Doja t'ju pyesja diēka nė lidhje me mahremin
21.12.2009 19:12:21

Pyetja:

Selamu alejkum ue rahmetullahu ue bereketuhu!
Doja t'ju pyesja diēka nė lidhje me mahremin.
Nėse femra nuk ka kujdestar, p.sh. babain, vėllanė, burrin, dajėn ose axhėn, a e ka tė lejuar tė udhėtojė me nėnėn e saj ose motrėn, pasi nuk ka asnjė tjetėr? A ka ndonjė zgjidhje?
Allahu ju shpėrbleftė pėr kontributin tuaj!


Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Duhet tė kemi parasysh se mahrem i femrės nuk mund tė jetė ndonjė grua tjetėr, por mahrem duhet tė jetė njėri nga meshkujt e afėrm tė gruas, me tė cilin asaj nuk i lejohet tė martohet.

Nėse femra nuk ka tė afėrm dikė nga personat qė mund tė jenė mahrem tė femrės dhe ėshtė e detyruar qė tė udhėtojė pėr arsye tė ndryshme, atėherė lejohet ta bėjė kėtė edhe pa mahrem, por me kusht qė ajo tė jetė e detyruar ta bėjė kėtė. Gjithashtu ėshtė mė primare qė nė kėtė rast tė mos udhėtojė e vetmuar, por tė udhėtojė e shoqėruar me dikė nga tė afėrmet.
 

Alaudin Abazi
1.8.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010