A lejohet ta vesh kėtė bluzė tė kuqe?
21.12.2009 19:40:42

Pyetja:

Es-selamu alejkum ue rahmetullahi ue berekatuhu!
Mė ka ardhur dhuratė njė bluzė e kuqe, mirėpo ajo ka jakėn e zezė si dhe dy vija tė zeza qė kalojnė nėpėr mes si dhe njė shenjė tjetėr tė zezė. Sidoqoftė ajo mbetet 98% e kuqe.
A lejohet ta vesh kėtė bluzė?
Ues-selamu alejkum!
 

Pėrgjigjja:

   Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.
   Allahu e di mė sė mirė, por themi se derisa kemi pėrzierje tė ngjyrės sė zezė nė kėtė veshje tė kuqe, atėherė lejohet. Nė pėrgjithėsi rreth rrobave tė kuqe pėr burrat kemi dy lloje hadithesh; hadithe qė ndalojnė veshjen dhe hadithe ku pėrcillet se Muhamedi salallahu alejhi ue selem ka veshur. Kėshtu qė ndoshta nuk do tė ishte aq e drejtė qė tė mbajmė qėndrim rigoroz nė kėtė. Allahu e di mė sė miri!
 

Alaudin Abazi
6.6.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010