A ėshtė haram muzika dhe a ėshtė haram qė femrat tė veshin rroba tė kuqe, tė bardha etj.?
21.12.2009 19:06:08

Pyetja:

Selam alejkum!
Kam dy pyetje:
1. A ėshtė haram muzika?
2. A ėshtė haram qė femrat tė veshin rroba tė kuqe, tė bardhė etj.?


Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, mbi shokėt dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

1. Pėr muzikėn, se a lejohet, jemi pėrgjigjur nė njė pėrgjigje tė mėhershme, ku kemi pėrmendur argumentet e ndalimit tė saj. Aty mund tė lexoni pėr kėtė:
http://www.klubikulturor.com/pyetje/2007/ajete_dhe_hadithe_per_73_grupet_muziken_dhe_dhenien_e_dores_gji
nise_tjeter.htm


2. Kurse sa i pėrket rrobave me ngjyra pėr femrėn, tė gjitha ngjyrat janė tė lejuara, por ajo duhet tė ketė kujdes qė tė mos dalė nė rrugė apo para burrave tė huaj me rroba qė kanė ngjyra tė theksuara dhe qė tėrheqin vėmendjen e burrave, si ngjyrat e ndezura. Kurse nė shtėpi, para familjes, burrit dhe para grave lejohet tė veshė tė gjitha llojet e ngjyrave. Allahu e di mė sė miri.
 


Alaudin Abazi
18.1.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010