Bashkėshorti i merr paratė pa pajtimin e saj
21.12.2009 19:31:42

Pyetja:

Selam alejkum!
Ju lutem pėr mendimin tuaj, kėshillė, sugjerim nė lidhje me njė ēėshtje mjaft diskutabile, njėkohėsisht subtile.
Tė dy bashkėshortet janė tė shkolluar dhe duke punuar, mirėpo gruaja nuk posedon kartelėn e saj tė rrogės. Kėtu duhet cekur se i ėshtė marrė nė mėnyrė indirekte nga ana e burrit dhe ajo pėrfundon nė dorėn e tij, d.m.th. pa pajtimin, pa pėlqimin paraprak tė gruas dhe nė fakt ai i posedon tė hollat.
Gruaja ėshtė e vetėdijshme se duhet tė investohen nė shtėpi, mirėpo siē e dimė ajo duhet tė bėhet me planifikim mes tė dyve, pėr shkak se gruaja i di mė sė miri nevojat e saj personale, po ashtu edhe tė foshnjės. Nga ana tjetėr, bashkėshorti konsultimet rreth gjėrave materiale i bėn me nėnėn e tij, gruan as qė e pėrfshin.
Si mendoni, si tė veprohet nė kėtė rast, bashkėjetesa i ėshtė shumė e rėndė duke pasur parasysh kėto gjėra?!
 

Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Ndėr objektivat mė kryesorė tė martesės ėshtė bashkėjetesa, shoqėria e miqėsia e ngushtė mes bashkėshortėve. Dėgjo ēfarė thotė Allahu i Plotfuqishėm rreth raportit mes burrit e gruas. Allahu i Lartėsuar thotė:

“Ato (gratė) janė petku i juaj, e ju (burrat) jeni petku i tyre.” (Bekare, 187)

“Ai (Allahu) ėshtė Ai qė ju krijoi prej njė njeriu, e prej tij krijoi palėn e tij (femrėn) pėr t’u qetėsuar pranė saj.“
(Araf, 189)

“Dhe njėri prej argumenteve tė Tij, ėshtė qė prej jush janė krijuar femrat, qė tė qetėsoheni pranė tyre dhe qė nė mes jush tė lindė (vendoset) dashuria dhe mėshira.”
(Rum, 21)

Kėto ajete mjaft qartė vėnė nė pah se si duhet tė vėshtrohet martesa nga ana e partnerėve, prandaj, motėr e nderuar, fillimisht ju kėshillojmė qė disa sjellje jo tė matura, kalimtare dhe tė padrejta nga ana e burrit tuaj, mos tė shkaktojnė rrėnimin e synimit esencial tė martesės dhe bashkimin tuaj.

Nė Islam janė tė detajuara mjaft qartė obligimet dhe tė drejtat ligjore tė burrit, respektivisht tė gruas, prandaj pėr ēdo paqartėsi apo edhe mospajtim duhet t’i kthehemi kėtyre obligimeve dhe tė drejtave. Ne mendojmė, edhe pse nuk mund ta kuptojmė qartė nga letra, se burri juaj nuk ėshtė shpėrfillės i dispozitave islame, prandaj mundohuni me anė tė dialogut qė t’i sqaroni kėto gjėra dhe ai tė kuptojė tė drejtat dhe obligimet e tij.

Pėrkujdesja dhe blerja e nevojave esenciale pėr shtėpi ėshtė obligim i burrit dhe nga ju, absolutisht nuk ėshtė e kėrkuar tė punoni, por nėse dėshironi t’i ndihmoni burrit dhe ai pajtohet me kėtė, atėherė kjo duhet tė ndodhė me marrėveshje dhe mirėkuptim tė ndėrsjellė e jo qė ai tė mbizotėrojė plotėsisht nė tė gjitha tė ardhurat e tua.

Sido qė tė jetė, nuk do ta zgjasim mė tepėr, por ju kėshillojmė tė komunikoni me burrin tuaj dhe t`ia sqaroni kėrkesat dhe nevojat tuaja dhe mendojmė se nėse ju e kėrkoni kohėn e pėrshtatshme dhe mundoheni tė zgjidhni metodėn e qėlluar, do tė hasni nė mirėkuptim dhe ai do tė kthehet nga hapi qė ka ndėrmarrė, mbase ndoshta mund tė jetė edhe ndonjė sjellje e juaja qė e bėri atė tė sillet padrejtėsisht me ju. Lusim Allahun e Lartėsuar t’ju japė sukses tė gjeni mirėkuptim nga burri juaj dhe t’ju japė jetė tė lumtur se bashku nė kėtė botė dhe nė botėn tjetėr. Amin!

 


Alaudin Abazi
26.4.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010