A lejohet mbajtja e zinxhirėve dhe unazės sė arit ?
21.12.2009 19:39:52

Pyetja:

Dihet qė mbajtja e zinxhirėve tė arit rreth qafės ėshtė e ndaluar, mirėpo a lejohet tė mbahen nėse nuk janė te arit? Gjithashtu edhe unaza, sa lejohet tė mbahet jo e arit para martesės? Allahu ju shpėrbleftė!

Pėrgjigja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshim mbi tė dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, shokėt dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Pyetja juaj nuk ėshtė e specifikuar, por mendojmė se ju bėni pyetje pėr djemtė. Mbajtja e zinxhirėve rreth qafės pėr djemtė nga ari nuk lejohet dhe pėr kėtė kemi disa hadithe qė e ndalojnė.

Kurse sa i pėrket qaforeve dhe zinxhirėve qė nuk janė nga ari, por nga ndonjė material tjetėr (argjendi ose bakri etj.) se a lejohet tė mbahen nga meshkujt themi se edhe kjo ėshtė e ndaluar dhe meshkujt duhet t’[u largohen atyre, pasi qė stolitė dhe zbukurimet e tilla janė nga natyra e femrave dhe mashkulli nė kėtė dallon nga femrat. Pėrveē mbajtjes sė unazaės sė argjentit, pasi qė kėtė e ka mbajtur Muhamedi (salallahu alejhi ue selem) dhe ajo ėshtė e lejuar.

Nė librin “Fet`hu Kadir” i cili llogaritet njė nga librat mė autoritativ tė fikhut  hanefi thuhet: “Nuk i lejohet mashkullit tė stoliset me ar... Gjithashtu nuk i lejohet tė stoliset edhe me stoli tė argjendit, pasi edhe kjo hyn nė kuptim tė arit (pra zbukurimit pėr mashkullin), pėrveē unazės,  rripit dhe zbukurimit tė shpatės (armės)”.

Kurse Neveviu thotė: “Lejohet pėr burrin unaza e argjendit me unanimitet (ixhma). Kurse jashtė kėsaj zbukurimet nga argjendi si kyē dore (byzylykut), qafore dhe tė ngjashme me kėto, shumica e dijetarėve kanė definuar se janė tė ndaluara”. Allahu e di mė sė miri.

Alaudin Abazi

18.03.2007


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010