A ėshtė haram qė emri yt tė mos jetė nė Qitab?
21.12.2009 19:33:13

Pyetja:

A ėshtė haram qė emri yt tė mos jetė nė Qitab dhe a do tė ndėshkohesh nė atė dynja?

Pėrgjigja:

Falenderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshim mbi tė dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, shokėt dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit

Mendojmė se me fjalėn Qitab e keni pėr qėllim Kuranin, prandaj themi se kjo nuk ka asnjė rėndėsi se a e ke emrin nė Kuran apo jo dhe nė bazė tė kėtij kriteri qė ti tė ndėshkohesh respektivisht tė mos ndėshkohesh.

Ajo qė urdhėron Islami ėshtė se njeriu duhet tė kėtė emėr qė ka kuptim tė mirė, pa marrė parasysh se ēfarė gjuhe ėshtė ajo, apo a gjindet nė Kuran apo jo.

Kurse ndėshkimi ėshtė i varur nga sjelljet qė ne i manifestojmė nė kėtė botė dhe sa jemi larguar nga ndalesat dhe haramet. Allahu e di mė sė miri.

Alaudin Abazi

27.03.2006


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010