Burri ėshtė shumė i dhėnė pas punės
21.12.2009 19:31:59

Pyetja:

Pėrshėndetje!
Kam njė lidhje relativisht tė gjatė dhe ka dy vite qė kemi lidhur martesė fetare e dasmėn me kismet do ta bėjmė kėtė vit. Megjithatė, unė nuk po arrij tė gjej qetėsi dhe kjo po mė kushton shumė.
Burri ėshtė shumė i dhėnė pas punės (mbase ėshtė i detyruar nga kushtet), punon shumė dhe sikur nė radhė tė parė e ka atė, pastaj vijnė tė tjerat. Unė nuk e di ku jam nė listėn e tij.
Gjithmonė i ankohem pėr njė kujdes mė tė madh (nė raste "ekstreme" tė moskujdesit, se me ato tė zakonshmet jam pajtuar). Ai sikur nuk e kupton nevojėn time pėr kujdesin e tij dhe shpesh mė thotė qė unė i kam tė gjitha, s’kam nevojė pėr kujdesin e tij.
Unė i kėrkoj kujdes, mbėshtetje morale, shoqėri tė tijėn ndėrsa ai mė thotė "pėrkushtoju punės, puno".
Edhe unė punoj, nė njė punė shteti. Puna ime ėshtė goxha e lodhshme dhe e ngarkuar me stres por fitoj pak, dihet standardi ynė. Ndonjėherė kam pėrshtypjen sikur atij vetėm kjo i intereson.
Unė mundohem mjaft tė arrij nė lartėsinė qė ai kėrkon, edhe vetė kam dėshirė tė profesionalizohem edhe mė tej, punoj dhe ndjek kurse tė ndryshme gjuhėsh qė tė jem konkurrente nė treg, po magjistroj, por asgjė sikur nuk ėshtė e mjaftueshme pėr tė sepse nuk fitoj edhe aq.
Sikur vetėm kjo tė kishte rėndėsi. Ndonjėherė ndjehem shumė keq, dhe e vetmuar. Nuk po di si tė sillem me tė. Kur nuk kujtohet pėr mua pėr ndonjė gjė tė rėndėsishme po mėrzitem dhe nuk po i flas, po sillem nė kundėrshtim me dėshirėn time.
Po tė organizoj unė ndonjė dalje jemi nė rregull, jemi mirė. Unė e marr gjithmonė nė telefon, sikur duhet gjithmonė unė tė mbaj lidhjen gjallė, po tė mbetet pėr atė mjafton siē mė thotė " hamė bukė bashkė dhe zgjohemi pranė njėri-tjetrit" (kjo ėshtė ajo qė po bėn ai pėr mua).
A kam tė drejtė tė kėrkoj mė shumė kujdes nga ai?
Si ta arrij qetėsinė shpirtėrore qė po mė mundon kaq shumė?
Pėr mė shumė, nėse ankohem pėr kėto gjėra, qė shpesh ia kam thėnė dhe s’ka ndėrmarrė pothuaj asgjė) fajet i kam unė, sepse s'jam nė terezi, se jetoj njė jetė me ėndrra, nuk jam objektive, jam problematike, mėrzitem pėr gjėra tė kota, d.m.th problemi qėndron tek unė.
Zoti ju shpėrbleftė pėr punėn qė po bėni dhe pėr kėshillat e mira!


Pėrgjigjja:

Alejkum selam ue rahmetullahi ue berekatuhu!

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Gruaja ka njė fjalor dhe sjellje tėrheqėse tė cilat e bėjnė njeriun qė ta dojė shtėpinė dhe dėshiron tė qėndrojė me gruan dhe fėmijėt e tij, e nėse gruaja nuk ia pėrgatit burrit tė saj njė ambient tė qetė e tė mirė brenda shtėpisė, kjo e bėn burrin qė tė qėndrojė nė shtėpi aq sa ka nevojė. Pastaj, ti duhest t’i hulumtosh shkaqet tė cilat e bėjnė burrin tėnd tė mos qėndrojė nė shtėpi me ty, ka mundėsi qė ti je shkaktare pėr shkak tė sjelljeve tė tua tė kėqija apo ambienti nuk i pėlqen dhe shkaqe tė tjera. Ti duhet ta pyesėsh burrin tėnd direkt (nėse ti i kryen tė gjitha obligimet), se cilat janė shkaqet tė cilat e shtyjnė burrin tėnd qė mos tė qėndrojė nė shtėpi me ty.
Kurse sa i pėrket burrit, i them atij: O vėlla musliman: Nėse kėrkimi i rizkut (furnizimit) ėshtė shkak qė ti tė largohesh nga shtėpia jote dhe familja jote e qė gruaja jote ankohet se ti nuk je duke i kryer obligimet e tua ndaj tyre, dije se kjo gjendja jote nuk ėshtė normale dhe ti pas njė kohe do tė shohėsh se ke mendime tė tjera, kurse gruaja jote mendime tė kundėrta.
Dr. Muhamed Es-Sabag, Allahu e ruajtė, ka thėnė: “Angazhimet janė tė ndryshme, shumica e angazhimeve janė pėr dynja dhe pėr fitimin e parave, mirėpo ka edhe njė lloj angazhimi ku njeriu angazhohet pėr tė bėrė davet (pėr tė thirrur nė Islam) dhe pėr t’ia pėrmirėsuar njerėzve gjendjen e tyre, dhe kjo ėshtė gabim pėr shkak se njeriu ėshtė i obliguar sė pari tė pėrmirėsojė gjendjen e familjes sė tij. Allahu i Madhėruar thotė: “O ju qė besuat, ruajeni veten dhe familjen tuaj prej njė zjarri, lėndė djegėse e tė cilit janė njerėzit dhe gurėt. Atė (zjarrin) e mbikėqyrin engjėjt e rreptė e tė ashpėr qė nuk e kundėrshtojnė All-llahun pėr asgjė qė Ai i urdhėron dhe punojnė atė qė janė tė urdhėruar.” (Et-Tahrim 6) dhe ka thėnė: “Urdhėro edhe faljen e namazit nė familjen tėnde dhe ji i qetė e i vazhdueshėm nė pėrmbushjen e tyre.” (Ta Ha 132)
Burri e ka pėr obligim tė qėndrojė me familjen e tij, dhe jo tė jepet vetėm pas dynjasė e tė harrojė familjen. Allahu e udhėzoftė nė rrugėn e drejtė.
 

Eroll Nesimi
26.7.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010