Kujt i takon fėmija?
21.12.2009 19:33:27

Pyetja:

Eselamu alejkum! Nė rast se gruaja dhe burri ndahen dhe kanė njė fėmijė ende pa i mbushur 1 vit, kujt i takon fėmija? Allahu ju ndihmoftė!

Pėrgjigja:

Falenderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshim mbi tė dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, shokėt dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Nė rast se ndodh shkurorzimi ndėrmjet burrit dhe gruas dhe ata dy posedojnė fėmijė i cili ėshtė i vogėl, atėherė fėmija i takon gruas, me kusht qė ajo mos tė martohet me dikė tjetėr, nėse martohet, atėherė e humb tė drejtėn.

Argument pėr kėtė ėshtė hadithi i Profetit (salallahu alejhi ue selem) ku transmeton Abdullah Ibėn Amri se njė grua erdhi te Resulullahu (salallahu alejhi ue selem) tha: “O i Dėrguar i Allahut, vėrtetė ky djali im, barkun tim e ka patur vendqėndrim (gjatė shtatzėnis), gjirin ushqim, prehrin vendstrehim, kurse babai i tij mė shkurorėzoi dhe dėshiron qė tė mė ndaj nga ai. Profeti (salallahu alejhi ue selem) thotė: ‘Ti e posedon tė drejtėn (e pėrkujdesjes) ndaj tij, nėse nuk martohesh.’”

(Transmeton Ahmedi, Ebu Davudi dhe e vėrteton Hakimi se ėshtė i saktė). Allahu e di mė sė miri.

Alaudin Abazi

13.04.2006


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010