A i lejohet bashkėshortes sime t'i pėrshėndesė pėr dore burrat e farefisit?
21.12.2009 19:15:00

Pyetja:

Es selam alejkum! Hoxhė i nderuar, pyetja ėshtė kėshtu. Bashkėshortja ime ka mbulesė dhe nuk e jep dorėn pėr t’u pėrshėndetur me tė huaj, por pėr te familja ime nuk e kam fort dert, por problemi ėshtė se nuk po ia jep dorėn djalit tė axhės apo djalit tė tezes sė vet, e kjo ka shkaktuar shumė problem tė madh, se shumica prej tyre janė hidhėruar dhe nuk vijnė mė tė na vizitojnė. Sa i lejohet apo sa e lejon sheriati kėtė kusht, qė bashkėshortja ime t’ia japė dorėn djalit tė axhės apo tė tezes e tjerė edhe pse e dimė qė nuk bon. Se kėta kanė parė edhe gra tė tjera me mbulesa qė japin dorėn dhe shkojnė nėpėr dasma ku ka burra e gra bashkė e kėta tani po na akuzojnė, po na thonė p.sh. jeni bėrė shumė fetarė tė fortė, apo po e teproni shumė e kėshtu me radhė, se ne kemi parė gra qė kanė mbulesėn me vite dhe e japin dorėn dhe shkojnė nėpėr dasma dhe nuk u bė nami. Hoxhė, tė lutem tė mė pėrgjigjesh. Dhe e dyta, sa i lejohet bashkėshortes time tė pėrshėndesė pėr dore burrin e motrės, qė nuk u pėrmbahet sa duhet rregullave islame, nuk fal namaz e kėshtu me radhė. Allahu jua shpėrbleftė me tė mira nė kėtė bot dhe nė ahiret. Selam alejkum!


Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Duke pasur parasysh nivelin e mėsimeve islame te masa e gjerė nė shoqėrinė tonė, e kuptojmė gjendjen dhe brengėn tuaj. Megjithėkėtė, duhet ta kemi parasysh se njeriu gjatė praktikimit tė fesė gjithmonė do tė hasė nė njerėz qė nuk do tė jenė tė kėnaqur me tė pse ai ka zgjedhur atė rrugė. Prandaj deri diku duhet t`i merrni si normale reagimet e familjes sė gjerė pėr kėtė, posaēėrisht pasi kėto praktika qė keni filluar t`i zbatoni tani, nė sytė e tyre janė tė panjohura. Mendojmė se e juaja ėshtė qė tė tentoni t`i bindni tė afėrmit tuaj pėr arsyet e sakta tė cilat ju kanė shtyrė tė ndėrmerrni kėtė hap nė familje. Kjo nuk mund tė arrihet pėr njė kohė tė shkurtėr, pasi ata mund tė paragjykojnė pėr disa arsye jo tė sakta, pėr shembull se ju nuk keni besim tek ta, ose nuk dėshironi qė t’ju vizitojnė ose edhe ndoshta mendojnė se kėtė e bėni nga kryelartėsia e mburrja. Me kalimin e kohės dhe me sjelljet tuaja, qė pa dyshim tani duhet tė jenė mė tė kujdesshme ndaj tyre, jemi tė bindur sa ata do tė arrijnė t’ju pranojnė ashtu dhe tė pajtohen. Prandaj mos u mėrzitni shumė pėr formėn e reagimit qė demonstrojnė ata nė kėtė kohė, por tentoni qė tė rrini dhe t`u flisni pėr arsyet e sakta dhe dalėngadalė do tė ndryshojnė edhe ata.

Ndėrsa dhėnia e dorės meshkujve me tė cilėt femra ka lidhje familjare, por qė nuk janė nga tė afėrmit e ngushtė, nuk ėshtė e lejuar dhe muslimania e sinqertė duhet tė ruhet nga njė veprim i kėtillė. Kemi disa citate qė e ndalojnė kėtė, ndėr to pėrmendim hadithin: “Mė mirė pėr ju ėshtė qė tė goditeni me njė shufėr (gjilpėrė) hekuri, sesa tė prekni gruan qė nuk ju lejohet.” (Shėnon Taberani dhe Bejhakiu.). Allahu e di mė sė miri!

 

Alaudin Abazi
23.11.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010