A lejohet t’i ngjyros flokėt me bllansh?
21.12.2009 19:41:08

Pyetja:

Eselamu alejkum!
A lejohet t’i ngjyros flokėt me bllansh?


Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Fillimisht, termi “bllansh” (nė anglisht blanch), me aq sa kemi arritur tė kuptojmė, thuhet se ėshtė njė metodė me tė cilėn bėhet mėnjanimi i ngjyrės natyrale tė flokėve, me fjalė tė tjera bėhet zbardhja e flokėve (thinja e tyre) duke larguar ngjyrėn esenciale qė posedojnė flokėt. Mė pas ato mund tė ngjyrosen me ndonjė ngjyrė tjetėr apo edhe tė lihen ashtu.

Ndėrsa nė lidhje me dispozitėn islame, se a lejohet apo jo njė veprim i tillė, themi se derisa kjo ėshtė e njėjtė si ngjyrosja e flokėve, atėherė ėshtė e lejuar. Muslimanes i lejohet ngjyrosja e flokėve me ēfarėdo lloj ngjyre qė dėshiron, pėrveē ngjyrės sė zezė. Pėr ngjyrosjen e flokėve me ngjyrė tė zezė kemi ndalesė nga Muhamedi salallahu alejhi ue selem. Gjithashtu disa dijetarė bashkėkohorė nuk e pėlqejnė ngjyrosjen e flokėve me ngjyra jonatyrore, si tė kaltėr ose tė gjelbėr apo ndonjė ngjyrė tjetėr qė nuk ėshtė normale. Allahu e di mė sė miri!
 

Alaudin Abazi
5.9.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010