Kam qenė e fejuar, por jemi ndarė
21.12.2009 19:31:24

Pyetja:

Allahu ju shpėrbleftė pėr punėn qė bėni. Jam njė motėr qė e lexoj faqen tuaj. Lexova pyetjen "kam probleme me kontaktin e parė seksual". Aty ju shumė mirė e kishit shpjeguar problemin dhe brenga ime ėshtė kėtu. Jam 24 vjeēe, kam qenė e fejuar me shumė se 2 vjet dhe shumė mirė kemi shkuar me njėri-tjetrin, pėr asgjė nuk jemi fjalosur dhe pėr kėtė gjithmonė kam falėnderuar Allahun. Mirėpo, problemi lindi pas kontaktit tė parė seksual. Hera e parė ishte gjithēka nė rregull, mirėpo pas njė kohe me tė fejuarin ishim me pushime dhe provuam pėrsėri tė flemė bashkė, mirėpo nuk kemi mundur sepse kur ishim bashkė, ai e humbte ndjenjėn pėr marrėdhėnie seksuale dhe gjithmonė mė thoshte se kjo i ndodh kur jemi bashkė. Pėr kėtė arsye edhe jemi ndarė pas 2 vitesh fejesė. Iu drejtova juve sepse lexova pyetjen me tė njėjtėn pėrmbajtje dhe mendoj se pėrgjigja ime ėshtė nė pikėn 3, por tek kush ėshtė problemi, tek ai apo tek unė? Rreth shėrimit tė magjisė (sihrit) kam lexuar se bėhet me Kuran dhe personi tė jetė prezent, mirėpo me atė person gati 2 muaj nuk kam asnjė kontakt sepse ai ėshtė nė shtetet perėndimore. A ka ndonjė zgjidhje tjetėr, ju lutem mė kėshilloni se ēfarė tė bėj!
Kėrkoj falje qė jam shprehur kėshtu.
 

Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Sė pari, mė duhet tė bėj vėrejtjen e njėjtė tė cilėn ia kemi bėrė pyetėses sė parė nė lidhje me dallimin mes fejesės dhe martesės dhe kėtė e kemi sqaruar nė fillim tė pėrgjigjes sė mėhershme.

Pastaj, nė lidhje me problemin konkret tuajin, themi se ėshtė e mundur tė jetė magji ashtu siē ėshtė e mundur tė ketė magji ai apo ju. Me njė fjalė, nuk ėshtė e sigurt se pasi ai e humb ndjenjėn pėr marrėdhėnie, tė jetė ai i goditur nga magjia, pasi reflektimi i magjisė mund tė jetė i dyanshėm.

Ne do t`ju kėshillonim tė kontaktoni hoxhallarėt tė cilėt merren me rukje (shėrim me Kuran dhe lutje profetike) dhe me ta tė diskutoni situatėn dhe nėse ėshtė e saktė se keni magji, atėherė mund tė filloni shėrimin tek ata. Por tė keni kujdes se njerėzit tė cilėt shėrojnė sipas rregullave tė sakta sheriatike janė tė paktė. Ndėrsa shumica e atyre tė cilėt pretendojnė se shėrojnė nga magjia janė njerėz pseudohoxhallarė, tė cilėt pėrdorin metoda tė ndaluara tė shėrimit, si hajmalitė, falli, bashkėpunimi me xhin. Madje shumica e tyre janė mashtrues, matrapazė tė cilėt me truqe tė ndryshme shfrytėzojnė gjendjet e njerėzve qė tė arrijnė pėrfitim material.
 
 

Alaudin Abazi
26.4.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010