuk je pėrcaktuar pėr njė medhheb, nuk ke namaz?
Mua personalisht mė pengojnė mosmarrėveshjet nė xhami me ata njerėz qė falen. Subhanallah, e nuk merremi me ta, p.sh., qė nuk e falin namazin, apo nuk kryejnė as njė farz tjetėr. Lus Allahun e Madhėrishėm tė na forcojė. Ue estagfirullah el Adhim. Xhezak-Allahu hajren, ue selamu alejkum!Pėrgjigj
ja
:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, mbi shokėt dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Vėlla i dashur! Edhe pse disa prej pyetjeve qė ngrini janė themelore e tė tjerat sqaruese, tema e shkruar nga hoxha Bahri Curri shtjellon kryesisht ēėshtjet pėr tė cilat ju keni interesim, prandaj nė mungesė tė kohės ne do tė mjaftohemi kėtė herė duke sjellė kėtė temė tė shkruar. Shpresojmė se nė ndonjė rast tjetėr do tė gjejmė kohė tė zgjerohemi mė shumė.
 

Alaudin Abazi
15.6.2007

 

A ĖSHTĖ E PRANUAR TEK ALLAHU NDARJA E MEDHHEBEVE?

Disa mendojnė se nė grupin tonė sunit janė bėrė disa ndarje qė dallojnė njėri prej tjetrit nė disa aspekte, ku kemi hanefi, maliki, shafi, hanbeli, dhe thonė: A janė tė pranuara tek Allahu kėto ndarje? Ėshtė e vėrtetė se ne duhet ta adhurojmė Allahun xh.sh. sipas argumentit – Kuranit dhe Sunetit, por nuk ka mundėsi qė tė gjithė njerėzit tė jenė tė njė kategorie nė njohjen e kėtyre argumenteve dhe si pasojė vjen formimi i kėtyre medhhebeve. Ne duhet tė kuptojmė drejt rolin e kėtyre medhhebeve dhe arsyen e themelimit tė tyre. Nuk ekzistojnė vetėm kėto katėr medhhebe qė u pėrmendėn, ka mė shumė, por vullneti i Allahut ishte qė kėto katėr medhhebe tė marrin famė dhe tė jenė tė njohura nga tė gjithė muslimanėt, ndėrsa tė tjerat tė mbeten nė libra e tė njihen vetėm nga studiuesit. Vetė ajeti kuranor i dallon njerėzit: “Pyetni dijetarėt pėr atė gjė qė nuk dini!” (Nahl, 43) dhe i ndan nė dy kategori:
1. Nė kategorinė e parė hyjnė dijetarėt, qė e kanė pėr detyrė t’i mėsojnė njerėzit dhe t’u pėrgjigjen pyetjeve qė u bėhen;

2. Nė kategorinė e dytė hyjnė njerėzit e zakonshėm, qė e kanė pėr detyrė t’u drejtohen dijetarėve e t’i pyesin pėr gjėrat qė nuk i dinė.

Nė bazė tė kėsaj dhe argumenteve tė tjera nuk ndalohet taklidi (imitimi apo ndjekja e dikujt nė parimet fetare), madje ai ėshtė i nevojshėm pėr kategorinė e dytė tė lartpėrmendur, tė cilėt nuk kanė dije. Duke u nisur nga kjo, dijetarėt e mirėfilltė, nė mesin e tyre edhe themeluesit e medhhebeve, filluan ixhtihadin (studimet, analizat dhe hulumtimet) e tyre rreth argumen-teve (Kuranit dhe Sunetit), qė t’i pėrgatitin nė njė formė mė tė lehtė pėr t’u pranuar dhe praktikuar nga masa e gjerė muslimane, gjithmonė duke synuar tė vėrtetėn dhe mė tė saktėn qė ka ardhur nė sheriat. Si rezultat i kėsaj vjen themelimi i medhhebeve, qė janė shkolla juridike tė formuara nė bazė tė ixhtihadit tė njė dijetari, si rasti i kėtyre medhhebeve, ku dijetarėt i theme-luan kėto medhehbe nė bazė tė pėrfundimit tė tyre gjatė studimeve tė bėra nė kėtė fushė (ixhtihadit), dhe ēdo herė, siē e dimė, kanė thėnė: “Nėse vėrtetohet hadithi, ai ėshtė medhhebi (mendimi) im!” Qė do tė thotė se nėse mendimi im bie nė kundėrshtim me hadithin, bie dhe mohohet fjala ime dhe merret hadithi pėr bazė.

Nė parim tė gjithė dijetarėt, themeluesit e kėtyre medhhebeve, janė tė njė mendimi dhe nuk kanė ndryshim, kanė tė njėjtėn bazė nė akide dhe tė njėjtin synim nė ixhtihad, edhe pse kanė disa ndryshime tė vogla nė gjėrat sekondare apo edhe nė disa mendime, gjė qė vjen si pasojė e mosarritjes sė hadithit tek ai, apo pėr shkak tė kritereve tepėr tė forta dhe nuk pranojnė tjetėr vetėm se hadithet e sigurta. Por, nė gjithė kėtė ata kanė shpėrblim, ia qėlluan apo nuk ia qėlluan, sepse i Dėrguari (lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė) thotė: “Ai, i cili gjykon, bėn pėrpjekje (ixhtihad) dhe ia qėllon i ka dy shpėrblime, e nėse nuk ia qėllon e ka vetėm njė shpėrblim.”
Andaj, ndarja e medhhebeve nuk ėshtė e ndaluar apo e papranuar tek Allahu, sepse qė tė gjitha bazohen nė transmetimet e sahabėve qė i mėsuan kėto argumente nga i Dėrguari (lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė) dhe pastaj ua pėrcollėn gjeneratave tė reja nė vazhdim. Pėr shumė ēėshtje ka variante tė ndryshme qė disa sahabė i kanė transmetuar disa prej tyre (ato qė i ka dėgjuar dhe parė vetė nga i Dėrguari), tė cilat edhe i ka marrė njėri prej kėtyre themeluesve tė medhhebeve, ndėrsa variantet e tjera i ka marrė tjetri dijetar nga sahabėt e tjerė, e kėshtu me radhė. Lejohet ndjekja e njė medhhebi, me pėrjashtim tė rasteve kur dihet se argumenti ėshtė i dobėt, apo te medhhebi tjetėr ekziston argumenti mė i fortė dhe mė i saktė.
Njerėzit e thjeshtė duhet t’i kuptojnė hadithet nėpėrmjet shpjegimeve tė dijetarėve tė mirėfilltė, pasi ata nuk janė nė gjendje qė ta bėjnė kėtė gjė vetė. Nėse njė njeri punon nė pėrputhje me njė hadith tė saktė, tė cilin e ka kuptuar nė bazė tė shpjegimit tė njė dijetari, atėherė ai duhet tė vazhdojė tė punojė me tė, pa i dhėnė rėndėsi dilemės apo dyshimit qė mund tė lindė pėr shkak tė ndonjė hadithi tjetėr tė saktė, pasi siē dihet ai nuk e ka pėr detyrė qė tė thellohet nė studimin e haditheve. Por, edhe ndjekja e njė medhhebi tė caktuar nė tė gjitha aspektet fetare, pa i pėrfillur mendimet e medhhebeve apo tė dijetarėve tė tjerė, ėshtė e ndaluar, pasi ėshtė nė kundėrshtim me argumentet e Kuranit dhe tė Sunetit. Dijetarėt i klasifikojnė njerėzit nė tri grupe:
1. Dijetarėt, tė cilėt pėrpiqen qė, duke u bazuar nė Kuran dhe Sunet, tė formojnė vetė rregullat dhe dispozitat e legjislacionit islam;

2. Nxėnėsit e dijes, tė cilėt ndjekin fjalėt e dijetarėve duke njohur edhe argumentet pėrkatėse;

3. Njerėzit e thjeshtė, tė cilėt e kanė pėr detyrė qė tė zbatojnė pikė pėr pikė fjalėt e dijetarėve.

Pra, nuk mund tė themi se taklidi, ndarja dhe pasimi i medhhebeve ėshtė i ndaluar apo i papranuar, pasi shumica e njerėzve bėjnė pjesė nė grupin e tretė dhe si tė tillė nuk mund tė thellohen nė pjesėn dėrmuese tė ēėshtjeve fetare. Allahu e di mė sė miri!

Bahri Curri


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010