A lejohet operacioni plastik nė lėkurė nė rastin kur kemi pėsuar ndonjė djegie?
21.12.2009 19:38:59

Pyetja:

A lejohet operacioni plastik nė lėkurė nė rastin kur kemi pėsuar ndonjė djegie? Allahu jua shpėrbleftė!

Pėrgjigja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshim mbi tė dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, shokėt dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit

Operacionet plastike pėr zbukurim nė Islam nuk janė tė gjitha tė lejuara, por disa prej tyre lejohen me kusht qė tė kihen parasysh disa gjėra. Fukahatė bashkohorė[1] kur flasin pėr kėtė ēėshtje thonė se operacionet plastike klasifikohen nė dy lloje:

1. Operacione plastike me qėllim tė mėnjanimit tė ndonjė mangėsie apo tė mete e cila ėshtė shkaktuar nga aksidentet gjatė jetės (ndeshje, djegie, apo ndonjė formė tjetėr), apo me qėllim tė mėnjanimit tė tė metave me tė cilat ka lindur njeriu, si heqja e gishtit tė gjashtė nga duart apo kėmbėt, apo ndonjė shėmtim nė fytyrė apo trup.

Ky lloj ėshtė i lejuar dhe nė tė nuk ka asnjė pengesė. Argument pėr kėtė kemi rastin kur Resulullahu (salallahu alejhi ue selem) i lejoi njė sahabi qė e kishte humbur hundėn nė luftė ta zėvendėsojė atė nga ari. (Transmeton: Ebu Davudi, Nesaiu, Ahmedi, Tirmidhiu)  

2. Operacion plastik me qėllim tė shtimit tė zbukurimit, pra nuk ėshtė pėr tė mėnjanuar tė metat, por pėr tė shtuar bukurinė edhe mė shumė. Si ndėrhyrja me operacion nė fytyrė me qėllim tė zbukurimit, bėrja operacion e gjoksit pėr ta shtuar estetiken e tyre, ndryshimin e ngjyrės sė trupit, etj.

Ky lloj ėshtė i ndaluar, pasi Profeti (Bekimi dhe paqja qofshin mbi tė!) i ka mallkuar ato qė i shkulin vetullat, vendosin nė flokė tė tyre flokė artificial (si paruke) dhe ato qė bėjnė nė trupin e tyre tatuazhe (tatu). (Transmeton Muslimi)

Ky lloj i zbukurimit ėshtė luks dhe nė tė nuk ka mėnjanim tė tė metės, prandaj edhe ėshtė e ndaluar. Allahu e di mė sė miri.

Alaudin Abazi

29.07.2006


[1] “Fetava Shejh Muhamed bin Uthejmin”, vėll.2, f.833. “Fetava mer`eti muslime”, vėll.1, f.478.


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010