Ēfarė kuptimi ka nė arabisht emri Suzana?
21.12.2009 19:37:29

Pyetja:

Selamun alejkum ue rahmetullahi ue berekatuhu!
Allahu azze ve xhel ju shpėrbleftė pėr punėn tuaj dhe mundin qė jepni pėr nė rrugėn e Allahut azze ve xhel.
Kam njė pyetje nė lidhje me emrat. Emri Suzana - nė realitet ka prejardhje nga hebraishtja e vjetėr dhe d.m.th. zambak - lule. Mirėpo nė njė libėr pėr komentim tė emrave kam lexuar se Suzan pa a nė fund, e pėrkthyer nga arabishtja, d.m.th. djegėse ose e djegur; e zjarrtė. A do tė kishit mundėsi tė mė jepni njė sqarim nė lidhje me kėtė emėr?

 
Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Emri Suzana nė gjuhėn ēifute ka prejardhjen prej fjalės Shushana, qė nėnkupton lulen e zambakut dhe si duket mė e sakta ėshtė se ky emėr nga kjo fjalė e ka prejardhjen.

Ndėrsa ajo qė thoni ju, se ka domethėnien djegėse ose e djegur, nuk ėshtė nga gjuha arabe. Emri Suzana ėshtė i pėrhapur edhe tek arabėt, por shumė pak dhe kjo fjalė nuk ka kuptim nė kėtė gjuhw. Thuhet se djegėse ose e djegur ka kuptimin nė gjuhėn persiane.

Sido qė tė jetė, duket se pėrhapja e kėtij emri ėshtė pėr shkak tė kuptimit hebraik dhe jo atij persian. Kjo ėshtė ajo qė arritėm tė gjejmė nė lidhje me kėtė emėr dhe ne mė herėt kemi dy pėrgjigje rreth emrave, se ēfarė kriteresh duhet tė kihen parasysh dhe pėr mė gjerėsisht mund tė ktheheni aty.

A lejohet t'i lihet fėmijės emri Diar apo Dijar?

Doja t’ju pyesja pėr emrat e dy fėmijėve tė mi

 


Alaudin Abazi
10.5.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010