A e ka obligim mbulesėn ajo tani nė kėtė moshė?
21.12.2009 19:19:38

Pyetja:

Eselam alejkum!
Kam njė pyetje. Nėna ime ėshtė 62-vjeēare dhe elhamdulilah ka filluar namazin rregullisht, por pyetja ime ėshtė se a e ka obligim mbulesėn ajo tani nė kėtė kohė, kur dihet se e gjithė rinia i ka kaluar pa mbulesė. Ajo vishet me tė gjata, mirėpo mbulesėn nuk e ka.
 

Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Mbulesa ėshtė obligim pėr ēdo femėr besimtare, e cila arrin moshėn e pjekurisė, prandaj ju kėshillojmė se edhe pse ajo gjatė tėrė jetės sė saj nuk ka qenė e mbuluar, tani pasi ėshtė penduar dhe ka filluar namazin, atėherė le ta vėrė edhe mbulesėn dhe le ta praktikojė kėtė obligim tė fesė. Mbulesa nė Islam, krahas asaj qė femra me tė mbulon bukurit e saj dhe nuk ekspozohet para burrave tė huaj, ėshtė simbol i fesė sonė dhe simbol i femrave besimtare. Allahu i Plotfuqishėm thotė: "O Pejgamber, thuaju grave tuaja, bijave tuaja dhe grave tė besimtarėve le t'i vėnė shamitė e veta mbi trupin e tyre..." (El-Ahzab: 59)

Ky ajet ėshtė i pėrgjithshėm dhe nė praktikimin e kėsaj janė tė barabarta tė gjitha femrat pa marrė parasysh moshėn, pėrveē vajzave tė cilat nuk kanė hyrė ende nė moshėn madhore.

Pasi u sqarua kjo, mendojmė se ėshtė e nevojshme kėtu ta cekim edhe atė se femrat e moshuara, tė cilave u janė ndėrprerė menstruacionet dhe nuk mendojnė mė pėr martesė, nuk ėshtė e kėrkuar qė mbulesa e tyre tė jetė strikte, sikurse e femrave tė tjera. Allahu i Madhėruar nė Kuran thotė:

“Gratė e vjetra, qė nuk shpresojnė mė tė martohen, nuk ėshtė gjynah ta heqin mbulesėn e jashtme, por jo duke i treguar stolitė e tyre. E, nėse pėrmbahen, ėshtė edhe mė mirė pėr ato. Allahu i dėgjon dhe i di tė gjitha.”
(Nur, 60).

Pra, ato gra tė vjetra, tė cilat kanė arritur kohėn e menopauzės dhe nuk kėrkojnė mė martesė e nuk lindin, u lejohet qė t`i heqin palltot e jashtme qė vishen mbi rroba dhe tė mos i pėrmbahen me rigorozitet mbulesės ashtu si duhet t’i pėrmbahet femra e re, ndaj sė cilės shkojnė sytė e meshkujve. Imam Kurtubiu gjatė komentimit tė kėtij ajeti thotė: “Allahu i Lartėsuar i specifikoi gratė e vjetra pėr shkak se ndjenjat (e meshkujve) janė tė shmangura prej tyre, pasi meshkujt nuk anojnė nga ato, prandaj iu lejua atyre ajo qė nuk iu lejua tė tjerėve dhe u eliminua ngarkesa e ruajtjes sė lodhshme pėr to.”

Megjithėkėtė ajeti kushtėzon qė ato mos ta heqin mbulesėn tėrėsisht dhe t’i ekspozojnė pjesėt e trupit, ashtu si aludohet nė kėtė me thėnien: “por jo duke i treguar stolitė e tyre”. Ky kushtėzim na jep tė kuptojmė se pėr kėto gra tė vjetra ekzistojnė vetėm disa lehtėsime e pėrjashtime nė lidhje me mbulesėn dhe jo zbulimi i pjesėve tė caktuara tė trupit.
Gjithashtu ajeti paraprak pėrcjell se nėse ato i pėrmbahen kėsaj (mbulesės tėrėsisht), atėherė kjo ėshtė mė mirė pėr to. Allahu e di mė sė miri!


 

Alaudin Abazi
24.5.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010