A ėshtė e lejuar mbjellja e flokėve?
21.12.2009 19:39:28

Pyetja:

Selam alejkum! Hoxhė i nderuar, nėse keni mundėsi tė mė tregoni se a ėshtė e lejuar mbjellja e flokėve pėr mashkullin, nėse i kanė rėnė? Allahu ju shpėrbleftė!

Pėrgjigja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshim mbi tė dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, shokėt dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Nuk ka asnjė pengesė sheriatike pėr njeriun qė i kanė rėnė flokėt t`i mbjellė ato me operacion. Nė kėtė nuk ka asnjė ndalesė dhe gjėrat nė esencė janė tė lejuara. Madje pėr kėtė praktikė mund tė argumentojmė me rastin e sahabit i cili gjatė njė beteje e kishte humbur hundėn dhe e kishte vėnė njė nga argjendi, por me kalimin e kohės pasi qė ajo nuk ishte e qėndrueshme filloi tė prishet (vinte erė) dhe Muhamedi (salallahu alejhi ue selem) e kėshillon ta vejė nga ari. Njė tekst tė tillė e shėnon Ebu Daudi. Allahu e di mė sė miri.

Alaudin Abazi

26.01.2007


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010