A i lejohet asaj tė punojė si mami nė spitale shtetėrore?
21.12.2009 19:15:23

Pyetja:

Sė pari ju pėrshėndes pėr punėn qė jeni duke bėrė, Allahu ju shpėrbleftė me tė mirat e Tij. Doja tė bėj njė pyetje. Njė motėr muslimane ka pėrfunduar fakultetin pėr mami. A i lejohet asaj tė punojė nė profesionin e saj (si mami nė lindje) nė spitale shtetėrore ku dihet se nganjėherė, kur ndodh ndonjė komplikim, vjen doktori aty.


Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Nėse ajo femėr u pėrmbahet dispozitave islame, mban mbulesė dhe pėrpiqet brenda mundėsive tė ruhet nga pėrzierja me meshkuj tė huaj, atėherė duke i pasur parasysh rrethanat e shoqėrisė sonė, mendojmė se ėshtė mė e dobishme qė ajo tė punėsohet nė kėtė profesion sesa ta kryejė kėtė punė ndonjė mashkull ose edhe ndonjė femėr e papėrgjegjshme e cila nuk e ka frikė Allahun dhe i keqtrajton pacientėt. Femra e cila ėshtė besimtare dhe e devotshme pa dyshim se ėshtė mė e pėrgjegjshme nė punėn qė bėn pasi ka parasysh mbikėqyrjen e Allahun pėr ēfarėdo veprimi qė bėn. Pastaj shpeshherė dėgjojmė nga motrat muslimane tė mbuluara tė cilat shtrihen pėr tė lindur nė spital se nuk priten mirė gjatė qėndrimit aty dhe ka nga ato qė detyrohen ta heqin mbulesėn nga frika se nuk do tė mjekohen si duhet. Prania e njė mjekeje tė mbuluar aty mund tė ndihmojė shumė qė t`ua lehtėsojė atyre motrave tė cilat ballafaqohen me problemet e kėsaj natyre. Allahu e di mė sė miri!

Alaudin Abazi
28.12.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010