A lejohet tė jepet sadaka pa lejen e burrit?
21.12.2009 19:30:18

Pyetja:

Selam alejkum ue rahmetullahu ue berekatuhu!
Kur bėhet fjalė pėr lejen e burrit, a ėshtė e lejuar t’i jepet ndonjė tė varfri sadaka prej shtėpie dhe ke dėshirė tė jetė sekret mes teje dhe Zotit? Nė atė rast, a lejohet tė jepet sadaka pa lejen e burrit?


Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, mbi shokėt dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Sa i pėrket pyetjes sė sadakasė sė fshehtė, themi se juve u lejohet tė jepni sadaka tė fshehtė dhe mos i tregoni askujt, as burrit tuaj, nėse sadakaja qė keni dhėnė ėshtė pronė e juaja personale, pėr shembull kur dikush ju ka dhuruar diēka apo posedoni pasuri, etj.. Por nėse ju jepni sadaka nga pasuria e burrit, atėherė ai shpėrblim i shkon atij qė e posedon atė, prandaj nėse sadakaja ėshtė me vlerė tė madhe, nuk do tė ishte e qėlluar ta jepnit atė pa lejen e burrit. E, nėse sadakaja ėshtė diēka e thjeshtė, atėherė gjithashtu mė e drejtė do tė ishte t’i tregonit, por edhe nėse harroni apo ėshtė diēka pėr tė cilėn burri juaj nuk bezdiset, atėherė nuk prish punė edhe nėse nuk i tregoni. Allahu e di mė sė miri!
 

Alaudin Abazi
11.1.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010