A lejohet pėrdorimi i parfumeve me alkool?
21.12.2009 19:38:34

Pyetja:

A lejohet pėrdorimi i parfumeve me alkool ( p.sh. shkruan alkool denat., etj.) dhe buzėkuqėve tė cilat kanė apo prodhohen nga dhjami i derrit dhe si duhet tė veprojė ai i cili dėshiron tė hapė njė dyqan kozmetike?

Pėrgjigja:

Ēėshtja e pėrdorimit tė parfumeve qė kanė njė sasi tė alkoolit, ėshtė njė nga ēėshtjet qė rrjedhin nga qėndrimi se alkooli a konsiderohet ndytėsirė apo jo. Ėshtė njė polemikė te dijetarėt rreth kėsaj, qė tani nuk do tė zgjerohemi nė trajtimin e saj, por ne themi se ēėndrimi mė i saktė nė kėtė ėshtė se ajo nuk konsiderohet ndytėsirė, prandaj parfumet qė pėrmbajnė sasi tė alkoolit lejohet tė pėrdoren, gjithashtu nė kėtė hyn edhe pėrdorimi i tij nė mjekėsi.

  Kurse sa i pėrket buzėkuqėve qė prodhohėn nga dhjami i derrit, nuk lejohet tė pėrdoren pėr shkak se dhjami i derrit konsiderohet i ndyrė me koncensus tė dijetarėve (ixhma) dhe ėshtė e ndaluar pėrdorimi i tij pa marrė parasysh ēfarė ėshtė ajo, gjithashtu ėshtė e ndaluar edhe shitja e tyre.

    Hapja e dyqanit tė kozmetikės ėshtė njė ēėshtje mjaftė delikate, posaēėrisht pėr realitetin tonė, prandaj unė nuk them se ėshtė e ndaluar pasiqė pėrdorimi i gjėrave zbukuruese ėshtė e lejuar pėr femrėn dhe kėrkohet nga ajo qė sa mė mirė tė zbukurohet para burrit, por jo qė tė ekspozohet ajo nė rrugė me kėto zbukurime. Prandaj them se mė mirė pėr njė muslimanė qė dėshiron  t`i pėrmbahet fesė, tė largohet nga kjo punė pasiqė ai do tė ballafaqohet me sprovime dhe probleme tė ndryshme. Allahu e di mė sė miri.

Alaudin Abazi

30.03.2006


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010