A ėshtė hallall tė bėj mbjelljen e flokėve me operacion plastik?
21.12.2009 19:40:54

Pyetja:

Selam alejkum!
Edhe pse shumė i ri, vetėm 18 vjeē, kanė filluar tė mė bien flokėt. Ēfarė tė bėj, a ėshtė hallall tė bėj mbjelljen e tyre me operacion plastik apo tė pėrdor ujėra tė ndryshme? Ēfarė tė bėj? Kam problem serioz.


Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Mbjellja e flokėve nė rast se ato kanė rėnė ėshtė e lejuar si pėr mashkullin ashtu edhe pėr femrėn. Nė pėrgjithėsi, tė gjithė ata dijetarė bashkėkohorė tė cilėt kanė folur pėr kėtė problematikė kanė deklaruar se rėnia e flokėve ėshtė mangėsi dhe kjo trajtohet si sėmundje. Prandaj mbjellja e flokėve bėhet me qėllim tė mėnjanimit tė kėsaj mangėsie dhe deformimi, me fjalė tė tjera, kjo nuk ka tė bėjė me ndryshimin e krijimit tė Allahut tė Lartėsuar.

Nė sesionin e tetėmbėdhjetė tė “Akademisė sė Fikhut Islam” (El-Mexhmeė El-fikhul Islami), e cila ėshtė mbajtur nė Malajzi mė 24-29/04/1428, qė pėrputhet mė datėn 09-14/07/2007, u diskutua problematika e llojeve tė operacioneve plastike, se cilat janė ato tė lejuarat. Aty u tha: “Mėnjanimi i mangėsive (trupore) tė cilat janė shkaktuar nga djegiet, aksidentet, sėmundjet dhe rrethanat e tjera, sikurse: mbjellja e lėkurės (sė dėmtuar), rikthimi i formės sė gjirit (me operacion plastik) pas heqjes sė tėrėsishme (mastectomy), apo tė pjesshme tė saj... dhe mbjellja e flokėve, nėse ato kanė rėnė, posaēėrisht te femrat.”

Kjo ishte shkurt nė lidhje me dispozitėn qė ju pyesni, por nga vitet tuaja mendojmė se nuk do tė ishte nė rregull tė nxitoni nė mbjelljen e flokėve nė kėtė moshė qė keni. Do tė ishte mė e qėlluar tė shikoni njėherė format e tjera qė parandalojnė rėnien, por gjithmonė nė konsultim me mjekun. Allahu e di mė sė miri!
 

Alaudin Abazi
22.8.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010