A lejohet pėrdorimi i kremrave apo pomadave tė ndryshme qė pėrmbajnė alkool?
21.12.2009 19:43:40

Pyetja:

Selam alejkum, desha t’ju bėj njė pyetje, A lejohet pėrdorimi i kremrave apo pomadave tė ndryshme qė pėrmbajnė alkool, si p.sh. Nivea? Selam alejkum dhe Zoti ju shpėrbleftė!


Pėrgjigjja:

Alejkum selam ue rahmetullahi ue berekatuhu!

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Mendimi mė i saktė i dijetarėve ėshtė se parfumet dhe kremrat qė pėrmbajnė alkool nuk lejohet pėrdorimi i tyre pėr shkak se sasia e alkoolit tė vendosur nė parfume ėshtė dehėse dhe dihet se alkooli ėshtė i ndyrė. Allahu xh.sh. ka thėnė: “O ju qė besuat, s’ka dyshim se vera, bixhozi, idhujt dhe hedhja e shigjetės (pėr fall) janė vepra tė ndyra nga shejtani. Pra, largohuni prej tyre qė tė jeni tė shpėtuar.” (El Maideh: 90)

Dhe pėr kėtė shkak mendimi mė i saktė i dijetarėve ėshtė se pėrdorimi i parfumeve dhe kremrave tė cilat pėrmbajnė alkool ėshtė i ndaluar. Pejgamberi alejhi selam ka thėnė: “Ēdo gjė qė shumica e tij tė deh, atėherė edhe pakica e tij ėshtė haram.”

Po ashtu, nėse dikush ka pėrdorur parfume dhe kremra me alkool nė rrobat e tij, atėherė para se tė hyj nė namaz duhet t’i ndėrrojė rrobat dhe nuk lejohet tė falėsh namaz, nėse nė rrobat ose trupin tėnd apo vendin ku falesh ka ndytėsirė, sepse pastrimi i rrobave, i trupit dhe i vendit ku falesh nga ndytėsirat ėshtė kusht qė namazi yt tė jetė i pranuar.
 

Eroll Nesimi
12.7.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010