A ėshtė e obliguar femra nė shtėpi tė veshė mantil (hixhab) pėr t’u falur, edhe pse nuk ka meshkuj nė shtėpi?
21.12.2009 19:12:00

Pyetja:

Es-selamu alejkum!
Desha t’ju pyesja nė lidhje me veshjen nė namaz. A ėshtė e obliguar femra nė shtėpi tė veshė mantil (hixhab) pėr t’u falur, edhe pse nuk ka meshkuj nė shtėpi? A lejohet tė vishet me fustan tė gjerė apo rroba tė gjera qė janė tė zbukuruara ?
Allahu ju shpėrbleftė!


Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Gjatė faljes sė namazit nė shtėpi femra nuk e ka obligim qė tė mbajė mantilin
(hixhabin) apo veshjen qė vė mbi rroba kur del jashtė. Ajo qė kėrkohet gjatė faljes ėshtė qė femra t`i ketė tė mbuluara tė gjitha pjesėt e trupit, pėrveē duarve dhe fytyrės. Nuk kushtėzohet tė bėhet mbulimi i kėtyre pjesėve me ndonjė veshje tė caktuar, por mjafton qė rroba tė jetė e gjerė, prandaj mund tė falet edhe me fustane qė nuk janė tė ngushta dhe shamia t`i mbulojė edhe krahėt sė bashku me kokėn. Gjithashtu, edhe nėse janė tė zbukuruara kėto veshje nuk prish punė, pasi ndalimi i kėtyre llojeve tė rrobave ka tė bėjė nėse dilet jashtė nė rrugė, qė tė mos tėrheqė vėmendjen e meshkujve tė huaj. Allahu e di mė sė miri!


Alaudin Abazi
25.7.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010