A marrim gjynahe duke punuar nė njė punė hallall?
21.12.2009 19:18:28

Pyetja:

Selamu alejkum!
Unė shfletoj shpesh faqen tuaj, Allahu jua shpėrbleftė.
Lexova artikullin mbi komentimin e ajetit “dhe rrini nė shtėpitė tuaja…” qė thoshte qė gratė duhet tė rrinė nė shtėpi.
Po ne gratė qė jemi nė punė, pra qė punojmė pėr arsye ekonomike, ngaqė jemi me qera e paga e burrit me zor i mbulon shpenzimet e jetesės e jo mė qė tė ngelet gjė pėr haxh, blerje shtėpie a ndonjė gjė tjetėr, a marrim gjynahe duke qenė qė puna ėshtė punė hallall?
 

Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Alejkum selam ue rrahmetullahi ue berekatuhu!

Nėse puna jote ėshtė hallall, nė kėtė rast kjo hyn nė nevojat e femrės dhe familjes sė saj e nuk ėshtė haram, siē ka thėnė Ibn Kethiri, Allahu e mėshiroftė: “Thėnia e Allahut: “Dhe rrini nė shtėpitė tuaja.” (El Ahzab 33), do tė thotė qė femrat tė qėndrojnė nė shtėpitė e veta dhe tė mos dalin nga shtėpia pėrveē pėr ndonjė nevojė.” Dhe prej nevojave ėshtė edhe puna, nėse ajo punė ėshtė hallall.

Po ashtu argument pėr lejimin e daljes sė gruas jashtė shtėpisė pėr nevojat e saj (nė rast se nuk ka mundėsi tjetėrkush t’i kryejė kėto nevoja) ėshtė hadithi qė transmeton Aishja, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, e cila thotė: “Ka dalė Sevdeja pasi ka zbritur urdhri i mbulesės pėr nevojat e saj dhe ajo ishte njė grua me shtatė tė lartė dhe posa dilte ajo nga shtėpia, njihej nga ata persona tė cilėt e njihnin atė para se tė bėhej obligim mbulesa. Dhe kur ajo doli pėr nevoja tė saj, e takoi atė Omer ibn Hatabi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, dhe i tha: “O Sevde, vallahi nuk ke mundėsi tė fshihesh nga ne! Pėr kėtė shkak, ki kujdes se si del.” Thotė Aishja, Allahu qoftė i kėnaqur me tė: “Pastaj ajo u kthye dhe Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ishte tek unė duke ngrėnė drekė dhe nė dorėn e tij kishte njė kockė me mish dhe Sevde hyri brenda dhe tha: “O i Dėrguar i Allahut, unė dola nga shtėpia pėr disa nevoja tė mia dhe mė takoi Omeri dhe mė tha kėto fjalė.” Aishja, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, thotė: “Pastaj Allahu e inspiroi Pejgamberin salallahu alejhi ue selem duke qenė kocka me mish ende nė dorėn e Pejgamberit salallahu alejhi ue selem dhe tha: “Me tė vėrtetė ju ėshtė lejuar juve (femrave) tė dilni (nga shtėpia) pėr nevojat tuaja.” (Muslimi dhe Buhariu 1/249)

Dhe kjo qė keni pėrmendur ju, pra tė punosh pėr nevojat familjare, ėshtė prej nevojave qė i lejohet gruas tė dalė nga shtėpia, mirėpo me kusht qė puna tė jetė hallall dhe dalja e saj tė jetė me mbulesė, e paparfumuar, kokulur dhe nė pajtim me rregullat e tjera qė ka vendosur Islami.

 

Eroll Nesimi
17.5.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010